موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی پزشکی

a/73502 :کد

0

درمان تورم روده‌ با استفاده از نانوذرات

  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۱:۴۶
تعداد بازدید : ۲۰۹   
 تحلیل ایران -درمان تورم روده‌ با استفاده از نانوذرات

محققان نانوذرات ویژه‌ای ساختند که قادر به رفع التهابات روده است و می‌توان از آنها برای رفع مشکلات روده ای استفاده کرد.

 

 

 

محققان نانوذرات ویژه‌ای ساختند که قادر به رفع التهابات روده است و می‌توان از آنها برای رفع مشکلات روده ای استفاده کرد.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران، محققان موسسه علوم زیست‌ پزشکی دانشگاه ایالتی جرجیا و دانشگاه ساوث ‌وست در چین، نانوذراتی برای محدود کردن نوعی مولکول سطحی سلول که در ایجاد تورم نقش اساسی دارند طراحی کردند؛ این نانوذرات می‌توانند در درمان بی‌خطر بیماری‌های التهاب روده (IBD) مورد استفاده قرار گیرند.


این محققان نانوذراتی ساختند که بیان نوعی گلیکوپروتئین به نام CD98 را که در ایجاد التهاب نقش دارند، کاهش می‌دهند، یافته‌های این تحقیق در نشریه Colloids and Surfaces B: Biointerfaces منتشر شده است.


 ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو نوشت: پروفسور دیدیرمارلین، استاد موسسه علوم زیست‌ پزشکی دانشگاه ایالتی جرجیا گفت: یافته‌های ما نشان می‌دهد که از این نانوذرات می‌توان در درمان موثر التهاب بهره برد، ما CD98 را به این دلیل هدف گرفتیم که یافته‌های قبلی نشان می‌دهد این پروتئین در سلول‌های ایمنی درگیر در التهاب روده‌ها تاثیر زیادی دارند.


وی بیان کرد: در آمریکا حدود 3/1 میلیون نفر از بیماری‌های التهاب روده از جمله کولیت اولسراتیو و بیماری کرون رنج می‌برند؛ این بیماری‌های مزمن یا عودکننده ناشی از پاسخ غیرعادی به سامانه ایمنی بدن است که منجر به تورم دستگاه گوارش می‌شود.


دیدیرمارلین اظهار کرد: عفونت‌های روده‌ای در طول زمان بدتر شده و موجب ایجاد عوارضی همچون اسهال، درد شکمی، تب، خونریزی مقعدی، از دست دادن اشتها و کاهش وزن می‌شوند؛ در صورتی که درمان موثر نباشد، بیمار به جراحی نیاز پیدا می‌کند، همچنین بنابر گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ در این بیماران بالا است. 


بنابراین مطالعه، استفاده از نانوذرات می‌تواند جایگزین بهتری برای داروهای فعلی باشد که به دلیل دارا بودن عوارض جانبی شدید، کاربرد محدودی دارند.


پژوهشگران دریافتند که این نانوذرات دارای اندازه مطلوب است و هیچ اثر سمیتی روی ماکروفاژها یا سلول‌های اپیتلیال روده ندارند و نانوذراتی با نسبت وزنی 60 به یک، بیشترین خاصیت ضدتورمی را دارا هستند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :