موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/72335 :کد

0

ولایتی: استعمار در ایجاد تفرقه بین کشورهای اسلامی دست دارد

  ﺳﻪشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۶:۵۷
تعداد بازدید : ۱۷۹   
 تحلیل ایران -ولایتی: استعمار در ایجاد تفرقه بین کشورهای اسلامی دست دارد

رئیس مرکز تشخیص مصلحت نظام در اجلاس نخبگان و اساتید دانشگاه‌های ایران و جهان و عرب گفت کشورهایی که در استعمار کشورهای اسلامی سابقه داشته‌اند در ایجاد تفرقه بین امت‌های مسلمان دست دارند.

رئیس مرکز تشخیص مصلحت نظام در اجلاس نخبگان و اساتید دانشگاه‌های ایران و جهان و عرب گفت کشورهایی که در استعمار کشورهای اسلامی سابقه داشته‌اند در ایجاد تفرقه بین امت‌های مسلمان دست دارند.

 

به گزارش تحلیل ایران، آیین افتتاحیه اجلاس نخبگان و اساتید دانشگاه‌های ایران و جهان عرب با عنوان «گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و جهان عرب» صبح امروز 21 اردیبهشت ماه با حضور روسای دانشگاه‌ها، مسئولان و مقامات فرهنگی کشورمان در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی تالار پروین اعتصامی دانشگاه شهید بهشتی آغاز شد.

 

علی اکبر ولایتی، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره ارتباطات ایران و جهان عرب گفت: متاسفانه این ارتباطات هم دیر اغاز شده و هم کم است، امیدواریم این ارتباطات بین کشورهای مسلمان و مسلمانان و اسلام شناسان افزایش یابد.

 

وی در ادامه گفت: این در حالی است که در طی تاریخ اسلام اگر هم مرزی وجود داشت، در بین اصحاب اندیشه و فرهنگ در عالم اسلام مرزی وجود نداشت.

 

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: آرزوی ما این است، که در بین کشورهای اسلامی حتی اگر مرزی باشد، مثل اتحادیه اروپا رفت و آمد آسان باشد و فراتر از آن روابط اندیشمندان و فرهیختگان سهل تر باشد. کشورهایی که در استعمار کشورهای اسلامی سابقه و دست داشته اند، در ایجاد تفرقه و جدایی بین کشورهای اسلامی دست دارند.

 

ولایتی افزود:اختلافات اهل سنت و شیعه به مراتب کمتر از اختلافات کاتولیک ها و پروتستان ها است در حالی که آنها در کنار هم به راحتی زندگی می کنند. از طرف دیگر اشتراکات اعتقادی و فرهنگی ما بیشتر است.

 

وی گفت: امیدواریم که مجموعه کنونی مبدا و منشاء خیری برای امت اسلام شود و صرف نظر از بازی های تصنعی سیاسی، بین کشورهای مسلمان، با یکدیگر ارتباط داشته باشند.

 

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: این آرزوی ما است که با دانشگاه های جهان اسلام و جهان عرب ارتباطات داشته باشیم.

 

وی افزود: بین علما ممکن است که اختلافاتی داشته باشند، اما برادر وار از نظریات هم انتقاد کنند، و مطمئنا بر حل اختلافات گوناگون موثر خواهد بود.

 

منبع:تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :