موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی کمیته امداد

a/73686 :کد

0

بودجه ۳۸۰۰ میلیارد تومانی کمیته امداد برای اشتغال مددجویان

  دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۲:۰۴
تعداد بازدید : ۳۴۱   
 تحلیل ایران -بودجه ۳۸۰۰ میلیارد تومانی کمیته امداد برای اشتغال مددجویان

قائم مقام معاون اشتغال کمیته امداد از تخصیص بودجه ۳۸۰۰ میلیارد تومانی این کمیته برای اشتغال مددجویان آن خبر داد.

قائم مقام معاون اشتغال کمیته امداد از تخصیص بودجه ۳۸۰۰ میلیارد تومانی این کمیته برای اشتغال مددجویان آن خبر داد.

 

به گزارش تحلیل ایران ، منوچهر رزمجو در نشست خبری خود در حاشیه بازدید خبرنگاران از اقدامات انجام شده کمیته امداد امام خمینی (ره) با اشاره به اینکه کمیته امداد از بزرگترین نهادهای حمایتی کشور است اظهار کرد: در حال حاضر کمیته امداد امام خمینی (ره) بیش از 4 میلیون نفر را در سراسر کشور تحت پوشش خود دارد که این افراد در قالب یک میلیون و 750 هزار خانوار قرار دارند.

وی با بیان اینکه 60 درصد این افراد را زنان سرپرست خانوار تشکیل می‌دهند، با تاکید بر ضرورت توجه جدی به بحث اشتغال مددجویان افزود: بر اساس اساسنامه ابلاغی مقام معظم رهبری، بحث توانمندسازی خانواده¬های تحت حمایت کمیته امداد در اولویت قرار گرفته است و مقرر شد به منظور توانمندسازی فکری، اجتماعی و اقتصادی، گام‌های جدی برداشته شود و مدیریت جدید کمیته امداد امام خمینی (ره) با جدیت این موضوع را پیگیری می‌کند.

قائم‌مقام معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی(ره) با اشاره به زمان¬بر بودن موضوع توانمندسازی گفت: توانمندسازی یک فرآیند است که به صورت گام به گام نتیجه بخش خواهد بود.

رزمجو ادامه داد: در رویکرد جدید کمیته امداد امام خمینی (ره) بر خروج هرچه سریعتر مددجویان از پوشش کمیته امداد تاکید شده است که این مهم بدون توانمندسازی اقتصادی و خودکفایی خانوارهای تحت پوشش، امکانپذیر نیست.

وی با اشاره به شعار اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل گفت: ما در تلاشیم تا در سال جاری همزمان با انجام اقدامات در جهت خودکفایی خانواده‌های تحت پوشش، فعالیت‌های خود را در راستای اهداف و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی پیگیری کنیم.

* سهم مددجویان کمیته امداد در حوزه حمل و نقل بار و مسافر و تولیدات لبنی و گوشتی

قائم مقام معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد با تشریح بخشی از اقدامات انجام شده در جهت خودکفایی خانواده‌های تحت پوشش این کمیته اظهار کرد: در برنامه 5 ساله بیش از 616 هزار طرح اشتغال در بخش‌های کشاورزی، دامداری و خدمات صنفی و صنعتی به اجرا درآمد که بیش از 400 هزار نفر در این میان به خودکفایی رسیدند و از پوشش امداد خارج شدند.

رزمجو با بیان اینکه مددجویان کمیته امداد بیش از 130 هزار متر مربع فرش و گلیم تولید کرده که بخش عمده آن از نظر کیفی در حدی قرار داشتند که به خارج از کشور صادر شدند، گفت: در بخش کشاورزی و دامپروری نیز مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) 6 تا 8 درصد تولیدات لبنی و گوشتی کشور را در اختیار خود دارند و این در حالی است که در بخش حمل و نقل، این مددجویان سهم 10 تا 12 درصدی حمل و نقل بار و مسافر را به خود اختصاص داده‌اند.

*85 درصد شغلهای ایجاد شده کمیته امداد پایدار است

وی با تاکید بر اینکه مدیریت جدید امداد سعی دارد تا این کمیته را از یک نهاد حمایتی به یک نهاد کارآفرین و توانمندساز تبدیل کند، افزود: خوشبختانه در کمیته امداد امام خمینی (ره) با تعریف مدل مشخصی در موضوع اشتغال و خودکفایی توانستیم کسب و کارهای خرد را رونق دهیم و آمارهای به دست آمده حاکی از آن است که بیش از 85 درصد از طرح‌های اشتغال اجرا شده، علاوه بر پایدار بودن، رو به توسعه نیز هستند.

قائم مقام معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) با اشاره به برنامه‌ریزی 5 مرحله‌ای برای اشتغال مددجویان کمیته امداد، ادامه داد: شناسایی استعداد، مشاوره‌های شغلی، آموزش مهارت، پرداخت تسهیلات و تمهیدات بازاریابی محصولات، 5 گامی هستند که برای توانمندسازی و اشتغال پایدار خانوارهای تحت پوشش به اجرا درمی‌آیند و اجرای این گام‌ها توانسته کمیته امداد را از سایر نهادهایی که تنها تسهیلات اشتغال در اختیار افراد قرار می‌دهند، متمایز کند.

رزمجو با بیان اینکه در سال جاری، طرح استعداد سنجی مددجویان به صورت ضربتی به اجرا درآمده است، گفت: ما به دنبال آن هستیم که از ریال به ریال سرمایه‌گذاری انجام شده در طرح‌های اشتغال مددجویان، به درآمد پایدار خانوارهای تحت پوشش برسیم و بر اساس این گام‌ها نسبت به اجرای طرح‌های پایدار حرکت می‌کنیم.

وی همچنین با اشاره به سطوح مختلف تعیین شده برای اشتغال مددجویان تحت پوشش کمیته امداد در تشریح این سطوح اظهار کرد: طرح‌های کارانگیزی در پایین‌ترین سطح قرار دارد که برای خانوارهای کم استعداد و کم توان درنظر گرفته شده؛ در سطح دوم طرح‌های توان افزایی و در سطح سه، طرح‌های خودکفایی قرار دارند و در بالاترین سطح نیز طرح کارآفرینی که شامل طرح‌های مستعد توسعه می‌شود.

*بودجه 3800 میلیارد تومانی اشتغال مددجویان کمیته امداد

قائم مقام معاون اشتغال کمیته امداد امام خمینی (ره) با اعلام خبر اعتبار تخصیصی دولتی در سال جاری در بخش اشتغال مددجویان کمیته امداد گفت: در سال جاری حدود 1000 میلیارد در قانون بودجه به منظور اشتغال مددجویان دیده شده است که علاوه بر آن نیز قرار است 500 میلیارد تومان از صندوق اشتغال و 2300 میلیارد تومان نیز از محل تفاهم نامه منعقد شده با وزارت رفاه به این مبلغ افزوده شود.

*98 درصد مددجویان کمیته امداد خوش حسابند

رزمجو با بیان اینکه تسهیلات ارائه شده به مددجویان در بخش اشتغال کاملاً به صورت قرض‌الحسنه ارائه می‌شود، افزود: خوشبختانه خوش حسابی مددجویان در بازپرداخت اقساط تسهیلات به اندازه‌ای است که بانک‌های عامل از اعطای این تسهیلات به مددجویان کمیته امداد استقبال می‌کنند و طبق آخرین برآورد انجام شده تنها 2 درصد از تسهیلات ارائه شده به مددجویان مشمول معوقات بانکی شده است.

وی با اشاره به حمایت کمیته امداد از طرح‌های دانش‌بنیان نیز گفت: توسعه کشت‌های گلخانه‌ای و گیاهان دارویی و حمایت از مددجویانی که در این مسیر ورود می‌کنند از جمله این موارد است و امسال حداقل 300 هزار نفر از مددجویان، از سوی مراکز فنی و حرفه‌ای تحت آموزش قرار می‌گیرند و نگاه ما به این افرا د به چشم سرمایه‌های ارزشمندی است که باید در مسیر درست هدایت شوند.

قائم مقام معاون اشتغال کمیته امداد امام خمینی (ره) ادامه داد: همچنین کمیته امداد امام خمینی (ره) علاوه بر این موارد در حوزه دانش‌آموزی نیز آموزش‌های مهارتی در زمان فراغت از تحصیل در فصل تابستان را پیش بینی کرده است.

*وام 5 تا 100 میلیون تومانی کمیته امداد برای اشتغال مددجویان

رزمجو در ادامه این نشست در تشریح کمترین و بیشترین میزان تسهیلات در حوزه اشتغال نیز گفت: در حال حاضر کمترین تسهیلات ارائه شده به میزان 5 میلیون تومان است که به حوزه اشتغال خانگی تعلق می‌گیرد و بیشترین آن تا سقف 75 میلیون تومان، به طرح‌های کارآفرینی ارائه می‌شود. البته در طرح‌های بزرگتر نیز از محل صندوق توسعه ملی، تسهیلاتی تا سقف 100 میلیون تومان نیز به این طرح‌ها تعلق می‌گیرد.

*هدف گذاری برای ایجاد 246 هزار فرصت شغلی

وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام شده در این بخش امیدواریم بتوانیم در سال جاری 246 هزار فرصت شغلی ایجاد کنیم.


منبع : خبرگزاری تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :