موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/72687 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در بيست و سوم اردیبهشت ماه

  پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۹:۱۴
تعداد بازدید : ۲۲۴   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در بيست و سوم اردیبهشت ماه

امروز پنجشنبه بیست و سوم اردیبهشت ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، پنجم شعبان ۱۴۳۷ هجری قمری، دوازدهم می ۲۰۱۶ میلادی است. ۳۷ سال پیش در چنین روزی، قانون کاپیتولاسیون که خلاف اصل حاکمیت و استقلال ملی کشور بود، با بی

امروز پنجشنبه بیست و سوم اردیبهشت 1395 هجری خورشیدی، پنجم شعبان 1437 هجری قمری، دوازدهم می 2016 میلادی است. 37 سال پیش در چنین روزی، قانون کاپیتولاسیون که خلاف اصل حاکمیت و استقلال ملی کشور بود، با بیانیه رسمی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران لغو شد.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

23 اردیبهشت 1366
قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شامل چهار ماده و هفت تبصره که در 12 اسفند 1365 خورشیدی به وسیله مجلس شورای اسلامی تصویب شده بود به تایید شورای نگهبان رسید.

23 اردیبهشت 1358
سه ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به پیشنهاد هیات وزیران و تصویب شورای انقلاب، حق کاپیتولاسیون و امتیازها و الحاقیه های آن که خلاف اصل حاکمیت و استقلال کشور بود، برای همیشه و به طور نهایی لغو شد.

23 اردیبهشت 1357
روزنامه لوموند چاپ فرانسه با انتشار مقاله ای با نام خشم شدید بازاری ها در تهران به نقش سیاسی بازاریان در ایران پرداخت.

23 اردیبهشت 1356
مطبوعات از موافقت فرانسه با ساختن دو مولد هسته ای 900 هزار کیلو واتی در ایران به ارزش دو میلیارد دلار خبر داد.

23 اردیبهشت 1349
اردشیر زاهدی وزیر امور خارجه ایران برای شرکت در هفدهمین اجلاس شورای وزیران سازمان پیمان مرکزی (سنتو) به واشنگتن رفت. وی روز بعد در کاخ سفید با ریچارد نیکسون رئیس جمهوری آمریکا دیدار کرد.

23 اردیبهشت 1335
دریادار جان کویین که برای گفت و گو با مقام های ایرانی درباره کمک های نظامی آمریکا به ایران آمده بود، هنگام ترک تهران گفت: کمک های نظامی آمریکا به ایران ادامه می یابد و به زودی 10 ناوچه توپدار به این کشور تحویل داده می شود.

23 اردیبهشت 1332
دونالد ویلبر مشاور مخفی بخش خاور نزدیک آمریکا و نورمن میتو داربی شایر افسر سازمان اطلاعات و جاسوسی انگلیس در شهر نیکوزیا پایتخت قبرس با یکدیگر دیدار و درباره رویارویی با دولت محمد مصدق، گفت و گو کردند.

23 اردیبهشت 1329
نشریه اصناف به دستور شهربانی توقیف شد.

23 اردیبهشت 1309
وزارت امور خارجه در کابینه مخبرالسلطنه هدایت به محمد علی فروغی واگذار شد. فروغی همزمان وزیر اقتصاد نیز بود.

23 اردیبهشت 1309
حق انتشار اسکناس به بانک ملی ایران واگذار شد. این حق که تا 40 سال برای بانک شاهنشاهی وابسته به دولت انگلیس بود، در برابر 200 هزار لیره انگلیس در اختیار بانک ملی قرار گرفت. اسکناس های بانک ملی در 1310 خورشیدی منتشر شد.

23 اردیبهشت 1307
سرتیپ بوذر جمهری شهردار تهران برای ایجاد نظم در مسائل رانندگی، نخستین آیین نامه راهنمایی و رانندگی را منتشر کرد. با گذشت ماه ها از نصب علائم راهنمایی و رانندگی در سطح شهر، این نشانه ها برای رانندگان و همچنین مردم، عجیب به نظر می رسید اما شهرداری با صدور بیانیه ای پیروی رانندگان را از این علائم خواستار بود.

23 اردیبهشت 1307
کورت لیندن بلات شهروند آلمان برای برعهده گرفتن ریاست بانک ملی ایران وارد تهران شد. وی پیش از این در برلین برای این عنوان انتخاب و استخدام شده بود.

23 اردیبهشت 1303
نخستین هواپیماهای نظامی ایران در منطقه قلعه مرغی فرود آمدند. این هواپیماها چندی پیش از روسیه خریداری شده بودند.

23 اردیبهشت 1302
عبدالعلی صدیق السلطنه از مهره های درجه یک وزارت امور خارجه به عنوان وزیر مختار جدید ایران در آلمان برگزیده شد.

23 اردیبهشت 1302
نمایندگان سیاسی دولت های اسلامی در تهران به میهمانی افطار وزارت امور خارجه دعوت شدند.

23 اردیبهشت 1300
کارگزاری اردبیل در گزارشی به وزارت امور خارجه اعلام کرد که بلشویک ها به طرف مرزهای ایران پیشروی و روستاهای مرزی کشور را بمباران کردند.

23 اردیبهشت 1297
وزارت امور خارجه در نامه ای به وزارت کشور (داخله) از اعتراض سفارت آلمان به شکستن پیمان بی طرفی دولت ایران در جنگ جهانی اول خبر داد.

23 اردیبهشت 1296
جان لارنس کالدول وزیر مختار آمریکا در ایران در جریان جنگ جهانی اول در تلگرافی به کشورش اعلام کرد که قحطی ایران را در برگرفته است و روزانه هزاران تن در این کشور جان خود را از دست می دهند.

23 اردیبهشت 1289
دولت های روسیه و انگلیس پیشنهاد کردند که هر یک 200 هزار لیره به دولت ایران وام بدهند، با این شرط که دولت ایران قرارداد 1907 میلادی که در سن پطرزبورگ به امضاء رسیده بود، اجرا کند. این قرارداد درباره تقسیم ایران میان دو کشور بود.

23 اردیبهشت 1288
گروهی از مبارزان جنبش مشروطه که در حرم حضرت عبدالعظیم(ع) و سفارت عثمانی اجتماع کرده بودند، از تحصن خارج شده و برای رویارویی با حکومت آماده شدند.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد 1و 3و4)

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :