موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/72452 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در بيست و دوم اردیبهشت ماه

  چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۸:۳۳
تعداد بازدید : ۲۶۱   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در بيست و دوم اردیبهشت ماه

امروز چهارشنبه بيست و دوم ارديبهشت ۱۳۹۵ هجري خورشيدي، چهارم شعبان ۱۴۳۷ هجري قمري، يازدهم مي۲۰۱۶ ميلادي است. ۳۱ سال پيش در چنين روزي، گروهك منافقان با هدف تضعيف نظام اسلامي و ناامن جلوه دادن كشور در يك

 

امروز چهارشنبه بيست و دوم ارديبهشت 1395 هجري خورشيدي، چهارم شعبان 1437 هجري قمري، يازدهم مي2016 ميلادي است. 31 سال پيش در چنين روزي، گروهك منافقان با هدف تضعيف نظام اسلامي و ناامن جلوه دادن كشور در يكي از مركزهاي پرتردد شهر تهران، به بمب‏گذاري اقدام كردند.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهمترين رويدادهاي تاريخ معاصر ايران در اين روز، به شرح زير است:

22 ارديبهشت 1364
گروهك منافقان با هدف تضعيف نظام اسلامي و ناامن جلوه دادن كشور در خيابان ناصرخسرو تهران از مركزهاي پرتردد شهر، به بمب‏گذاري اقدام كردند كه تعدادي از هموطنان در اين جريان زخمي و به شهادت رسيدند. با انجام دادن چنين جنايت هاي هولناكي، دروغ بودن هدف هاي اين گروهك بيش از پيش بر همگان آشكار شد.

22 ارديبهشت 1360
سيدابوالحسن حافظيان مشهدي از عرفان و نويسندگان صاحب نام در مشهد مقدس درگذشت. از آثار وي مي توان به لوح محفوظ و لوح جنه الاسماء اشاره كرد.

22 ارديبهشت 1357
راديو بي بي سي اعلام كرد: ايران و انگليس يك مجتمع بزرگ اسلحه سازي در اصفهان ايجاد خواهند كرد.

22 ارديبهشت 1357
محمدرضا پهلوي و همسرش براي مدت چهار روز به مجارستان مسافرت كردند.

22 ارديبهشت 1356
سايروس ونس و ديويد اوئن وزيران امور خارجه آمريكا و انگليس براي شركت در اجلاس وزيران امور خارجه سازمان پيمان مركزي(سنتو) وارد تهران شدند.

22 ارديبهشت 1348
دولت ايران تعداد ايرانيان اخراجي از عراق را شش هزار تن اعلام كرد. اين موضوع واكنش‌هاي بين‌المللي و داخلي فراواني را به دنبال داشت به گونه اي كه حكومت عراق مجبور شد در پي افزايش واكنش‌ها عليه اين اقدام، پس از چند هفته اخراج ايرانيان را به صورت موقت متوقف كند.

22 ارديبهشت 1344
ميان وزيران امور خارجه ايران و آرژانتين موافقتنامه فرهنگي در بوئنوس آيرس امضاء و مبادله شد. اين سند سپس در مجلس هاي سنا و نمايندگان ايران نيز به تصويب رسيد و به دليل اينكه پيش تر در قوه مقننه آرژانتين تصويب شده بود، لازم اجرا شد. در اين موافقتنامه علاوه بر تأكيد بر ارائه تسهيلات دو طرف بر مبادله، توزيع و فروش كتاب و نشريه هاي ملي، به برگزاري نمايشگاه هاي هنري، فيلم هاي مستند، فرهنگي و تربيتي در زمينه تحكيم روابط دوستي دو كشور اشاره شده بود.

22 ارديبهشت 1343
امام خميني در پيامي به مناسبت چهلمين روز حمله به مدرسه فيضيه قم، منطق رژيم پهلوي را محو اسلام دانست و با محكوم كردن جنايت هاي اين رژيم، حمايت خود را از درجه داران با وجدان ارتش اعلام كردند و فرمودند: من از فشارهايي كه برآنها وارد مي شود متاسفم. من مي دانم قلب آنها از تسليم در مقابل اسراييل مضطرب است.

22 ارديبهشت 1342
موسي عميد رئيس دانشكده حقوق دانشگاه تهران و صاحب آثاري همچون «وصيت و هبه» كه مدتي نايب رئيس مجلس شوراي ملي نيز بود، درگذشت و به ديار حق شتافت.

22 ارديبهشت 1333
محمد مصدق در دادگاه تجديدنظر نظامي به سه سال زندان محكوم شد. او در يك دادگاه نظامي در سي ام آذر 1332 هجري خورشيدي به سه سال حبس محكوم شده بود كه به اين راي اعتراض كرد.

22 ارديبهشت 1330
محمد مصدق در جلسه علني مجلس شوراي ملي اعلام كرد كه توطئه اي براي قتل او در جريان است و به همين دليل از همان روز در مجلس خواهد ماند.

22 ارديبهشت 1304
دومين دكل فرستنده راديويي در تهران برپا شد. نخستين دستگاه كامل فرستنده بي سيم موج بلند در 1303 خورشيدي به وسيله وزارت جنگ، با قدرت 20 كيلو وات براي تهران و شش دستگاه موج بلند چهار كيلوواتي براي شهرهاي تبريز، مشهد، كرمان، كرمانشاه، خرمشهر، سفارش داده شد و دكل فرستنده بي سيم تهران با ارتفاع 120 متر در زمين هاي اطراف قصر قاجار برپا و اين سرآغازي بر تكوين و توليد راديو در ايران شد.

22 ارديبهشت 1303
گروهي از اهالي نطنز و كاشان در اعتراض به انتخابات مجلس شوراي ملي در اين دو شهر تحصن كردند.

22 ارديبهشت 1303
ركن الدوله حاكم قم، از كار بركنار و به جاي وي اعتمادالدوله به اين مقام برگزيده شد.

22 ارديبهشت 1302
گيليانويي كورا وزير مختار تازه ايتاليا و احمدشاه درباره تحكيم ارتباط دو كشور ديدار و گفت و گو كردند.

22 ارديبهشت 1302
رضاخان وزير جنگ به عنوان نماينده نخست آذربايجان در مجلس شوراي ملي انتخاب شد. پيش از انتخابات بنابر دستور اركان حزب كل قشون به حاكمان نظامي، وي بايد در تمامي حوزه هاي انتخاباتي كه زير نظر نظاميان بود، به عنوان نماينده نخست آن ناحيه انتخاب مي شد.

22 ارديبهشت 1300
وزارت امور خارجه در يادداشتي به تمامي سفارت خانه هاي كشورهاي خارجي به غير از سفارت روس، عثماني، آذربايجان و ارمنستان اعلام كرد كه دولت ايران تصميم گرفته است به دليل هاي اقتصادي، اداره محاكمات وزارت امور خارجه و قسمت مربوط به امور قضايي كارگزاري هاي ولايت ها را به وزارت عدليه انتقال دهد و وظايف سياسي كارگزاري ها را نيز به معاونان حكام واگذار كند كه اين تصميم دولت ايران از يكم خرداد همين سال اجرا خواهد شد.

22 ارديبهشت 1286
مجلس شوراي ملي، قانون 177 ماده اي انجمن هاي ايالتي و ولايتي را تصويب كرد و بر پايه آن شرط اسلام و سوگند به قرآن از شرايط انتخاب شوندگان حذف ‏شد.
برگرفته از: روزشمار تاريخ معاصر ايران(جلد 1و 3)

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :