موضوعات ‌مرتبط: ورزشی فوتبال

a/72249 :کد

0

خواسته های مطرح شده در فدراسیون ورزشی كشور

  ﺳﻪشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۹:۴۷
تعداد بازدید : ۲۰۶   
 تحلیل ایران -خواسته های مطرح شده در فدراسیون ورزشی كشور

وزیر ورزش و جوانان روز گذشته درحالی حكم ریاست مهدی تاج بر فدراسیون فوتبال را امضا كرد كه به اعتقاد كارشناسان و اهالی فوتبال وی برای هدایت فوتبال ایران در ۴ ساله آینده با چالش ها و مشكلات فراوانی روبه

وزیر ورزش و جوانان روز گذشته درحالی حكم ریاست مهدی تاج بر فدراسیون فوتبال را امضا كرد كه به اعتقاد كارشناسان و اهالی فوتبال وی برای هدایت فوتبال ایران در 4 ساله آینده با چالش ها و مشكلات فراوانی روبه روست كه برای رفع هریك نیاز به برنامه ریزی دقیق، مشاوره و صبر دارد.


به گزارش تحلیل ایران،  زمانی كه اعضای مجمع فدراسیون فوتبال با 50 رای مهدی تاج را به عنوان سی و چهارمین رئیس فدراسیون فوتبال ایران انتخاب كردند به خوبی می دانستند كه وی برای رفع چالش های فوتبال، كار سختی پیش روی دارد.محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان نیز در حكم خود برای ریاست تاج مهمترین فدراسیون ورزشی كشور ، 5 خواسته را مطرح كرده است. وزیر ورزش خواستار استقرار نظام برنامه محور مبتنی بر اصول علمی و دستاوردهای تجربه شده؛ توجه به هیات های استانی و رفع مشكلات و موانع فعالیت آنها؛ همكاری با نهادهای مرتبط به منظور توسعه رشته؛ ایجاد نظام مشاركت بخش خصوصی و غیر دولتی از طریق تقویت و توسعه باشگاه ها و انجام سایر امور محول وفق قوانین و مقررات موجود شد.

 

ایرنا نوشت: با این حال فدراسیون فوتبال برای آنكه بتواند فعالیت روزمره خود را انجام دهد، نیاز به بستری قانونی به عنوان یك نهاد عمومی غیردولتی دارد. متاسفانه در دولت گذشته اساسنامه این فدراسیون به تصویب هیات دولت نرسیده و در حال حاضر این فدراسیون فاقد بستر قانونی است؛ مهدی تاج كه پیش از این ریاست سازمان لیگ را برعهده داشت، میراث دار این وضعیت بی ثبات است.

 

شاید قبل از هر اقدامی مهدی تاج نیاز دارد تا با تعاملی سازنده و ضروری با مجموعه وزارت ورزش و هیات دولت، اساسنامه این فدراسیون را كه در سال 1386 با تشكیل كمیته اضطرار فیفا و سازمان تربیت بدنی تدوین و در سال 1390 اصلاح شد، به تصویب و تائید هیات دولت برساند. از سوی دیگر فیفا به عنوان نهاد بین المللی فوتبال، در اسفندماه اساسنامه جدید و اصلاحی خود را مصوب كرد و اساسنامه فدراسیون فوتبال نیز با شرط احترام به قوانین داخلی باید مطابق با آن تدوین شود.

 

اما مهم ترین اولویت فدراسیون فوتبال، برنامه ریزی دقیق و فراهم كردن امكانات لازم و كافی برای موفقیت در دیدارهای مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه در منطقه آسیاست كه از شهریورماه آغاز خواهد شد. تیم ملی فوتبال ایران با تیم های كره جنوبی، ازبكستان، قطر و عراق هم گروه است و راه آسانی را برای حضور در روسیه پیش روی ندارد. از سوی دیگر كارلوس كی روش سرمربی پرتغالی تیم ملی درحالی كه با فدراسیون فوتبال قرار داد دارد و باید به تعهدات خود پایبند باشد، همچنان بر طبل استعفا می كوبد و در عین حال برای ادامه كار در فوتبال ایران 11 شرط و خواسته از جمله زمین تمرینی مناسب، اردو و دیدارهای تداركاتی خوب و ... را مطرح كرده و تاكید دارد كه فدراسیون باید این شروط را برای موفقیت تیم ملی در اختیار وی قرار دهد.

 

همچنین بعد از حذف تلخ تیم المپیك ایران در رقابت های مقدماتی المپیك ریو، وضعیت این تیم نامشخص است. محمد خاكپور از سرمربی گری تیم فوتبال امید كنار رفته و باید از هم اكنون برای بازی های المپیك 2020 و بازی های آسیایی 2018 برنامه ریزی كرد.از طرف دیگر اعضای مجمع فدراسیون فوتبال به محمود اسلامیان به عنوان نائب رئیس دوم و رئیس سازمان لیگ رای اعتماد ندادند و در حال حاضر این سازمان رئیس ندارد و ضروری است كه رئیس فدراسیو فوتبال باتوجه به اینكه در هفته پایانی مسابقات لیگ برتر قرار داریم، هرچه سریعتر فردی را به عنوان سرپرست برای سازمان لیگ معرفی كند تا در مجمع بعدی اعضا به گزینه مورد نظر برای این سازمان مهم رای اعتماد دهند.

 

اهمیت این سازمان از آنجاست كه برنامه ریزی برای دیدار فینال جام حذفی و همچنین برنامه مسابقات لیگ برتر برای فصل آینده برعهده آن است. همچنین با اتمام لیگ در سال 1394-1395، نقل و انتقال بازیكنان آغاز می شود كه باید تحت نظر سازمان لیگ صورت بگیرد.از طرف دیگر به دلیل اختلاف سازمان صدا و سیما و فدراسیون فوتبال بر سر پرداخت حق پخش، بسیاری از تیم های لیگ برتری كه بر روی مبالغ حق پخش خود حساب بازكرده بودند، با مشكل مالی روبه رو شده اند. یكی از اولویت های اساسی مهدی تاج و هیات رئیسه جدید آن است كه هرچه سریعتر به این اختلاف پایان داده و براساس یك توافق نظام مند و مناسب، به توافقی در این زمینه دست یابد. همچنین ضرورت دارد تا فدراسیون فوتبال منابعی پایدار و مناسب برای كسب درآمد از برگزاری دیدارهای لیگ و تبلیغات ایجاد كند تا تیم های فوتبالی به مشكلاتی كه برخی از باشگاه ها در فصل جاری به آن دچار شده بودند، گرفتار نشوند.


همچنین نهاد ناظر كمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی گزارشی با عنوان «فساد در فوتبال» منتشر كرد و عبدالرحمن شاه حسینی رئیس اسبق كمیته انضباطی این فدراسیون را مسئول پیگیری آن قرار داد. در این گزارش اتهامات سنگینی متوجه فوتبال شده است. برغم آنكه در آخرین روزهای ریاست علی كفاشیان بر فدراسیون فوتبال پاسخ مفصلی به این گزارش در اختیار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت اما ضرورت دارد تا فدراسیون هرچه سریعتر به اتهامات و ابهامات در این زمینه با شفاف سازی بیشتر پاسخ دهد.
 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :