موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/72817 :کد

0

تنش دولت افغانستان با طالبان؛ نفوذ روز افزون داعش در ننگرهار

  پنجشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۷:۵۲
تعداد بازدید : ۲۲۶   
 تحلیل ایران -تنش دولت افغانستان با طالبان؛ نفوذ روز افزون داعش در ننگرهار

اوضاع امنیتی افغانستان در ولایت هلمند افغانستان پس از درگیری درون گروهی طالبان ونیز نفوذ داعش در ننگرهار نگران کننده است.اوضاع امنیتی افغانستان در ولایت هلمند افغانستان پس از درگیری درون گروهی طالبان ونیز نفوذ داعش در ننگرهار نگران کننده است.


تحلیل ایران: در روزهای اخیر خبرهای نگران کننده ای از اوضاع امنیتی افغانستان و درگیری طالبان با نیروهای امنیتی این کشور به گوش می رسد. طالبان پس از مرگ «ملا عمر» رهبر سابق این گروه دچار اختلافاتی  داخلی شده و به شاخه های منشعب شده است و گروهی از طالبان به رهبری «ملارسول» با رهبری «ملا اختر منصور» رهبر جدید طالبان سر ناسازگاری دارد و با وی بیعت نکرده است.


ملا رسول خود را موظف به پیروی و تبعیت از «ملا اختر منصور» نمی داند و عنوان کرده است افراد ملا اختر در خدمت به بیگانگان و در جهت مقاصد آنها قدم بر می دارند. برخی گروه ملا رسول را وابسته به گروه تروریستی داعش در افغانستان می دانند اما «ملا رسول» در جدیدترین اظهارت خود وابستگی به داعش را رد کرده است.


حال نگاهی به مذاکرات صلح افغانستان می اندازیم که در دوره رهبری «ملا عمر» و به میزبانی «اسلام آباد» موسوم به «مری۱» شروع شد و با انتشار خبر مرگ ناگهانی ملا عمر به حالت تعلیق درآمد. خبر مرگ ملا عمر اختلافاتی عمده را در گروه طالبان رقم زد و این اختلافات تا حدی پیش رفت که اعضای طالبان نتوانستند بر سر رهبری «ملا اختر منصور» با هم به توافق برسند. در این برهه زمانی گروه تروریستی داعش که در افغانستان با شکست های سنگینی روبرو شده بود شروع به فعالیت در منطقه «ننگرهار» افغانستان کرد و طبق برخی گزارشها حدود ۱۰ هزار نفر از اعضای داعش در افغانستان حضور دارند. مذاکرات مقدماتی صلح افغانستان بار دیگر با سفر «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان به اسلام آباد و شرکت وی در کنفرانس «قلب آسیا» کلید خورد.


«سرتاج عزیز» مشاور امور خارجه نخست وزیر پاکستان از جمله کسانی بود که تلاش کرد مذاکرات صلح افغانستان از سر نو آغاز شود و گروه طالبان نیز در این مذاکرات شرکت کنند. پاکستان در اقدامی چین را نیز وارد مذاکرات صلح افغانستان کرد و چهار دور از مذاکرات مقدماتی صلح افغانستان با شرکت کشورهای افغانستان، پاکستان، چین و آمریکا در اسلام اباد و کابل انجام شد. در چهارمین دور از این مذاکرات مقدماتی قرار شد گروه طالبان در اسلام آباد بطور مستقیم در مذاکرات شرکت داشته باشد. اما دفتر گروه طالبان در قطر با اعلام بیانیه ای از شرکت در مذاکرات صلح افغانستان خودداری کرد و شرکت در این مذاکرات را منوط به خروج نیروهای ناتو از افغانستان، خارج شدن نام طالبان از لیست گروههای تروریستی و نیز آزاد شدن زندانیان این گروه از زندانهای افغانستان و پاکستان نمود که این خود بطور کامل راه را برای پیشبرد مذاکرات سد کرد.


مقامات امنیتی افغانستان و پاکستان در نشستی مشترک اعلام کردند آن دسته از طالبان را که قصد پیوستن به مذاکرات صلح را نداشته باشند باید آنها را سرکوب کرد. در این میان «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی افغانستان شرایط صلح با دولت افغانستان را مناسب دید و با شرط خارج شدن نام حزبش از لیست گروههای تروریستی سازمان ملل حاضر به انجام مذاکرات با دولت وحدت ملی افغانستان شد.


گروه تروریستی «شبکه حقانی» که دولت افغانستان معتقد است که این گروه تحت حمایت ارتش پاکستان در افغانستان دست به اقدامات تروریستی می زند دست بکار شد و با حمله به ساختمان امنیتی حفاظت از رجال سیاسی و دیپلماتیک افغانستان ۶۴ نفر را کشته و ۳۴۷ نفر را زخمی کرد. اشرف غنی در سخنرانی خود در نشست شورای ملی افغانستان عنوان کرد که پاکستان در مقابله با تروریستها مسئولانه عمل کند و اگر اسلام آباد گروه طالبان را به پای میز مذاکره نکشاند از این کشور به سازمان ملل شکایت خواهد کرد و به نوعی روابط اسلام اباد و کابل رو به تیرگی گذاشت تا مذاکرات صلح افغانستان به حالت تعلیق درآید.


دولت افغانستان در اقدامی تلافی جویانه ۶ تن از اعضای طالبان، القاعده و گروه تروریستی شبکه حقانی را بدار آویخت که این اقدام خشم طالبان و گروههای تروریستی را برانگیخت. گروههای تروریستی اعلام کردند که دست به اقدامات تروریستی بر علیه نیروهای امنیتی افغانستان خواهند زد. روز گذشته گروه طالبان با حمله بردن به پاسگاههای پلیس در ولایت «هلمند» افغانستان شماری از نیروهای پلیس افغانستان را کشتند. در این میان گروه «ملا رسول» و «ملا اختر» طی درگیری مسلحانه به جان هم افتادند و تعدادی از افراد ملا اختر در این درگیری کشته شدند.


ولایت هلمند افغانستان به چه جهت برای گروه طالبان از اهمیت ویژه ای برخوردار است؟ گروه طالبان در سال گذشته توانست شهر «خانشین» را به تصرف خود درآورد. به گفته برخی از نمایندگان پارلمان افغانستان منطقه خانشین در ولایت هلمند افغانستان مملو از اورانیوم است و نیروهای بیگانه مستقر در افغانستان از جمله نیروهای آمریکایی و انگلیسی از معادن اورانیوم این منطقه اورانیوم استخراج کرده به خارج از افغانستان منتقل می کنند. خانشین شهر مهم و استراتژیکی برای گروه طالبان بشمار می رود. این روزها هلمند به صحنه نبرد درون گروهی طالبان و درگیری با نیروهای امنیتی افغانستان تبدیل شده است و اوضاع امنیتی در این منطقه نگران کننده است.


ولایت ننگرهار در شرق افغانستان محل استقرار و تجمع گروه تروریستی داعش در این منطقه است. روز گذشته در اثر انفجار خودروی حامل مواد منفجره در ولایت ننگرهار افغانستان دستکم ۱۷ نفر کشته و زخمی شدند که اغلب آنها زنان و کودکان هستند. اقدامات تروریستی در این ولایت رشد زیادی داشته است. از جمله اقدامات مهم دیگری که گروه تروریستی داعش به آن دست زده است راه اندازی «رادیو خلافت» در این ولایت به زبانهای فارسی، عربی، پشتو و پنجابی است که این خود نگرانیهای مقامات امنیتی افغانستان را افزایش داده است. داعش فعالیت های خود را در این منطقه به صورت جدی شروع کرده است و قصد دارد نیروهای خود را از خاورمیانه به سمت شرق افغانستان سوق دهد.


عامل نگران کننده دیگری که سران و مقامات دولت افغانستان را به صورت جدی نگران کرده است نفوذ گروه تروریستی داعش در بین افرادی است که ارتباط مستقیمی با دولت وحدت ملی افغانستان دارند. روزنامه پاکستانی «د نیوز» مدعی شده است که «محمد خان» معاون اول و دوست «عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت افغانستان توسط نیروهای امنیتی افغان به اتهام همکاری و حمایت از داعش به تازگی بازداشت شده است. البته باید به این نکته توجه کامل داشت که خانواده محمد خان روابط خصمانه ای با گروه طالبان در افغانستان داشته اند.

 

همچنین این روزنامه پاکستانی گزارش داده است که داعش حتی در مقامات بلند مرتبه دولت افغانستان نیز نفوذ کرده است. علاوه بر آن، یک مقام ارشد تاجیک نیز به افراد وابسته به گروه تروریستی داعش در افغانستان پیوسته است..


سال گذشته نیز «ظاهر قدیر» معاون اول پارلمان افغانستان در سخنان خود در صحن علنی مجلس این کشور نهادهای امنیتی افغانستان از جمله شخص «حنیف اتمر» مشاور امنیت ملی اشرف‌ غنی را متهم به حمایت از شکل‌گیری گروه تروریستی داعش در افغانستان کرد. وی عنوان کرده بود که نهادهای امنیتی افغانستان با همکاری برخی سفارت خانه ‌های کشورهای بیگانه بحث حمایت از داعش را دنبال می‌کنند و رهبران این گروه آزادانه در کابل پایتخت افغانستان تردد می‌کنند. پس از آن رئیس جمهور افغانستان هیئتی را برای بررسی بیشتر این موضوع تعیین کرد ظاهر قدیر با استقبال از این موضوع خواستار استعفای «حنیف اتمر» شده بود تا خللی در روند تحقیقات در این موضوع پیش نیاید.


با توجه به مواردی که در بالا به آنها اشاره شد می توان بخوبی دریافت که گروه تروریستی داعش مرکز ثقل خود را ولایت «ننگرهار» افغانستان قرار داده است و فعالیت خود را در شهرهای «اچین»، «جلال آباد» و «نازیان» این ولایت افزایش داده است. به نوعی می توان گفت تفکر تکفیری تروریستی داعش در حال منتقل شدن به افغانستان است.


در میان حضور نیوهای امنیتی آمریکا در افغانستان موضوع حفظ امنیت در این کشور را با حالت بغرنجی مواجه کرده است. «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا که در سال ۲۰۱۰ به افغانستان سفر کرد از کاهش نیروهای نظامی و خروج آنها از افغانستان خبر داده بود، اما دولت اوباما بجای کاهش این نیروها ترجیح داد که موقعیت خود را در افغانستان به تثبیت برساند و حضور ۱۴ ساله خود بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر را تداوم بخشد.


نگاه آمریکا به این موضوع فراتر از برقراری صلح و ثبات در افغانستان است و به نظر می رسد آمریکاییها افغانستان را منطقه ای مناسب برای ادامه حیات گروه تروریستی داعش می دانند و قصد دارند در آینده و هر گاه که مناسب دیدند این گروه تکفیری را علیه قدرتهای منطقه از جمله روسیه، چین و ایران بکار گیرند و نتایج مورد نظر خود را از آن اخذ نمایند.


منبع: مهر

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :