موضوعات ‌مرتبط: فناوری علم و فناوری

a/73395 :کد

0

جایگاه جهانی ایران در شاخص نوآوری ۱۴ رتبه صعود کرد

  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۰:۰۷
تعداد بازدید : ۳۷۲   
 تحلیل ایران -جایگاه جهانی ایران در شاخص نوآوری ۱۴ رتبه صعود کرد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: جایگاه جهانی شاخص نوآوری ایران در طول فعالیت دولت یازدهم ۱۴ رتبه صعود کرده است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: جایگاه جهانی شاخص نوآوری ایران در طول فعالیت دولت یازدهم 14 رتبه صعود کرده است.
 
محمد فرهادی در دوازدهمین همایش جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی در اصفهان افزود: در سال گذشته 120 میلیارد تومان به پارک ها و مراکز علمی و تحقیقاتی اختصاص داده شد اما گردش مالی در این مراکز یک هزار و 800 میلیارد تومان بود.

وی همچنین حجم صادرات مراکز دانش بنیان را در سال گذشته 85 میلیون دلار عنوان کرد و گفت: توانمندی پارک ها و مراکز رشد، قابلیت تولید ثروت در این مراکز را نشان می دهد.

وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: 800 محصول فناورانه در سال گذشته در پارک ها تولید و 750 ایده دانشگاهی تبدیل به محصول شد.


فرهادی خاطرنشان کرد: 600 محصول نیز برمبنای مقولات علمی، تجاری سازی و روانه بازار و همچنین سه هزار و 700 هسته فناوری در هسته علمی دانشگاه ها ایجاد شد که این امر تعامل زیاد پارک ها و مراکز دانشگاهی را نشان می دهد.

فرهادی همچنین به ایجاد 30 هزار فرصت شغلی پایدار در پارک ها ومراکز علمی و تحقیقاتی کشور در سال گذشته اشاره کرد و گفت: همه این آمارها جهش علمی و فناوری کشور برمبنای رویکرد های حمایتی را نشان می دهد.


وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به نامگذاری سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل تصریح کرد: یکی از منطقی ترین و اصلی ترین اقداماتی که می توان بر مبنای این شعار انجام داد توسعه سازمان های علمی و رشد اقتصاد مبتنی بر دانش است.

فرهادی گفت: مقاوم سازی اقتصاد تا حد زیادی همان اقتصاد دانش بنیان است و سیاست های اصلی این وزارت خانه ارتباط تنگاتنگی با دیپلماسی خارج از کشور دارد و بر همین اساس تعامل با مراکز علمی جهان و همچنین دانشمندان رشته های مختلف بطور گسترده پیگیری می شود.


وی افزود: در سال گذشته 200 دانشمند ایرانی در رده بندی برترین دانشمندان جهان قرار داشتند و حجم مقالات علمی ایران در جهان 1.5 درصد بود و این در حالیست که جمعیت ایران تنها یک درصد جمعیت دنیا را تشکیل می دهد.

وزیر علوم تصریح کرد: رشد علمی ایران در جهان در سال گذشته مثبت چهار درصد بود و این در حالیست که اکثر کشورهای منطقه رشد علمی منفی داشتند.


وی افزود: وجود یکهزار دانشگاه ، 700 پژوهشگاه ، 38 پارک علمی و فناوری، 167 مرکز رشد فناوری ، 350 انجمن علمی، 600 شرکت دانش بنیان مستقر در پارک ها، چهار هزار و 400 واحد فناوری و یکهزار و 500 نشریه علمی و پژوهشی ظرفیت های بسیار زیادی را برای تولید ثروت مبتنی بر دانش و فناوری ایجاد کرده است.

فرهادی با بیان اینکه کیفی سازی دانشگاه ها نیز جزو برنامه های اصلی وزارت خانه بوده است گفت: 13 دانشگاه ایران در زمره یک درصد دانشگاه های برتر جهان قرار دارد و 1.7 درصد مقالات برتر دنیا را به خود اختصاص داده است.

وزیر علوم، تحیقات و فناوری همچنین تشکیل هیات امنا در دانشگاه ها، پارک ها و مراکز علمی را ضروری دانست و گفت: تشکیل هیات امنا در دانشگاه ها و مدیریت توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شده و در انتظار تایید شورای نگهبان است.


وی خاطرنشان کرد: این امر می تواند تا حد زیادی این مراکز را توسعه دهد و در تصمیمات مفید واقع شود.

وی افزود: ویژگی های اقتصاد متمرکز بر دانش و ایده و علم ، ایجاد موتور محرک در اقتصاد نوین است و اقتصاد های مبتنی بر دانش و فناوری، پویا، پایدار و مقاوم در برابر عوامل سیاسی است.

فرهای تصریح کرد: نیروی انسانی، زیرساخت های تولید دانش، مراکز علمی و قوانین مرتبط برای امور علمی، همگی نقش بسزایی در رشد علم و فناوری در کشور ایفا می کند.


دوازدهمین جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی امروز با هدف ترویج و توسعه فن‌آفرینی، خلاقیت و نوآوری، معرفی فن‌آفرینان به عنوان موتور حرکت و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و ایجاد فضای تعامل در میان فعالان عرصه‌های مختلف فن‌آفرینی در محل هتل عباسی اصفهان آغاز به کار کرد.

این جشنواره در دو بخش مسابقه ای و غیرمسابقه‌ای برگزار می شود که بخش مسابقه‌ای شامل طراحان کسب و کار، فن‌آفرینان (شرکت‌های دانش بنیان) و سرمایه‌گذاران کارآفرین (Venture Capital) است.


این جشنواره با حضور مسئولان نهادهای علمی و سازمان های دانش بنیان کشورهای نظیر فرانسه، فنلاند، چین، اندونزی، مالزی، کره جنوبی، ترکیه، عراق، عمان، آذربایجان و نیجریه و با حضور دکتر شمس الدین مدیر مرکز منطقه ای 'ISTIC'، پروفسور کانگ دبیر کل انجمن تکنوپولی جهانی و خانم لاروش مدیر دفتر منطقه یونسکو در تهران در حال برگزاری است.


جشنواره ملی شیخ بهایی از سال 83 هر سال از سوی شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار می شود.


شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان به عنوان نخستین و تنها شهرک تحقیقاتی کشور از 20 سال گذشته فعالیت خود را با ایجاد نخستین پارک فناوری و مرکز رشد فناوری کشور آغاز کرد.


اکنون بیش از 400 شرکت دانش بنیان در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان مستقر است.
 
منبع:تابناک
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :