موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست زیست محیط

a/72807 :کد

0

تبدیل ۳۰ درصد خاک ایران به شوره زار تا سال ۱۴۰۴

  پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۸:۵۲
تعداد بازدید : ۵۲۷   
 تحلیل ایران -تبدیل ۳۰ درصد خاک ایران به شوره زار تا سال ۱۴۰۴

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت که در صورت ادامه روند کنونی برداشت از آب زیر زمینی ۳۰ درصد خاک‌های ایران تا سال ۱۴۰۴ به شوره‌زار تبدیل می‌شود

 


عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی با تاکید بر اینکه در صورت ادامه روند کنونی برداشت از آب زیر زمینی ۳۰ درصد خاک‌های ایران تا سال ۱۴۰۴ به شوره‌زار تبدیل می‌شود، گفت: اولین گام برای حل بحران آب و خاک باور مسئولان نسبت به بحران است.

 

به گزارش تحلیل ایران، یدالله دادگر اقتصاددان امروز در دومین روز همایش علل و راهکارهای مقابله با بحران کمی و کیفی آب کشور با اشاره به زمزمه نامگذاری قرن 21 به قرن آب اظهارداشت: مسائل آب مانند مسائل اقتصادی فقط با تئوری‌ اقتصادی قابل حل نیست، بلکه نیازمند اصلاحات ساختاری و مدیریت است.


وی افزود: از جمله چالش‌های آب در ایران تقاضای بالا، عرضه نسبتاً ثابت، منابع رو به کاهش است که این پدیده جهانی در ایران جدی‌تر از سایر کشورهاست.


عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به خشکی تالاب‌ها، نهرها و رودخانه‌ها در ایران گفت: این پدیده‌ها ضرورت توجه به حوزه آب را بیشتر می‌کند، به ویژه اینکه سطح بارش‌ها در ایران به استثناء اسفند و فروردین از سال 80 تاکنون پایین‌تر از میانگین جهانی بوده است.


دادگر با اشاره به مصرف سرانه آب در ایران گفت: مصرف سرانه آب در سال 1335 حدود 7 هزار متر مکعب بوده که در سال 1375 به 2 هزار متر مکعب کاهش یافته و با توجه به پیش‌بینی رشد جمعیت تا سال 1404 به 800 متر مکعب کاهش یابد.


وی ادامه داد: برخی کشورها فقط در بخش تقاضای آب مشکل دارند، اما ما هم در بخش تقاضا و هم در بخش عرضه مشکل داریم، به طوری که سرانه آب شیرین در ایران به طور متوسط 1652 متر مکعب است، اما متوسط جهانی آن 6 هزار و 55 متر مکعب است.


عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی یکی از چالش‌های مشکل آب را حفر چاه‌های غیرمجاز دانست و گفت: در منطقه کرمان به عنوان نمونه 176 چاه از مجموع 620 چاه به دلیل برداشت‌های بی‌رویه خشک شده و باعث بروز خسارت به خاک آن منطقه شده است.


دادگر یکی از چالش‌های حوزه آب را عدم توجیه اقتصادی برای سرمایه‌گذاری در آن بخش دانست و گفت: قیمت پایین آب موجب غیر اقتصادی شدن سرمایه گذاری در حوزه آب شده است، به طوری که بهای دریافتی پوشش هزینه‌های تأمین آب را هم نمی‌دهد.


به گفته وی، رشد جمعیت و توزیع ناکارآمد جمعیت و الگوی تخصیص نامناسب جمعیت یکی از عوامل مشکل آفرین در حوزه آب است، به طوری که در افق 1404 حدود 3 میلیارد متر مکعب فاضلاب خواهیم داشت و در صورت ادامه این روند 30 درصد از خاک کشور شور خواهد شد.


عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی اظهارداشت: تبدیل شرکت آب و فاضلات از شرکت نظارتی به حقوقی و ناهماهنگی‌های وزارتخانه جهاد کشاورزی و نیرو موجب بی برنامگی در حوزه آب شده است.


دادگر با ارائه نتایج تحقیقات انجام شده در 7 مرکز استان گفت: بارش در این 7 مرکز طبق تحقیق انجام شده در بلند مدت کاهش یافته و دما افزایش خواهد یافت.


وی با اشاره به راهکارهای موجود برای حل بحران آب در ایران گفت: اولین گام باور مقامات ارشد نسبت به مشکل آب در ایران است و دوم عزم سیاسی برای حل مشکل با استفاده از ابزارهای لازم برای حرکت عملی است.


دادگر تصریح کرد: استفاده از فضای به وجود آمده برای سرمایه‌گذاری خارجی در میان مدت، تعهد قانونی و التزام عملی همه دستگاه‌های قوه مجریه به همکاری با دولت، قیمت‌گذاری اقتصادی و ایجاد انگیزه برای بخش خصوصی از دیگر راهکارهای حل معضل است.


به گفته وی، ایجاد دو واحد درسی برای دوره‌های ابتدایی تا آموزش عالی با هدف ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب برای حل بحران آب بسیار ضروری به نظر می‌رسد.


منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :