موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/71968 :کد

0

خطر بحران در روابط ترکیه-اروپا در سایه کناره گیری داود اوغلو

  یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۲۲:۰۴
تعداد بازدید : ۱۸۷   
 تحلیل ایران -خطر بحران در روابط ترکیه-اروپا در سایه کناره گیری داود اوغلو

یک روزنامه آلمانی روابط بین ترکیه و اروپا را در سایه کناره گیری "داود اوغلو" در معرض خطر ارزیابی کرد.یک روزنامه آلمانی روابط بین ترکیه و اروپا را در سایه کناره گیری "داود اوغلو" در معرض خطر ارزیابی کرد.


به گزارش تحلیل ایران، روزنامه "راینیشن پست" آلمان از بحران در روابط ترکیه با اتحادیه اروپا در سایه کناره گیری "احمد داود اوغلو" از نخست وزیری این کشور خبر داده و با اشاره به بخشی از سخنرانی اخیر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه خطاب به اروپا مبنی بر اینکه با هر کسی که می خواهید توافق کنید این گونه سخن گفتن را توهین ارزیابی کرده و نه تنها توافق پناهندگان اتحادیه اروپا با ترکیه بلکه روابط این اتحادیه با آنکارا را در معرض خطر دانسته و نوشت: اردوغان همه چیز را زیر سوال قرار می دهد.


در ادامه این مطلب آمده است: مرد قدرتمند در آنکارا هیچ فرصتی را از دست نمی دهد. به محض اینکه وی از شر نخست وزیر خود خلاص می شود برنامه بعدی را در دستور کار قرار می دهد.


اردوغان روز جمعه در تجمعی در استانبول تاکید کرد: هر چه سریع تر حالا باید قانون اساسی تغییر یافته و یک سیستم ریاست جمهوری معرفی شود. قانون اساسی جدید ترکیه شرایطی رافراهم می سازد که اردوغان بتواند قدرت خود را حفظ و گسترده تر کند.


نویسنده در ادامه به لیست طولانی اختلاف نظرهای اردوغان و داود اوغلو در ماه های گذشته اشاره کرده و نوشت: داود اوغلو بعد از  ازدست دادن اکثریت مطلق در انتخابات ژوئن 2015 برای ساختن یک ائتلاف تلاش کرد. اما اردوغان نخواست قدرت را تقسیم کند و انتخابات مجدد را اجرا کرد.


داود اغلو همچنین آشکارا به روند تعقیب و مجازات منتقدان دولت انتقاد وارد می کرد و می خواست روند صلح با کردها را دوباره زنده کند، اما اردوغان از این امر جلوگیری به عمل می آورد.


در حالی که اردوغان بر روند رویارویی تاکید داشت داود اغلو به دنبال توافق بود. برای سیاستمداران اروپایی مانند آنگلا مرکل، داوود اغلو یک شریک گفتگوی دوست داشتنی و ارجح در آنکارا بود.


همچنین در واشنگتن داوود اغلو به عنوان یک سیاستمدار میانه رو در ترکیه مطرح بود و این مسئله نخست وزیر ترکیه را در چشم رسانه های نزدیک به دولت به عنوان یک خائن مطرح می کرد.


حالا اردوغان میراث سیاسی داوود اغلو را بر می چیند.  وی اصلاحات توافق شده با اتحادیه اروپا در زمینه قوانین مبارزه با تروریسم خود را شدیدا رد می کند. تغییر قوانین ضد تروریسم از جمله شروطی است که آنکارا باید برای لغو صدور ویزا برای شهروندان این کشور برآورده کند. تسهیل صدور ویزا هم از شرایط توافق ترکیه با اروپا در مسئله پناهندگان است که بدون برآورده شدن این شرط ترکیه دیگر هیچ پناهنده ای را از اروپا بر نمی گرداند.


به این ترتیب حالا اساس توافق اروپا و ترکیه در مسئله پناهندگان در معرض خطر قرار می گیرد.


در بخش دیگری از این مطلب آمده است،  حالا این فرض که اروپا و ترکیه در مسئله پناهندگان در یک جهت حرک کنند دیگر آشکارا وجود ندارد.


اردوغان چندی پیش کمک های مالی اروپا در بحران پناهندگان و طبق توافق انجام شده در این راستا را ناکافی ارزیابی کرده و تهدید کرده بود که میلیون ها پناهنده را به اروپا می فرستد.


در ادامه این مطلب آمده است: تا به حال ترکیه شریک ساده ای برای اروپا نبود. اگر حالا اردوغان بی پروا، قدرت بیشتری دریافت کند این کشور به شریکی کاملا غیر قابل پیش بینی برای اروپا تبدیل خواهد شد.


در چنین شرایطی نه تنها روابط اروپا با ترکیه در آستانه تلاطم شدیدی قرار دارد همچنین آمریکا نیز با کناره گیری داود اوغلو یک شریک مهم را از دست داده است. اینکه آیا و چگونه ترکیه بعد از کناره گیری نخست وزیرش در مبارزه با تروریسم داعش مشارکت خواهد کرد جای شک و تردید دارد. برای اردوغان جنگ علیه کردهای موسوم به پ ک ک و شاخه های آن در سوریه اولویت دارد.


نویسنده همچنین دوران سختی را در پیش روی ترکیه دانسته و نوشت: جنگ های دوباره شعله ور شده دولت ترکیه با کردها این کشور را در معرض تهدید جدایی قرار می دهد.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :