موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رصد سیاسی

a/73423 :کد

0

تظاهرات اپوزیسیون ونزوئلا برای دومین بار بر علیه مادورو

  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۴:۳۱
تعداد بازدید : ۱۸۵   
 تحلیل ایران -تظاهرات اپوزیسیون ونزوئلا برای دومین بار بر علیه مادورو

اپوزیسیون ونزوئلا روز شنبه برای دومین بار در این هفته علیه نیکلاس مادورو رییس جمهوری این کشور تظاهرات کرده و مشروعیت صدور دستور وضعیت فوق العاده از سوی وی را به چالش کشیدند.

اپوزیسیون ونزوئلا روز شنبه برای دومین بار در این هفته علیه نیکلاس مادورو رییس جمهوری این کشور تظاهرات کرده و مشروعیت صدور دستور وضعیت فوق العاده از سوی وی را به چالش کشیدند.

 

به گزارش تحلیل ایران و به نقل از خبرگزاری اروپاپرس، اپوزیسیون در این رابطه، از برگزاری اعتراضات خیابانی جدید برای فعال کردن همه پرسی‌ عزل مادورو در سال جاری و در میان یک بحران شدید اقتصادی از قدرت، خبر داد.


این در حالی‌ است که رئیس جمهوری ونزوئلا جمعه شب وضعیت فوق العاده اقتصادی را برای دو ماه دیگر تمدید کرد و اشاره نمود که این دستور را برای شکست دادن کودتا و یک جنگ اقتصادی که علیه دولتش راه اندازی شده، صادر کرده است.


رهبران مخالف دولت که روز شنبه در شرق کاراکاس پایتخت ونزوئلا برای درخواست فعال کردن یک همه پرسی‌ در سال جاری گرد آمده بودند به دنبال آن هستند تا تصمیم بگیرند که مادورو به طور زودهنگام به دولت خود پایان دهد.


در این زمینه ، هزاران تن از مخالفان دولت برای دومین بار در این هفته با هدف همراهی با تقاضای حزب 'میز وحدت دموکراتیک' از شورای ملی‌ انتخابات ونزوئلا برای تسریع همه پرسی‌ درمورد ریاست جمهوری مادورو به خیابان های کاراکاس آمدند.

 


«خوسه چوئو توره آلبا » سخنگوی حزب اپوزیسیون میز وحدت دموکراتیک در این مورد گفت: ما از یک رئیس جمهوری ناامید که خود را خارج از قانون قرار داده، حرف می‌زنیم.


وی ادامه داد: وقتی‌ مادورو فرمانی را بدون مشورت با مجلس ملی‌ تصویب می‌ کند، این در واقع یک کودتا است.
«هنریکه کاپریلس» دیگر رهبر اپوزیسیون نیز که روز چهارشنبه گذشته هواداران خود را به برگزاری تظاهرات اعتراضی علیه مادورو فراخوانده بود گفت: فراخوان همه پرسی‌ برای سال آینده نخواهد بود.


کاپریلس خاطرنشان ساخت :ما اکنون در ماه می‌ هستیم. دولت چگونه می‌ تواند به ما بگوید که نمی‌ شود در سال جاری انتخابات برگزار کرد در حالی‌ که وقتی‌ «هوگو چاوز» درگذشت، ظرف 30 روز انتخابات برگزار شد.


چنانچه رییس جمهوری ونزوئلا برکنار شود، براساس قانون اساسی‌ این کشور ، معاون وی به عنوان جایگزین رییس جمهوری تا پایان دوره دولت سرپرستی ریاست جمهوری را برعهده خواهد داشت و انتخابات جدیدی در کشور برگزار نمی‌ شود.


خبرگزاری اروپاپرس در این گزارش افزود: ونزوئلایی ها از دو سال پیش تحت یک رکود اقتصادی، با قیمت های بالا و کمبود روز افزون مواد غذایی و دارو مواجه هستند که به محبوبیت مادورو ضربه زده و گروه های اپوزیسیون با این بهانه به دنبال برگزاری رفراندوم (همه پرسی) برکناری رییس جمهوری هستند.


منبع: خبرگزاری ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :