موضوعات ‌مرتبط: سیاسی مذاکرات هسته ای

a/7253 :کد

0

پس از توافق، آمریکا می‌تواند تحریم غیرهسته‌ای جدید اعمال کند

  شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۴ — ۰۳:۱۳
تعداد بازدید : ۲۸۳   
 تحلیل ایران -پس از توافق، آمریکا می‌تواند تحریم غیرهسته‌ای جدید اعمال کند

مشاور وزیر خارجه آمریکا می‌گوید دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران بدین معنا نیست که آمریکا نتواند در سایر حوزه‌ها بالاخص حمایت تهران از آنچه تروریسم می‌خواند، تحریم‌های جدیدی را وضع کند.

به گزارش تحلیل ایران، کریس بک مایر (Chris Backemeyer)، معاون هماهنگ کننده سیاست تحریمها در وزارت خارجه آمریکا و مشاور جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا، در نشستی در مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی آمریکا درباره توافق وین گفت: "روسیه و آمریکا در برخی از حوزه ها اختلاف نظر دارند اما توانسته اند درباره توافق هسته ای ایران به اتفاق نظر برسند که نتیجه آن، رسیدن به نتیجه ای موفقیت آمیز بوده است. می توان از این فضا برای حرکت در مسیر مسائل و چالشهای مطرح نیز استفاده کرد."

وی در ادامه گفت: "توافقی که به آن دست پیدا کردیم بسیار پیچیده تر از توافقهایی است که دولت آمریکا تاکنون به آن دست یافته است. نگرانی کشورهای حوزه خلیج فارس این نیست که با توافق هسته ای، قدرت اقتصادی ایران بیشتر می شود. تحریمها به اقتصاد ایران ضربه زیادی رسانده است و حفره های زیادی وجود دارد که باید پر شود. ایران نمی تواند در آینده نزدیک به مرکز اقتصادی منطقه تبدیل شود. دغدغه اصلی ما در حال حاضر این است که ایران گامهایی بردارد که به نگرانی های ما در حوزه منع اشاعه هسته ای مربوط است."

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره نوع تحریمهایی که برداشته می شود گفت: "ما در طول مذاکرات همواره به طرف ایرانی می‌گفتیم که فقط درباره یک نوع از تحریمها صحبت می‌کنیم یعنی تحریمهایی که در چند سال اخیر اعمال شده و به مسئله هسته‌ای ایران مربوط است. این مسئله را طرف ایرانی نیز کاملا درک کرده است. این سخن به معنای آن است که با توافق هسته‌ای همه تحریمهای ما علیه ایران برداشته نخواهد شد. تحریم هایی وجود دارد که به علت حمایت ایران از تروریسم اعمال شده است. این تحریمها به قوت خود باقی خواهند ماند. تحریمهای مربوط به نقض حقوق بشر در ایران نیز همچنان باقی خواهند ماند. تحریمهایی وجود دارد که به حمایت ایران از رژیم بشار اسد رئیس جمهور سوریه مربوط است و این تحریمها نیز باقی خواهند ماند. بنابراین می بینیم که بسیاری از این تحریمها همچنان باقی خواهند ماند."

وی در ادامه افزود: "یکی از تحریمهای اصلی که باقی خواهد ماند علیه اشخاص و نهادهایی است که وزارت خزانه داری آمریکا آنها را به علت حمایت از تروریسم در فهرست تحریم‌هایش قرار داده است. این تحریمها یکی از اقدامات اصلی ما برای مختل کردن شبکه تروریستی ایران در سراسر جهان بوده است. این تحریمها باقی خواهند ماند. مقامات و شخصیتهای ایرانی که نام آنها به علت حمایت از حزب الله و حماس و دیگر سازمانهای تروریستی در فهرست تحریمها قرار دارند همچنان در این فهرست باقی خواهند ماند. بانکهای ایرانی نیز که به همین علت در فهرست تحریمها قرار دارند همچنان تحریم خواهند بود. بانک صادرات که به تامین مالی حزب الله مشغول بوده است همچنان در فهرست تحریمها خواهد بود. براساس قانون تحریمهای جامع ایران که در سال 2008  تصویب شد، اگر بانکهای خارجی با این افراد و نهادهای تحریم شده ایران تعامل مالی داشته باشند و به انتقال پول از ایران به لبنان یا مکانهای دیگر مرتبط با این فعالیتها کمک کنند، دسترسی این بانکها به شبکه مالی آمریکا قطع می شود حتی اگر پول مذکور به بانکی در لندن منتقل شده باشد. این نوع تحریمها به قوت خود باقی خواهند ماند و طرف ایرانی کاملا این نکته را درک می کند. ما می توانیم پس از توافق هسته ای نیز به اعمال این تحریمها ادامه بدهیم. ما در روند مذکرات نیز به صراحت اعلام کردیم که قصد داریم این تحریمها را ادامه بدهیم و اگر بانک جدیدی در ایران بخواهد به تامین مالی حزب الله مبادرت کند، حتی اگر براساس توافق وین از فهرست تحریمها خارج شده باشد، به علت حمایت مالی مذکور مشمول تحریمها خواهد شد."

مایر گفت: "گفته می‌شود اگر تحریمهای جدیدی علیه ایران اعمال شود، این کشور از توافق هسته ای خارج خواهد شد. اما باید توجه داشت که این تحریمها از نوعی متفاوت است. ایران می‌تواند هر استدلالی که برای خروج از توافق هسته‌ای بخواهد مطرح کند اما واقعیت این است که در توافق وین، هیچ التزامی برای خودداری ما از اعمال تحریمهای جدید در این حوزه ها وجود نداردو طرف ایرانی کاملا این مسئله را درک کرده است. بنابراین تحریمهای ما و اقدامات دیگر ما برای جلوگیری از حمایت ایران از تروریسم همچنان به قوت خود باقی خواهد ماند."

وی در پاسخ به سوالی درباره ابعاد جدید توافق وین گفت: "یکی از نکات جالب توجه درباره توافق وین این است که دستیابی ایران به فناوری‌های هسته‌ای حساس ممنوع شده است. ما سازوکاری بوجود آورده‌ایم که اگر ایران بخواهد به فناوری‌های هسته‌ای حساس دست پیدا کند، باید موافقت کمیسیون مشترکی را به دست بیاورد که اعضای آن همه کشورهای حاضر برای رسیدن به توافق هسته‌ای وین بوده است. موافقت در این زمینه باید براساس اجماع باشد. با این اوصاف، آمریکا درباره دستیابی ایران به مواد یا فناوری‌های هسته‌ای حساس، حق وتوی یکجانبه دارد. اگر ایران در این مسیر حرکت نکند، نقض برنامه جامع اقدام مشترک خواهد بود و در این صورت ما می‌توانیم به اقداماتی ازقبیل اعمال سریع تحریمها و امثال آن مبادرت کنیم."


تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :