موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/72401 :کد

0

انتقاد دیده‌بان حقوق بشر از خشونت ترکیه علیه پناهندگان

  ﺳﻪشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۲۳:۴۵
تعداد بازدید : ۱۹۲   
 تحلیل ایران -انتقاد دیده‌بان حقوق بشر از خشونت ترکیه علیه پناهندگان

دیده بان حقوق بشر در گزارشی انتقاد شدیدی به رفتارهای خشونت بار ترکیه علیه پناهندگان وارد کرده و سیاست‌های اروپا را هم در به وجود آمدن چنین شرایطی موثر دانست.دیده بان حقوق بشر در گزارشی انتقاد شدیدی به رفتارهای خشونت بار ترکیه علیه پناهندگان وارد کرده و سیاست‌های اروپا را هم در به وجود آمدن چنین شرایطی موثر دانست.


به گزارش تحلیل ایران، دیده بان حقوق بشر انتقاد سختی به رفتارهای ترکیه با پناهندگان وارد کرده و خواستار پایان یافتن این خشونت های بیش از حد شد.


فعالان دیده بان حقوق بشر این انتقاد را به کارکنان مرزی ترکیه وارد کرده اند که به پناهندگان سوری که به دنبال پناهگاهی در ترکیه می گردند شلیک می کنند. حدود پنج نفر از پناهندگان در ماه مارس و آوریل سال جاری میلادی از طریق این تیراندازی ها یا بدرفتاری ها کشته شده اند؛ که در بین آن ها همچنین یک جوان 15 ساله هم وجود داشته است.


بر اساس گزارش دیده بان حقوق بشر 14 نفر نیز در اثر این گونه اقدامات خشونت بار ترکیه مجروح شده اند.


"جری سیسمپسون"، سخنگوی دیده بان حقوق بشر در این باره اظهار داشته است که بر خلاف ادعاهای دولت ترکیه مبنی بر اینکه ما با آغوش باز پناهندگان از سوریه را می پذیریم ماموران مرزی ترکیه مهاجران را ضرب و شتم کرده و می کشند. وی این اتهامات را وحشتناک ارزیابی کرد.


بر اساس اطلاعات دیده بان حقوق بشر، مرزهای بین سوریه و ترکیه از آگوست سال 2015 بسته شده است. این سازمان حقوق بشری از ترکیه درخواست کرده این خشونت های بیش از حد را پایان داده، حوادث را مورد بررسی قرار دهد و مرزها برای پناهندگان را دوباره باز کند.


"جری سیسمپسون" همچنین این انتقاد را به اتحادیه اروپا وارد می کند که سیاست پناهندگان آن به این مسئله منجر شده که ترکیه دست رد به سینه پناهندگان بزند.


فعالان حقوق بشری در گذشته نیز همواره این انتقاد را به ترکیه وارد کرده اند که پناهندگان را دوباره به سوریه باز می گرداند. اواخر آوریل گذشته نخست وزیر برکنار شده ترکیه انتقادات سازمان عفو بین الملل در این باره را رد کرد.


سازمان ملل نیز خواستار بررسی و رسیدگی به موارد نقض حقوق بشر در جنوب شرقی ترکیه که در آنجا نیروهای امنیتی ترک مدتهاست علیه نیروهای کرد موسوم به پ ک ک مبارزه می کنند شده است. اما آنکارا تا به حال درخواست سازمان ملل در این باره را نادیده گرفته است.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :