a/72907 :کد

0

اشتیاق شرکت های خارجی برای شراکت با ایران

  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۵:۱۹
تعداد بازدید : ۲۵۳   
 تحلیل ایران -اشتیاق شرکت های خارجی برای شراکت با ایران

رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت معتقد است که اگرچه شرکت های حارجی در پساتحریم ممکن است علاقه چندانی به شراکت با سازندگان داخلی نداشته باشند، اما وزارت نفت باید سیاست هایی را برای حمایت

 رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت معتقد است که اگرچه شرکت های حارجی در پساتحریم ممکن است علاقه چندانی به شراکت با سازندگان داخلی نداشته باشند، اما وزارت نفت باید سیاست هایی را برای حمایت از شرکت های داخلی و ایجاد فضای رقابتی عادلانه اعمال کند.


به گزارش تحلیل ایران، رضا خیامیان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به اینکه برجام فضای بسیار خوبی را برای مذاکره با شرکت های خارجی ایجاد کرده است، اظهار کرد: در حال حاضر نیز گروه های مختلف تجاری به ایران آمده و مذاکره می کنند. این فعالان خارجی خودشان به این نتیحه رسیده‌اند که فصل اینکه بخواهند فروش کلی تجهیزات و محصولات به ایران داشته باشند، گذشته است.

وی با بیان اینکه خارجی ها در فضای پساتحریم می دانند که باید وارد مسیر مشارکت با شرکت ها و فعالان داخلی شوند، تصریح کرد: برخی از شرکت های خارجی به طرق مختلف به دنبال پیدا کردن شریک ایرانی هستند اما ما به عنوان انجمن سازندگان تجهیزات نفت ایران در این مورد چاره اندیشی کرده و مدلی را به نام I.T.P.O طراحی کرده ایم.

رییس هیات مدیره استصنا درباره این مدل عنوان کرد: مدل Investment and Technology Promotion Offices یا همان دفتر توسعه سرمایه گذاری و فناوری از سوی این انجمن تهیه شده است و کار این دفتر انتقال تکنولوژی با استفاده از فضای پساتحریم است.با این مدل می توانیم شرکت های خارجی را مجاب به شراکت با شرکت های ایرانی و ارتقا فناوری های داخلی از این طریق و ورود به عرصه صادرات کنیم تا بتوانیم از این فضای پساتحریمی بهترین استفاده را داشته باشیم.

وی درباره تمایل خارجی ها برای شراکت با فعالان داخلی صنعت نفت تصریح کرد: خارجی ها از این تمایلات کمتر دارند تا وقتی که محبور شوند، بنابراین ما باید با وزارت نفت برای تجمیع خرید تجهزیات خارجی صخبت کنیم.رییس هیات مدیره استصنا در این باره اظهار کرد: لازم است وزارت نفت خرید تجهیزات را به انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت بدهد تا ما خرید را به شرط انتقال تکنولوژی انجام دهیم.

خیامیان افزود: از سوی دیگر شرکت های ایرانی توانمندی نیز در ایران داریم که بعضا با خارجی ها شریک شده اند.اگر خریدها تجمیع شود، شرکت های خارجی متوجه می شوند که بازار ایران را در مقابل عرضه دانش و بخشی از بازار خارج می توانند به دست آورند.رییس هیات مدیره استصنا با تاکید بر اینکه شرکت های ایرانی و کسانی که در صنعت نفت و تجهیزات فعالیت می کنند هیچ یک به دنبال رانت نیستند، گفت: سازندگان داخلی نمی گویند که از خارجی ها تجهیزات نخرید بلکه ما می گوییم که باید با خارجی ها در یک شرایط برابر رقابت کنیم و همان شرایطی که برای خارجی ها فراهم می شود برای داخلی ها نیز فراهم شود.

خیامیان بابیان اینکه اگر شرایط رقابت مساوی باشد دیگر مسئله ای وجود ندارد، عنوان کرد: وقتی خارجی ها قراردادی می بندند برای آن ها LC و اعتبار کشوده می شود که با استفاده از آن می توانند از بانک ها با بهره دو درصد سرمایه بگیرند، در حالیکه شرکت های داخلی این اعتبار را نداشته و باید با بهره 20 درصد وام بگیرند و البته برای ضمانت نامه نیز مشکلات زیادی دارند و هیچ بانکی به آنها کمک نمی کند.

وی با تاکید بر لزوم ایجاد شرایط برابر کسب و کار، افزود: شرکت های سازنده داخلی شرکت های قوی هستند اما شرایط کسب و کار آنها با فعالان خارجی در کشور متفاوت است و باید این موضوع اصلاح شود، وگرنه داخلی ها رانتی نمی خواهند بلکه شرایط برابر برای رقابت عادلانه و مشارکت با خارجی ها را می خواهند.

رییس هیات مدیره استصنا همچنین با اشاره به اینکه کشور در دوران تحریم پول کافی برای خرید تجهیزات از خارج از کشور را داشت، گفت: در آن زمان با وجود اینکه تحریم بودیم بسیاری از کالاها را از خارج می آوردیم، اما درحال حاضر اگرچه تحریم نیستیم اما پول کافی برای واردات تجهیزات نداریم.

خیامیان ادامه داد: این به این معنا است که خارجی ها باید با خود فاینانس بیاورند و این موضوع برای فعالان داخلی کمی نگرانی ایجاد می کند ولی مسئولین قول داده اند که قانون 51 درصد در مورد شراکت را برای فعالان داخلی رعایت کنند و نگذارند که شرکت های ایرانی از این لحاظ ضربه بخورند.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :