a/73202 :کد

رقابت گازی ترکیه با ایران وروسیه

احمدرضا صباغی

  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۱:۲۴
تعداد بازدید : ۲۱۲۸۶۴   
 تحلیل ایران -رقابت گازی ترکیه با ایران وروسیه

قاره سبز یکی ازمهمترین مقاصد اصلی برای گاز ایران وروسیه محسوب می شود.درواقع طی چندسال اخیرگاز ایران وروسیه همواره به یاری ساکنان کشورهای اروپایی را در روزهای سرد زمستان قاره سبز آمده است ...

قاره سبز یکی ازمهمترین مقاصد اصلی برای گاز ایران وروسیه محسوب می شود.درواقع طی چندسال اخیرگاز ایران وروسیه همواره  به یاری ساکنان کشورهای اروپایی را در روزهای سرد زمستان قاره سبز آمده است اما در این میان ترکیه به دلیل اختلافات سیاسی با ایران وروسیه قصد دارد که گاز را از قطر وعراق بخرد و به اروپا منتقل کند.

 

درحقیقت این اقدام ترکیه به منظور مقابله با ایران وروسیه جهت انتقال گاز این دوکشور به اروپا است هرچند به نظر می رسداختلافات سیاسی بین ترکیه با ایران وروسیه در اخذ چنین تصمیمی از سوی دولتمردان این کشور بی تاثیر نبوده است.


البته نباید از ذکر این نکته غافل شویم که دولتمردان ترکیه تصمیم دارند تا چند سال آینده این کشور را تبدیل به هاب گازی منطقه کنند وبرای رسیدن به این هدف اول باید بازار گازی اروپا را از دست روسیه وایران در بیاورند.


البته ترکیه با خرید گاز از عراق وقطر می خواهد میزان فروش گاز این دوکشور راهم بالا ببرد ودرصورتی که این موضوع تحقق یابد میزان خرید گاز کشورهای اروپایی از ایران وروسیه به شدت کاهش خواهد یافت که وقوع این اتفاق می تواند خطر بسیار بزرگی برای منابع گازی جهان همچون ایران وروسیه باشد.


از طرفی این احتمال هم وجود دارد که ترکیه برای اینکه بتواند جزو کشورهای اتحادیه اروپا قرار بگیرد وبا توجه به اینکه روسیه بارها برسر مسائل سیاسی مختلف ساکنان قاره سبز تهدید به بستن شیرهای گاز خود کرده است این کشور برای انتقال گاز قطر وعراق به اروپا شرط وشروطی را برای اروپاییان گذاشته است که با توافق با دولتمردان اروپایی تصمیم دارد خط لوله گازی را به اروپا برقرار کند.


بنابراین با توجه به اینکه ترکیه تصمیم به خرید گاز قطر وعراق به منظور انتقال آن به اروپا را دارد به نظر می رسد ایران وروسیه نباید از این تصمیم ترکیه به راحتی عبورکنند ونسبت به برخورد متقابل با تصمیم های ترکیه باید اقدامات لازم وضروری را انجام دهند.

                               

  احمدرضا صباغی
 
  آدرس ایمیل :
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :