موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/7202 :کد

0

انتقاد اپوزیسیون آلمان از دولت در مورد جاسوسی امریکا

  جمعه ۲۳ مرداد ۱۳۹۴ — ۰۸:۵۰
تعداد بازدید : ۲۹۷   
 تحلیل ایران -انتقاد اپوزیسیون آلمان از دولت در مورد جاسوسی امریکا

نشریه "دی سایت" در مطلبی از انتقاد شدید اپوزیسیون آلمان از تاکتیک های پرده پوشی و تحریف اذهان مرکل در روند شفاف سازی درباره جاسوسی های آمریکا خبر داد.

اپوزیسیون آلمان در واکنش به انتشار گزارشی مبنی بر اینکه آمریکا بر خلاف ادعای برلین تصمیم گیری درباره انتشار اهداف جاسوسی اش از اروپا را به خود آلمان واگذار کرده بود، انتقاد شدیدی رابه دروغ گویی های برلین در این باره وارد کردند.
به گزارش تحلیل ایران ، نشریه "دی سایت" در مطلبی از انتقاد شدید اپوزیسیون آلمان از تاکتیک های پرده پوشی و تحریف اذهان مرکل در روند شفاف سازی درباره جاسوسی های آمریکا خبر داد.
بر اساس گزارشی که نشریه "دی‌سایت" اخیرا با استناد به گفته های یکی از کارکنان دولتی آمریکا ارائه داده است ،ظاهراً واشنگتن بر خلاف ادعای برلین تصمیم گیری درباره انتشار لیست اهداف جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا از اروپا را به خود آلمان واگذار کرده بود.
بر اساس این گزارش، به‌خلاف ادعاهای دفتر صدراعظم آلمان کاخ سفید برلین را از این مسئله منع نکرده است که لیست اهداف جاسوسی آمریکا از اروپا را به کمیته کنترل پارلمانی آلمان ارائه دهد.
این در حالی است که دولت آلمان با وجود درخواست‌های زیادی که از آن شده بود از ارائه لیست اهداف جاسوسی آمریکا از اروپا به کمیسیون جی‌ده پارلمان آلمان با این توجیه که انتشار این اسناد بدون موافقت آمریکا نقض قوانین بین المللی رایج است اجتناب کرده است.
"مارتینا رنر" از اعضای بلند پایه کمیسیون تحقیق پارلمانی آلمان درباره جاسوسی های آمریکا از حزب چپ آلمان این رویکرد دولت آلمان را یک رسوایی نامیده و تصریح کرد که البته من واقعا از انتشار این خبر تعجب نکردم، این تنها یک سند دیگر است برای این فرض ما که دولت آلمان می خواهد از سازمان اطلاعات امنیت آلمان حمایت کرده و حقایق را مطابق با این هدف تحریف کند.
رنر همچنین تصریح کرد که ادعای دولت آلمان که انتشار لیست اهداف جاسوسی آمریکا منوط به رضایت ایالات متحده است به ندرت برای ما قابل تجدید نظر است. این ادعای دولت آلمان طبیعتا و به طرز شگفت آوری برای این منظور صورت گرفته است که از کار ما در کمیسیون تحقیق پارلمانی آلمان درباره جاسوسی های آمریکا جلوگیری به عمل آورده و توجه عموم را از نکات مهم در این راستا تحریف کند. حالا باید دولت اطلاعات لازم در این باره را بالاخره در دسترس ما قرار دهد.
"کونستانتین فون نوتز" از دیگر سیاستمداران بلند پایه حزب سبز آلمان نیز در صورت تایید گزارش نشریه "دی سایت" از یک رسوایی آشکار برای دولت آلمان سخن گفته و تصریح کرد که این یکی دیگر از تعداد زیادی از اقدامات بی شرمانه ای است که تا به امروز دولت آلمان در این راستا انجام داده است.
وی افزود: دولت آلمان پارلمان و عموم را آگاهانه فریب داده است تا تقصیرات و دخالت های خود در این رسوایی را مخفی نگه دارد.
البته "پاتریک سنزبورگ" یکی از سیاستمداران حزب دموکرات مسیحی آلمان این گزارش نشریه "دی سایت" را زیر سوال برده و به آن ابراز تردید کرده و از رویکرد دولت آلمان در قبال این مسئله حمایت کرد.
دفتر صدر اعظم آلمان هنوز درباره این گزارش منتشر شده اظهار نظری نکرده است.
استفان زایبرت سخنگوی دولت آلمان اظهار داشته است که یک روند مذاکرات و مشاوره ها با آمریکایی ها در این باره وجود داشته و بعد از آن دولت آلمان تصمیمات خود را گرفته است. دولت پیشنهاد تعیین یک شخص ثالث قابل اعتماد برای این منظور را ارائه داد و کمیسیون تحقیق پارلمانی آلمان هم آن را پذیرفته است.
بر اساس افشاگری های انجام شده ظاهرا سازمان اطلاعات امنیت آلمان سال های طولانی به آژانس امنیت ملی آمریکا در راستای جاسوسی از شرکت ها و سیاستمداران آلمانی کمک کرده است.
مناقشات بین کمیسیون تحقیق پارلمانی آلمان درباره جاسوسی های آمریکا و دفتر صدر اعظم آلمان برای انتشار لیست اهداف جاسوسی آمریکا از اروپا هفته هاست که آغاز شده است. در اوایل ماه جولای بنا به پیشنهاد دولت آلمان یک شخص قابل اعتماد انتخاب شد که این اسناد باید به جای نمایندگان پارلمان توسط وی بررسی شده و نتیجه آن به پارلمان ارائه شود.
اما اپوزیسیون آلمان با چنین طرحی مخالفت کرده و خواستار دسترسی مستقیم پارلمان به اسناد همکاری های جاسوسی آلمان –آمریکا بودند.
البته "مارتینا رنر" انتظار ندارد که حالا دولت آلمان با توجه به گزارش نشریه "دی سایت" این اسناد را به یکباره منتشر کند، اما این سیاستمدار حزب چپ آلمان امیدوار است که فشار روزافزون عمومی روی دولت ایجاد شود و اکثریت کمیسیون، شامل احزاب سوسیال دموکرات و متحد مسیحی آلمان دیگر این رفتار دولت را تاب نیاورده و در رویکرد خود در قبال این مسئله تجدید نظر کنند.
وی همچنین ابراز امیدواری کرد که حالا حمایت های بیشتری برای شکایت از این رویکرد دولت در دادگاه فدرال قانون اساسی ایجاد شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :