موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/73634 :کد

0

همکاری سازمان سیا با رژیم آپارتاید برای دستگیری نلسون ماندلا

  یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۲۰:۰۲
تعداد بازدید : ۳۲۲   
 تحلیل ایران -همکاری سازمان سیا با رژیم آپارتاید برای دستگیری نلسون ماندلا

یک جاسوس اسبق سیا اعتراف کرد سیا با آپارتاید آفریقا برای دستگیری رهبر جنبش آزادی‌بخش آفریقای جنوبی همکاری کرده بود.یک جاسوس اسبق سیا اعتراف کرد سیا با آپارتاید آفریقا برای دستگیری رهبر جنبش آزادی‌بخش آفریقای جنوبی همکاری کرده بود.


به گزارش تحلیل ایران، یک جاسوس اسبق سیا گفته است که مقامات آپارتاید آفریقای جنوبی با این سازمان برای دستگیری نلسون ماندلا رهبر جنبش آزادی‌بخش آفریقای جنوبی همکاری کرده است.


به نوشته روزنامه انگلیسی تلگراف، «دونالد ریکارد» جاسوس اسبق سیا گفت که آنها باور داشتند که ماندلا خطرناک‌ترین کمونیست جهان، خارج از شوروی است.


ریکارد که در آن زمان معاون کنسولگری آمریکا در «دوربن» بود گفته است که جاسوسان «ای ان سی» گفتند که ماندلا در شهری ساحلی به سر می‌برد و به پلیس آفریقای جنوبی اطلاع دادند چه زمانی وی به ژوگزهامبورگ بازمی‌گردد.


ریکارد بر این باور است که ماندلا کاملا تحت سلطه آفریقای جنوبی و عروسکی در دست کمونیسم بود و قصد داشت با تحریک جمعیت بومیان ناتال و تبدیل آنها به شورشیان کمونیست، زمینه جنگ سرد را بوجود بیاورد.


وکیل ماندلا به تلگراف گفت که از مداخله سیا در دستگیری ماندلا خبر نداشتند اما حدس می‌زدند به دلیل ایده‌ئولوژی‌های آمریکا در آن زمان بوده است.


وی از مداخله مقامات بریتانیایی هم گفت و ادامه داد کنسولگری بریتانیا به وی یک شب قبل از دادگاه ماندلا گفته بود که به دار آویخته نخواهد شد.


منبع: فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :