موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/72020 :کد

0

شکایت مورالس از شیلی به دادگاه بین المللی لاهه

  دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۴:۵۱
تعداد بازدید : ۲۱۱   
 تحلیل ایران -شکایت مورالس از شیلی به دادگاه بین المللی لاهه

رئیس جمهور بولیوی خطاب به مقامات شیلی ساخت پایگاه نظامی در مرزهای مشترک دو کشور را در روابط سیاسی دو کشور تنش زا عنوان کرد.

 

رئیس جمهور بولیوی خطاب به مقامات شیلی ساخت پایگاه نظامی در مرزهای مشترک دو کشور را در روابط سیاسی دو کشور تنش زا عنوان کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از رویترز، «ایوو مورالس» رئیس جمهور بولیوی روز یکشنبه کشور شیلی را به ساختن پایگاه نظامی در نزدیک مرز این کشور متهم کرد.


مورالس می گوید ساخت پایگاه نظامی نزدیک منطقه پرتنش میان دو کشور بر اختلافات سیاسی دو کشور اضافه می کند.


دو کشور شیلی و بولیوی سالها بر سر مالکیت منطقه ای مرزی که رودخانه سیلیالا در آن جریان دارد اختلاف نظر دارند. این رودخانه بین مرز دو کشور نوعی مرز طبیعی بین شیلی و بولیوی محسوب می شود.


مورالس در جمع طرفداران حزبش گفت: در صورت عدم توجه شیلی به این درخواست این موضوع را در دادگاه بین المللی لاهه مطرح خواهد کرد.


وی افزود: بر اساس قوانین بین المللی ساخت پایگاه نظامی کمتر از ۵۰ کیلومتر دورتر از منطقه مرزی مشترک میان دو کشور ممنوع است و این موضوع موجب تنش های بیشتر بین دو کشور شیلی و بولیوی خواهد شد.


وزارت دفاع و امور خارجه شیلی هنوز واکنش رسمی نسبت به درخواست مورالس نشان نداده اند ولی اعلام کرده اند در روزهای آینده بیانیه صادر خواهند کرد.


یک منبع آگاه در وزارت دفاع شیلی گفته است این پایگاه نظامی برای کنترل رفت و آمد قاچاقچیان مواد مخدر ساخته شده است.

 

منبع:مهر

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :