موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/73286 :کد

0

افشای نقش عربستان در گزارش حادثه یازدهم سپتامبر

  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۵:۲۸
تعداد بازدید : ۱۸۷   
 تحلیل ایران -افشای نقش عربستان در گزارش حادثه یازدهم سپتامبر

پس از حادثه یازدهم سپتامبر و حمله به مقر سازمان تجارت جهانی، مقامات عربستان سعودی دست داشتن اتباع این کشور در این حملات تروریستی را همواره انکار می کردند.

پس از حادثه یازدهم سپتامبر و حمله به مقر سازمان تجارت جهانی، مقامات عربستان سعودی دست داشتن اتباع این کشور در این حملات تروریستی را همواره انکار می کردند. این انکار در حالی از سوی ریاض تداوم داشت که 15 تن از 19 عامل این حملات اتباع عربستان بودند. مقامات عربستانی همواره می گویند مدرکی دال بر حمایت ریاض از گروه تروریستی القاعده و یا هواپیما ربایان وجود ندارد و عجیب آنکه مقامات کاخ سفید این ادعای عربستان را پذیرفته اند.     


اما در ماه های اخیر، وجهه عربستان سعودی اصلی ترین هم پیمان آمریکا در جهان عرب و نیرویی که گفته می شود «باعث ثبات در منطقه» شده است، بشدت خدشه دار شده است.


به گزارش تحلیل ایران، تجاوز نظامی به یمن، برخورد تبعیض آمیز با زنان و پایمال کردن حقوق آنها در جوامع عربستان، نفوذ در کشورهای مسلمان با استفاده از درآمد نفتی سرشار و ترویج افراط گرایی در آن کشورها، باعث شده تا خشم و نفرت عمومی در آمریکا نسبت به عربستان روند صعودی داشته باشد. با پیگیری و درخواست خانواده های برخی از قربانیان یازدهم سپتامبر، مردم آمریکا خواستار آن شدند تا بار دیگر درباره نقش مقامات سعودی در این حادثه تروریستی بررسی هایی صورت بگیرد.     


در حال حاضر اصلی ترین موضوعی که روزهای اخیر درباره آن گفتگو می شود، گزارش 28 صفحه ای محرمانه ای است که کنگره آمریکا در سال 2002 درباره این حملات تروریستی تهیه نمود اما دولت جورج بوش دستور داد تا این گزارش بصورت محرمانه بایگانی شود.

اما باراک اوباما، رئیس جمهور کنونی آمریکا قول داده است تا ماه آینده این گزارش را از محرمانه بودن خارج نماید و آن را دراختیار عموم قرار دهد. انتشار این گزارش پس از مصاحبه یکی ازاعضای کمیته مستقل تحقیق کنگره با روزنامه گاردین بیش از پیش ضروری شده است. وی در مصاحبه با گاردین گفت، کاملا مشخص است که عوامل دولت عربستان سعودی با هواپیماربایانی که در حملات تروریستی یازدهم سپتامبر شرکت داشتند، همکاری داشته اند.


«جان لمن» یکی از اعضای جمهوری خواه کمیته تحقیق کنگره آمریکا در آن زمان که پیشتر از مشاوران نظامی «رونالد ریگان» رئیس جمهور پیشین آمریکا نیز بوده است می گوید:« موارد زیادی از مشارکت مقامات دولتی و چهره های سرشناس سعودی در حمایت از هواپیما ربایان حادثه یازده سپتامبر وجود دارد.»


وی افزود:«گزارشی که ما تهیه کرده بودیم تنها برای تبرئه کردن عربستان سعودی منتشر شد.»

پس از انتشار گزارش کمیته تحقیق حادثه یازدهم سپتامبر عربستان سعودی به شدت از آن استقبال کرد. این گزارش اعلام کرد:«سند یا مدرکی دال بر دست داشتن دولت عربستان سعودی و یا مقامات این کشور در حادثه یازدهم سپتامبر و حمایت از اسامه بن لادن، رهبر گروه تروریستی القاعده و اعضای آن، به دست نیامده است.»

با این وجود این گزارش احتمال حمایت مالی بنیادهای خیریه دولتی عربستانی را از گروه تروریستی القاعده رد نکرد.  


این گزارش احتمال مشارکت مقامات رده پائین تر دولتی عربستان در حمایت از گروه تروریستی القاعده و هواپیماربایان حادثه یازده سپتامبر را دور از ذهن نمی داند.

شاید به همین دلیل است که دولت اوباما به دنبال غیر محرمانه کردن این گزارش 28 صفحه ای و انتشار آن است. «تام کین» فرماندار سابق ایالت نیوجرسی و«لی همیلتون» از اعضای سابق کنگره آمریکا که از اصلی ترین اعضای این کمیته تحقیق بوده اند، بر این باورند یکی از دیپلمات های عربستانی در کنسولگری این کشور در لس آنجلس متهم به حمایت از دو هواپیما‎ربای سعودی بوده است. این دیپلمات سعودی یک سال پیش از حادثه یازدهم سپتامبر آمریکا را ترک کرد.


لمن می گوید، تحقیقات کمیته نشان می دهد دست کم 5 مقام دولتی عربستانی از جمله یکی از کارکنان «وزارت امور اسلامی پادشاهی عربستان» در حمایت از شماری از هواپیماربایان یازده سپتامبر دست داشته اند.

باب گراهام، سناتور دموکرات از ایالت فلوریدا که نایب رئیس کمیته تحقیق درباره حادثه سپتامبر و تهیه گزارش  28 صفحه ای بوده است، همواره بر نقش داشتن سایر مقامات سعودی در این حملات تاکید دارد.

این درحالیست که عربستان سعودی در دهه های اخیر به این اندازه از سوی آمریکا هدف انتقاد مداوم قرار نداشته است.


گروهی از سناتورهای آمریکایی اخیرا لایحه ای را تنظیم و ارائه کرده اند که براساس آن و به دلیل حمله نظامی عربستان به یمن، خواستار محدودیت فروش سلاح به ریاض شدند. همچنین اعضای اصلی دو حزب جمهوری خواه و دموکرات در کنگره آمریکا لایحه ای را ارائه کرده اند که بر اساس آن مصونیت قضایی مقامات بلند پایه عربستانی لغو خواهد شد و در صورتیکه خانواده قربانیان حادثه یازدهم سپتامبر بتوانند دست داشتن مقامات سعودی در حادثه یازدهم سپتامبر را اثبات کنند، آن مقام سعودی در دادگاه های آمریکا محاکمه خواهد شد. در مقابل ریاض تهدید کرد در صورتیکه این لایحه تصویب بشود، اوراق قرضه 750 میلیارد دلاری دولت آمریکا را خواهد فروخت.

این موضعگیری عربستان به ضرر آل سعود تمام شد و بسیاری مطبوعات غربی علیه این خاندان موضعگیری کردند.


واشنگتن همواره مقصر اصلی رابطه ناکارآمد با ریاض بوده است. بسیاری از سیاستمداران آمریکایی ثبات در حکومت عربستان را به هر چیز دیگری ترجیح داده و آن را با ارزش می‎دانند و به همین دلیل چشمان خود را بر روی عملکرد این خاندان و افراط گرایی وهابی که از سوی آل سعود ترویج می شود، بسته اند.


سال ها پس از حادثه 11 سپتامبر، مقامات آمریکایی فشار را بر دولت عربستان و دیگر رژیم های عرب منطقه برای دست کشیدن از حمایت های مالی و تسلیحاتی از گروه های تروریستی، افزایش داده اند. اما بر اساس مکاتبات وزارت امورخارجه  آمریکا که در پایگاه افشاگر ویکی لیکس منتشر شده است، مقامات سعودی همواره این درخواست آمریکایی را نادیده گرفته و میلیون‎ها دلار پول در اختیار گروه های افراطی و تروریستی قرار داده اند.هیلاری کلینتون در سال 2009 که وزیر امورخارجه آمریکا بود در نامه ای به دیپلمات های آمریکایی در منطقه نوشت: «در حال حاضر تلاش اصلی و استراتژیک ما تشویق مقامات سعودی برای دست کشیدن از حمایت مالی از گروه های تروریستی است.»

هشت سال پس از واقعه 11 سپتامبر، کلینتون گفت، اهدا کنندگان کمک های مالی عربستانی حامیان اصلی گروه های تروریستی افراطی در سراسر جهان هستند.

 منبع : پرس تی وی فارسی

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :