a/73050 :کد

آزادسازی واردات برخی از کالاهای استراتژیک

ناصر محمدي

  جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۶:۵۹
تعداد بازدید : ۸۱۳   
 تحلیل ایران -آزادسازی واردات برخی از کالاهای استراتژیک

اخیرا نامه ای از سوی وزیرجهادکشاورزی به وزیر اقتصاد و دارایی ارسال شد.در این نامه وزیر جهاد کشاورزی ورود برخی از کالاهای استراتژیک از جمله گندم،شکر و روغن را آزاد و بلامانع اعلام نمود.

اخیرا نامه ای از سوی وزیرجهادکشاورزی به وزیر اقتصاد و دارایی ارسال شد.در این نامه وزیر جهاد کشاورزی ورود برخی از کالاهای استراتژیک از جمله گندم،شکر و روغن را آزاد و بلامانع اعلام نمود.


البته درخصوص این خبر مدیر استاندارد کالاهای بازرگانی اعلام نمود که آزادی واردات این کالاها محدود می باشد و دایمی نیست، و از سویی وزیر جهاد  کشاورزی اعلام نمود که دقت شود ورود اینگونه کالاها به داخل نشت ننماید.


ورود محدود این کالاها از جمله گندم به کشور بدینصورت است که وارد کننده گندم این کالا را با تمام هزینه ها به قیمت هر کیلوگرم 8000 ریال وارد می نماید و موظف است  با ارائه تضمین های مورد نظر در مبادی ورودی و فر آوری کالا بدون نشت آن کالا در داخل محصول تولید شده را صادر نماید.


این در حالی است که قیمت تضمینی خرید گندم از کشاورزان داخلی 12700 ریال می باشد. حال  این سوال مطرح می باشد که چه تضمین هایی برای جلوگیری از نشست این محصول در داخل وجود ندارد و به نوعی این محصول سر از بازار های داخلی در نیآورده و  به نوعی به تولید داخلی لطمه وارد نسازد.


لازم به توضیح است دوگانگی در عرضه کالاها بویژه کالاهای استراتژیک فساد آور است و به نوعی رانت دولتی را بوجود می آورد و این اختلاف قیمت گندم در داخل و واردات آن از خارج ارزانتر از تولید داخلی عملا فساد اقتصادی را بوجود می آورد و علیرغم سیستمهای کنترل  به سختی بتوان با اینگونه موارد مبارزه کرد و عملا دولت خود را درگیر موضوعاتی می نماید که خود ایجاد کننده اختلالات در نظام اقتصادی کشور است.


ضروری است مسئو لین بویژه در امر اقتصاد در اتخاذ تصمیمات خود دقت نظر لازم را بعمل آورده تا زمینه های فساد را بوجود نیاورند.یادمان باشد هر کالایی که در کشور دو نرخی و یا چند نرخی شود زمینه های فساد را بوجود می آورد و این در مغایرت با سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری خواهد بود.

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :