موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/72039 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در بیستم اردیبهشت

  دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۸:۴۰
تعداد بازدید : ۲۰۴   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در بیستم اردیبهشت

امروز دوشنبه بیستم اردیبهشت ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، دوم شعبان ۱۴۳۷ هجری قمری، نهم می۲۰۱۶ میلادی است. ۳۶ سال پیش در چنین روزی، امام خمینی، آرم نهایی جمهوری اسلامی ایران را مورد تایید قرار دادند.

 

امروز دوشنبه بیستم اردیبهشت 1395 هجری خورشیدی، دوم شعبان 1437 هجری قمری، نهم می2016 میلادی است. 36 سال پیش در چنین روزی، امام خمینی، آرم نهایی جمهوری اسلامی ایران را مورد تایید قرار دادند.

  •  

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

20 اردیبهشت 1368
سید جواد مصطفوی نویسنده و پژوهشگر معاصر ایرانی در 67 سالگی درگذشت، وی با تحصیل و مطالعه در رشته های مختلف علوم دینی، آثار ارزنده ای همچون «رابطه نهج البلاغه با قرآن، كاشف الالفاظ نهج البلاغه، ترجمه و شرح اصول كافی و ...» را از خود به یادگار گذاشت.

20 اردیبهشت 1359
امام خمینی، آرم نهایی جمهوری اسلامی ایران را مورد تایید قرار دادند. این آرم شامل چهار هلال و یك ستون میاني می شود و نشانگر كلمه مقدس «اللّه» است و در عین حال واژه مبارك «لا اله الا اللّه» را نیز تشكیل مي دهد. در توضیح محتوای این شكل نمادین می‏توان گفت كه ستون میانی یا شمشیر، نشانه‏ اقتدار و قدرت؛ هلال نشان‏دهنده‏ رشد، پنج مورد اصلی نماد اصول پنج‏گانه‏ دین(مذهب تشیع) و تركیب متقارن بیانگر تعادل و میزان و عدالت است. این آرم از آن پس در وسط رنگ سفید پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران و بر بالای عنوان تمام وزارتخانه‏های كشور قرار گرفت.

20 اردیبهشت 1358
امام ‌خمینی در گفت و گو با روزنامه لوموند فرمودند: عمال آمریكا در جریان ترورها خود را پشت سر سازمان ‌های مذهبی دروغین چون گروهك فرقان پنهان كرده‌ اند. پس از دستگیری افراد این گروه، مشخص شد كه آنها هیچ از قرآن نمی‌دانند.

20 اردیبهشت 1350
محمود قوام صدری معاون پارلمانی وزارت دارائی به سمت وزیر مشاور، معاون پارلمانی وزارت دارائی و نخست وزیر معرفی شد.

20 اردیبهشت 1344
میان ایران و مجارستان یك موافقتنامه اقتصادی در تهران به امضاء رسید.

20 اردیبهشت 1343
مهندسان مشاور فرانسوی كار مطالعه و بررسی تشكیل مراكز تلویزیونی كشور را برعهده گرفتند.

20 اردیبهشت 1336
مرتضی قلی بیات رئیس هیات مدیره و مدیر عامل شركت ملی ایران و نخست وزیر سابق در 70 سالگی درگذشت.

20 اردیبهشت 1333
ژنرال ترود رئیس اداره دوم ستاد ارتش آمریكا برای بررسی موضوع صدور تسلیحات تازه به ایران در صدر یك هیات 10 تنی از ژنرال های آمریكایی به تهران آمد.

20 اردیبهشت 1333
بر پایه موافقتنامه رسمی كه میان علی امینی وزیر دارائی و ویلیام وارن رئیس هیات عملیات همكاری فنی آمریكا در ایران و مدیر كل بانك ملی مبادله شد، مبلغ 9 میلیون دلار از محل كمك‌های فوری دولت آمریكا بلاعوض در اختیار دولت ایران قرار گرفت.

20 اردیبهشت 1314
حسین دادگر مشهور به عدل الملك رئیس نظمیه و نماینده نخست تهران كه در سه دوره گذشته ریاست مجلس شورای ملی را بر عهده داشت به دنبال پرونده سازی سرلشكر آیروم به باكو تبعید شد.

20 اردیبهشت 1303
آیت الله سید عبدالحسین موسوی نجفی لاری از روحانیان و مجتهدان ایران و از طرفداران مشروطه درگذشت.

20 اردیبهشت 1302
لرد كرزن وزیر امور خارجه انگلیس به وزیر مختار كشور خود در تهران اظهار كرد كه رضاخان به ما وابسته است و بدون حمایت مالی ما نمی تواند مخارج ارتش خود را تامین كند و به دیگر اهداف خویش دست یابد.

20 اردیبهشت 1300
یك هیات بازرگانی روسیه شامل 40 تن به قصد سفر به تبریز وارد باكو شدند. هدف آنها از این سفر خرید گندم، سبزیجات و خشكبار از ایران بود.

20 اردیبهشت 1300
كمیته دایمی امتیازات بنابر درخواست وزارت فواید عامه پس از تحقیق و بررسی درباره موضوع كشتیرانی در دریاچه ارومیه به اتفاق آرای، رای داد كه شاهزاده امامقلی میرزا، صاحب هیچ گونه حقی در این دریاچه نیست و در نتیجه اجازه چنین اقدامی را ندارد كه آن را به دیگری واگذار كند و بر فرض داشتن حق كشتیرانی، حق واگذاری این امتیاز به شهروند خارجی را نخواهد است.

20 اردیبهشت 1300
برپایه تصمیم گیری هیات دولت، اداره بلدیه و دایره خیریه آن، اقدام های لازم را برای جمع آوری كودكان بی سرپرست در خیابان ها آغاز كرد.

20 اردیبهشت 1290
به دنبال انجام دادن قراردادي با آمریكا براي سامان دادن به شرایط اقتصادي كشور، یك هیات رایزن مالي به ریاست مورگان شوستر وارد ایران شد. سرانجام فشارهای روسیه، دولت ایران را به بركناري شوستر وادار كرد و فردي وابسته به روس ها به جاي وي انتخاب شد.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد 1، 3 و 4)

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :