موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی تعاون و اشتغال

a/72604 :کد

0

هزینه ایجاد هر شغل خانگی ۲۰ میلیون تومان شد

  چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۹:۱۱
تعداد بازدید : ۲۲۰   
 تحلیل ایران -هزینه ایجاد هر شغل خانگی ۲۰ میلیون تومان شد

مطابق محاسبات میانگین هزینه ایجاد یک شغل در مشاغل خانگی ۲۰۰ میلیون ریال برآورد می شود.مطابق محاسبات میانگین هزینه ایجاد یک شغل در مشاغل خانگی ۲۰۰ میلیون ریال برآورد می شود.


به گزارش تحلیل ایران، یکی از مسائل جدی در هنگام تدوین برنامه های توسعه به ویژه در حوزه فرابخشی اشتغال بحث سرمایه گذاری مورد نیاز برای ایجاد یک فرصت شغلی در کل اقتصاد و همچنین به تفکیک فعالیت های اقتصادی است.


با توجه به بررسی‌ها حدود 25 درصد از شاغلان خانگی، قبل از تصدی شغل خانگی فعلی، بیکار بوده‌‌اند و شاغل جدید تلقی می گردند. با تعمیم این نسبت به کل افراد دارای مجوز شغل خانگی که از سال 1390 تا 1393 در سامانه  مشاغل خانگی ثبت شده اند، (1288029 نفر) و احتساب مجموع تسهیلات پرداختی توسط دولت به میزان 22192میلیارد ریال، به طور متوسط برای ایجاد هر شغل جدید70 میلیون ریال توسط دولت تسهیلات پرداخت شده است. با توجه به اینکه تسهیلات اعطایی از سوی دولت بخشی از سرمایه گذاری کل در ایجاد شغل در طرح‌های اقتصادی بوده و اغلب قریب به 30 درصد کل سرمایه گذاری لازم را شامل می‌شود، با در نظر گرفتن سهم آورده افراد متقاضی شغل خانگی، می توان گفت سرمایه لازم برای راه اندازی یک شغل خانگی 200 میلیون ریال برآورد می‌شود.


 محاسبه و پیش بینی سرمایه مورد نیاز برای ایجاد یک فرصت شغلی در سال 94 در کل کشور نشان می‌دهد، سرمایه سرانه مورد نیاز برای ایجاد یک فرصت شغلی، 2032 میلیون ریال بوده است که این سرانه در هر یک از فعالیت‌های اقتصادی متفاوت است.


بنابراین با توجه به سرانه بالای یک شغل در کشور به نظر می‌رسد در این برهه از زمان با توجه به رکود اقتصادی حاکم در کشور، سیاست‌های حمایتی از کسب و کارهای خرد به ویژه طرح " ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی" در ایجاد اشتغال جدید نتیجه بخش خواهد بود.


با توجه به پایین بودن هزینه راه اندازی و استفاده از امکانات منزل در این نوع مشاغل و به تبع آن مقاوم بودن در برابر رکود اقتصادی این نوع کسب و کارها از موفیت بالایی برخوردار است.


منبع: تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :