موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/72164 :کد

0

درخواست لاوروف از کری برای توقف ارسال سلاح به مخالفان مسلح

  دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۲۰:۴۴
تعداد بازدید : ۲۰۹   
 تحلیل ایران -درخواست لاوروف از کری برای توقف ارسال سلاح به مخالفان مسلح

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که وزیر خارجه این کشور از وزیر خارجه آمریکا خواسته تا اقداماتی را اتخاذ کند که از ورود سلاح به افراد مسلح سوری از طریق ترکیه جلوگیری شود.وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که وزیر خارجه این کشور از وزیر خارجه آمریکا خواسته تا اقداماتی را اتخاذ کند که از ورود سلاح به افراد مسلح سوری از طریق ترکیه جلوگیری شود.


به گزارش تحلیل ایران، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که "سرگی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه از "جان کری" وزیر امور خارجه آمریکا درخواست کرد تا اقداماتی را در راستای توقف ورود تسلیحات برای افراد مسلح در سوریه از طریق ترکیه اتخاذ کند.


بر اساس این گزارش، در این تماس تلفنی، لاوروف و کری درباره اهمیت ادامه مذاکره میان دولت سوریه و تمامی گروه‌های مخالف تاکید کردند.


گزارش‌ها حاکی از آن است که ترکیه برای تسهیل حمایت از گروههای مسلح از طریق ارسال نیرو و مهمات، یک گذرگاه پنهان به‌طول دو کیلومتر برای انتقال سلاح‌های سنگین مانند تانک و خودروهای زرهی ایجاد کرده که از داخل خاک ترکیه تا روستای «حوار کلس» در شمال شرق شهر «اعزاز» در حومه شمالی حلب امتداد یافته است.


در این میان گروههای مسلح در سوریه از حمایت گسترده ترکیه و عربستان برای حملات سنگین به حومه جنوبی حلب و به‌عبارت بهتر شهرک استراتژیک خان طومان سوء استفاده کردند، حال آنکه نیروهای ارتش سوریه و متحدانش در روزهای پایانی سال گذشته این شهرک را آزاد کرده بودند.


حمله افراد مسلح به خان طومان همزمان با آتش‌بس اعلام شده در حلب تحت نظارت آمریکا و روسیه صورت گرفت، حال آنکه نیروهای ارتش سوریه تا جایی که ممکن بود به آن پایبند ماندند اما افراد مسلح آتش‌بس مزبور را نقض کرده و در فاصله ده روز بیش از دو هزار راکت به نقاط مختلف حلب و حومه آن شلیک کردند که بر اثر آن دهها زن و کودک به شهادت رسیدند.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :