موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فساد اقتصادی

a/72750 :کد

جولان فسادهای سازمان یافته مالی درشركتهاي دولتي و شبه دولتی

احمدرضا صباغی

  پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۱:۲۶
تعداد بازدید : ۶۵۰   
 تحلیل ایران -جولان فسادهای سازمان یافته مالی درشركتهاي دولتي و شبه دولتی

افشا شدن فیش های حقوقی بعضی از مدیران ارشد بیمه مرکزی ایران طی هفته گذشته دررسانه هاجنجال های مختلفی را در بین قشرهای مختلف جامعه برپا کرده است.

افشا شدن فیش های حقوقی بعضی از مدیران ارشد بیمه مرکزی ایران طی هفته گذشته دررسانه هاجنجال های مختلفی را در بین قشرهای مختلف جامعه برپا کرده است.

 

درواقع انتشار فیش های حقوقی بعضی از مدیران بیمه مرکزی ایران وقراردادن آن در کانال های تلگرامی مختلف ومنتشرشدنش در رسانه های فضای مجازی که منجر به استعفای رییس بیمه مرکزی ایران شد شاید درمرحله نخست بتواند مردم را از حقوق های نجومی  وبی حساب وکتاب بعضی مدیران بالادستی کشور با خبرکند ولی آیا تنها این مدیران بیمه مرکزی هستند که حقوق های بالایی دریافت می کنند؟

 

آیا با منتشر شدن فیش های حقوقی مدیران ارشد بیمه مرکزی ایران جلوی پرداخت پاداش های میلیاردی به مدیران در بخش های مختلف دولتی گرفته می شود؟

 

در حقیقت باید به این واقعیت اشاره کرد که دولتهای مختلفی که درایران طی سالهای گذشته سکان قوه مجریه را به دست گرفتند برای اینکه به لحاظ قانونی دستشان باز باشد بعضی از نهادهای وابسته به خود را در قالب نهادهای عمومی غیردولتی به مدیران ارشد ووابسته دولتی در زمان خاص خودشان واگذار کردند.

 

در واقع با تشکیل نهادهای عمومی غیردولتی که مدیران وهیئت مدیره آنها را افراد وابسته دولتی تشکیل می دادند گام نخست برای فسادی شركتهاي دولتي شبه دولتی در کشور برداشته شدهرچند این نهادهای عمومی غیردولتی علاوه براینکه از بودجه دولتی استفاده می کنند به مدیران ارشد خود پاداش ها وحق جلسه های بالایی پرداخت می کنند که صنعت بیمه  ایران ومدیران آن هم از این قاعده مستثنی نیست.

 

از طرفی هیئت مدیره این نهادهای عمومی غیر دولتی در کشور را کسانی تشکیل می دهند که قدرت سیاسی دارند واز طریق رانت ها وارتباط های مختلف به این سمت رسیده اند وبا رسیدن به این سمت پاداش ها وحق جلسه های میلیونی ومیلیاردی دریافت می کنند که وقوع این اتفاق نشان از آن دارد که هیچ نظارتی برروی حقوق ها وپرداختی های هیئت مدیره نهادهای عمومی غیر دولتی نیست وضعف قانون در تشکیل این نهادها به روشنی واضح است و بایدبه منظور اصلاح قوانین حاکم برچگونگی تشکیل نهادهای عمومی غیر دولتی و اعضای هیئت مدیره آنها اقدامی اساسی وجدی صورت بگیرد.از سوی دیگرکسانی که بداخلاقی به خرج داده اند وفیش های حقوقی مدیران ارشد بیمه مرکزی را منتشر کرده اند باید متوجه این موضوع باشند که اخذ حقوق ها وپاداش های میلیاردی ومیلیونی تنها مربوط به دولت فعلی وبیمه مرکزی نمی شود بلکه دریافت این حقوق هاوپاداش ها در دولت های قبلی هم وجود داشته است که تا به امروز پنهان مانده است.

 

در واقع افراد منتشر کننده فیش های حقوقی مدیران ارشد بیمه به نوعی با آبروی این افراد بازی کرده اند وبا انتشار این فیش های حقوقی تنها موجب شده اندکه نام بعضی  مدیران صنعت بیمه امروز برسرزبانها بیفتد در حالی که اگر به اصل این موضوع بپردازیم به فساد سازمان یافته مالی نهادهای عمومی غیردولتی می رسیم که برخورد با آن ضرورتی است که امروز مسئولان عالی رتبه کشور درسه قوه مقننه،مجریه وقضایه باید در اولویت کاری خود قرار بدهند.

                               

  احمدرضا صباغی
 
  آدرس ایمیل :
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :