موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رصد سیاسی

a/72648 :کد

0

تظاهرات در سراسر مقدونیه برای استعفای رئیس جمهوری

  پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۱:۴۳
تعداد بازدید : ۲۰۴   
 تحلیل ایران -تظاهرات در سراسر مقدونیه برای استعفای رئیس جمهوری

شهروندان مقدونیه با برگزاری تظاهرات در سراسر کشور 'جورجه ایوانف' رئیس جمهوری این کشور را به خاطر عفو افراد مظنون در استراق سمع ، به استعفا از مقام ریاست جمهوری فراخواندند.

شهروندان مقدونیه با برگزاری تظاهرات در سراسر کشور 'جورجه ایوانف' رئیس جمهوری این کشور را به خاطر عفو افراد مظنون در استراق سمع ، به استعفا از مقام ریاست جمهوری فراخواندند.

 

به گزارش تحلیل ایران ، تظاهر کنندگان در بیش از یک ماه گذشته در اسکوپیه پایتخت مقدونیه و دیگر شهرهای این کشور افزون بر استعفای ریاست جمهوری خواهان به تعویق انداختن انتخابات زودهنگام پارلمانی هستند که برای 5 ژوئن امسال ( 16خرداد) امسال اعلام شده است.


دو حزب سیاسی در مقدونیه که رهبران آن آلبانیایی تبار هستند امروز نیز ملحق شدن خود را به دیگر احزاب اپوزیسیون در تحریم انتخابات پارلمانی اعلام کردند.


'اتحادیه دمکراتیک آلبانی برای ائتلاف' که از شرکای ائتلاف حاکم در دولت مقدونیه به شمار می رود اعلام کرده است که این حزب نمایندگان خود را برای شرکت در ساختار جدید مجلس معرفی نمی کند.


حزب 'دمکراتیک آلبانی' از دیگر احزاب سیاسی در مقدونیه نیز پیشتر با انتشار بیانیه ای با اشاره به اینکه شرایط عادلانه و دموکراتیک برای برگزاری انتخابات تحقق نیافته است، اعلام کرد که این حزب در انتخابات پارلمانی برای 5 ژوئن امسال شرکت نمی کند.


اتحادیه اروپا نیز در سال گذشته با میانجیگری بین 4 حزب بزرگ در مقدونیه و امضای توافق نامه برای تشکیل دولت موقت تا برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی موفق شد تا حدودی تنش سیاسی در این کشور را کاهش دهد.


مقدونیه که به لحاظ اقتصادی با مشکلات زیادی روبه رو است بحران آوارگان جنگی و پناهجویان نیز این کشور را با مسائل جدیدی مواجه کرده که این مشکل اکنون پس از توافق بین بروکسل و آنکارا برای حل و فصل بحران آوارگان تا حدودی برطرف شده است.


در حالیکه بنظر می رسید که تنش سیاسی در این کشور کاهش یافته و تمامی احزاب سیاسی از برگزاری انتخابات پارلمانی استقبال می کنند، عفو تمامی مظنونان به استراق سمع از طرف رئیس جمهوری مقدونیه موجب شد که تنش سیاسی بین احزاب سیاسی و همچنین نارضایتی مردم از اوضاع سیاسی در کشور افزایش پیدا کند.


احزاب اپوزیسیون و همچنین حامیان آنها پس از حکم عفو مظنونان به استراق سمع از طرف «جورجه ایوانف» رئیس جمهوری مقدونیه به دفعات با تجمع در جلوی ساختمان های دولت، حزب حاکم «وپمنه ومرو » و دیگر نهادهای این کشور با سر دادن شعارهای ضد دولتی انزجار خود را به دولت و تصمیم ریاست جمهوری مبنی بر عفو مظنونین در رسوایی استراق سمع ابراز داشتند.
گفته شده است که رئیس جمهوری مقدونیه 46 نفر از مقامات و شخصیت های مهم در این کشور را که به شرکت در رسوایی استراق سمع مظنون بودند، مورد عفو قرار داده است.


«زوران زائو» رهبر حزب اپوزیسیون سوسیال دموکراتیک که یکی از احزاب بزرگ مخالف دولت در مقدونیه به شمار می رود پیشتر در جمع تظاهرکنندگان تصمیم عفو مظنونین به رسوایی استراق سمع را که در سال گذشته موجب بحران سیاسی در کشور شد یک کودتا توصیف کرد و رئیس جمهوری را به استعفا فرا خواند.


اقدام رئیس جمهوری مقدونیه برای عفو مظنونین به استراق سمع در حالی انجام شد که پارلمان مقدونیه بخاطر انتخابات زود هنگام پارلمانی که قرار است در 5 ژوئن ( 16 خرداد) امسال برگزار شود، منحل شد.


بحران سیاسی در مقدونیه در سال گذشته از زمانی آغاز شد که احزاب اپوزیسیون ادعا کردند که محافظه کاران حاکم در کشور به طور غیرقانونی مکالمات حدود 20 هزار نفر از جمله پلیس، قضات، روزنامه نگاران و دیپلمات های خارجی را استراق سمع کردند.


چهار حزب سیاسی و با نفوذ در مقدونیه در 15 آبان سال 1394شمسی (6 نوامبر 2015) پس از چند ماه مذاکره برای تشکیل دولت موقت که نجات این کشور را از بن بست سیاسی موجب شد، توافق کردند و به این ترتیب راه برای برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی در ماه ژوئن سال جاری فراهم شد.
استعفای « نیکولا گرویوفسکی» نخست وزیر کنونی مقدونیه در 25 دی ماه سال گذشته و به دنبال آن تشکیل دولت موقت تا اعلام و برگزاری انتخابات پارلمانی از جمله شروط مهم در توافق بین احزاب سیاسی مقدونیه برای خروج کشور از بحران سیاسی بوده است.


مقدونیه که برای عضویت در اتحادیه اروپا و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) تلاش می کند با مشکلات عمده ای از جمله معضلات اقتصادی، اختلافات شدید بین احزاب سیاسی در نحوه اداره کشور و اختلاف بین اسکوپیه و آتن بر سر نام مقدونیه مواجه است.


پس از اعلام استقلال مقدونیه درسال 1991 میلادی از یوگسلاوی سابق، این کشور با یونان بر سر نام جمهوری مقدونیه اختلاف دارد.


حکومت آتن به سبب اینکه مقدونیه قدیم بخش بسیار بزرگی از یونان را شامل بوده است، نگران این مساله است که دولت مقدونیه بعدها ادعایی درباره این بخش از یونان مطرح کند و به همین دلیل خواهان تغییر نام مقدونیه است.


منبع: خبرگزاری ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :