موضوعات ‌مرتبط: سیاسی دفاعی امنیتی

a/72125 :کد

0

تعداد اسرا و شهدای ایرانی فاجعه خان طومان اعلام شد

  دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۶:۰۷
تعداد بازدید : ۴۹۱   
 تحلیل ایران -تعداد اسرا و شهدای ایرانی فاجعه خان طومان اعلام شد

رئیس کمیته دفاعی مجلس گفت: در فاجعه خان طومان ۱۳ نفر شهید، ۱۸ نفر مجروح و ۵ الی ۶ نفر از ایرانیان اسیر شدند.

رئیس کمیته دفاعی مجلس گفت: در فاجعه خان طومان 13 نفر شهید، 18 نفر مجروح و 5 الی 6 نفر از ایرانیان اسیر شدند.

 

به گزارش تحلیل ایران؛ ماجرای خان طومان و حیله و خدعه آمریکایی‌ها در اشغال این منطقه استراتژیک بدست تکفیری‌ها، در روزهای اخیر خبر اول رسانه‌ها بود؛ خان طومان یک شهرک راهبردی است که حائل میان دو شهر بزرگ سوریه یعنی حلب و دمشق است؛ این منطقه در محدوده آتش بسی قرار داشت که در اسفند ماه 94 با توافق روسیه و آمریکا برقرار شده بود؛ تکفیری‌هایی که این منطقه را مورد تجاوز قرار دادند تحت حمایت مالی و لجستیکی آمریکا، عربستان و ترکیه قرار دارند.

روز جمعه بود که خبر اشغال شهرک راهبردی خان طومان در رسانه‌ها منتشر شد؛ آنطور که رسانه‌ها گزارش دادند، در این روز حدود سه هزار تکفیری «جبهه النصره» در حالی که بیرق نیروهای به اصطلاح میانه رو موسوم به «جیش الفتح» را حمل می‌کردند با نقض آتش بس و تسلیحات اهدایی آمریکایی‌ها به خان طومان یورش بردند و این شهرک استراتژیک را اشغال کردند.

از همان نخستین ساعات انتشار خبر سقوط خان طومان، رسانه های حامی معارضان سوری از کشته شدن تعداد زیادی از تروریست‌ها خبر دادند؛ «المرصد السوری» مرکز به اصطلاح حقوق بشری وابسته به معارضان سوری از کشته شدن 43 نفر از تروریست‌ها در نبرد خان طومان از جمله «ابوعائشه الحموی» و چهارتن از نیروهای اصلی‌اش خبر داد.

اما اخبار واصله از سوریه حکایت از پیشروی ارتش سوریه در جبهه حلب دارد؛ این نیروها که دیگر دغدغه نقض آتش بس را ندارند، 24 ساعت پس از اشغال خان طومان، سلسله حملات خود را برای بازپس گیری این شهرک استراتژیک آغاز کردند؛ آنطور که رسانه های گزارش دادند، ارتش سوریه و نیروهای جبهه مقاومت در اولین گام، شهرک «معراته» و مناطق «ابورویل» و «تل‌المسطاوی» را از کنترل تروریست‌های تکفیری خارج کردند؛ همچنین ده‌ها تن از تروریست‌ها در«خان طومان»،«الزریه» و«العیس» با حملات هوایی ارتش سوریه از پای درآمدند.

تحولات میدانی حکایت از آن دارد که ارتش سوریه و نیروهای جبهه مقاومت در روزهای آتی شهرک خان طومان را بار دیگر از اسارت تروریست های تکفیری خارج می کنند. لازم به ذکر است ارتش سوریه با کمک نیروهای حزب الله لبنان در آبان ماه سال گذشته با حملات همه جانبه از چند محور وارد شهرک راهبردی «خان طومان» شدند و تروریست ها را از این منطقه فراری دادند.

تعداد اسرا و شهدای ایرانی فاجعه "خان طومان" اعلام شد

اسماعیل کوثری رئیس کمیته دفاعی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار  خبرگزاری میزان درباره فاجعه خان طومان در منطقه حلب سوریه اظهار کرد: آمریکایی ها زمانی که دیدند نمی توانند به اهداف خود در سوریه و عراق دست پیدا کنند بحث صلح و آتش بس را مطرح کردند که این موضوع با توافق روسیه در برخی از نقاط سوریه از جمله خان طومان صورت گرفت.

 

وی افزود: طبق توافقی که پیرامون آتش بس صورت گرفت نباید هیچ گلوله ای ما بین دو طرف شلیک می شد اما همان گونه که مقامات ایرانی بارها به آن اشاره کردند بار دیگر آمریکایی ها به تعهدات خود پایبند بوده و شاهد بودیم با همکاری گروهکهای معارض سوریه اقدامی برخلاف آتش بس انجام دادند و آن را نقض کردند.

 

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کشته شدن نیرو های نظامی در جنگ امری عادی محسوب می شود خاطر نشان کرد: منطقه خان طومان با مقاومت نیروهای ارتش سوریه از دست معارضین گرفته شده بود اما متاسفانه با حیله و نیرنگی که مقامات آل سعود و غربی ها به خصوص آمریکا اتخاذ کردند متاسفانه این منطقه دوباره به دست گروهکهای تروریستی افتاد.

 

کوثری تاکید کرد: گروههای تروریستی مستقر در سوریه باید منتظر پاسخ کوبنده ارتش سوریه به این اقدام غیر قانونی و نقض آتش بس باشند.

 

وی درباره جنگ روانی رسانه های غربی پیرامون کشته شدن تعداد کثیری ایرانیان مدافع حرم در خان طومان گفت: این اخبار تنها یک جنگ روانی است و طبق آمار اعلام شده در این فاجعه از ایرانیان مدافع حرم13 نفر شهید 18نفر مجروح و 5 الی 6 نفر اسیر شده اند.

 

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: خون هایی که در خان طومان ریخته شده است نتیجه خباثت آمریکا است و دولتمردان این کشور باید پاسخگوی این فاجعه باشند.

 

وی درباره بررسی حادثه خان طومان در جلسه عصر امروز کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: بدون شک با توجه به ابعاد این حادثه این موضوع در جلسه امروز کمیسیون بررسی خواهد شد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :