موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی حج و زیارت

a/73760 :کد

عزت و شرف ایرانیان مهم تر است یا بقای یک سازمان؟

احمدرضا صباغی

  دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۴:۳۸
تعداد بازدید : ۶۵۶   
 تحلیل ایران -عزت و شرف ایرانیان مهم تر است یا بقای یک سازمان؟

واقع سازمان حج وزیارت باید این واقعیت را در نظر داشته باشد که نباید به هیچ وجه ممکن عزت وشرف حاجیان ایرانی قربانی تداوم بقای سازمان حج وزیارت در کشور شود.

 
برگزاری مراسم حج تمتع در هرسال بهانه ای است برای حضور حاجیان ایرانی در سرزمین وحی به منظورانجام مناسک حج تمتع است که متاسفانه در پی حوادث سال گذشته که برای حاضران در منا رخ داد ودرآن بیش از 400 نفر از حاجیان ایرانی جان باختند حضور حاجیان ایرانی در مراسم امسال حج تمتع درپاره ای از ابهام قرار گرفته است.


درحقیقت از یک طرف سازمان حج زیارت به منظور حفظ بقای خود تصمیم  دارد حاجیان ایرانی را به هر نحوی به حج تمتع امسال اعزام کند به طوری که حتی با بعضی از شروط نامعقول مقام های عربستانی برای حضور ایرانیان درحج موافقت کرده اند.درحقیقت وقتی خود رییس سازمان حج وزیارت کشور به منظور انجام مذاکره با مقام های حج عربستان از طریق کشور سوم وبه طور غیر مستقیم به سرزمین حجاز سفر می کند وقوع این اتفاق نشان می دهد که مقام های حج عربستان در پی سنگ اندازی برای عدم حضور حاجیان ایرانی هستند.


درواقع سازمان حج وزیارت باید این واقعیت را در نظر داشته باشد که نباید به هیچ وجه ممکن عزت وشرف حاجیان ایرانی قربانی تداوم بقای سازمان حج وزیارت در کشور شود.ازطرفی وقایع سال گذشته درمنا که اشک چشمان بسیاری از ایرانیان را درآورد نباید با اصرار یک سازمان به منظورحضور هموطنان ما در حج تمتع امسال مجددا تکرار شود.ازسوی دیگر با توجه به اینکه مقام های عربستانی شروطی را برای حضور ایرانیان در حج تمتع امسال گذاشته اند که در حد یک توهین بزرگ به هر ایرانی است به نظر می رسد باید برای حفظ عزت وشرف ایرانیان در برابر شروط نامعقول وغیر منطقی ایرانی ها سازمان حج وزیارت کشورمان نسبت به برخورد با این اقدام مقام های عربستانی ساز وکار لازم را در پیش بگیرد.


درواقع با توجه به اینکه امکان ایجاد امنیت برای ایرانی ها در عربستان از سوی مقام های این کشورغیرضروری به نظر می رسد به راستی چه لزومی دارد که هموطنان ما در شرایطی به حج تمتع مشرف شوند که از اولیه ترین امکانات که همان حفظ جان و برخورداری از امنیت است برخوردارنباشند؟


واقعا به چه دلیل سازمان حج وزیارت برخلاف شروط نامعقول مقام های عربستانی بازهم تصمیم به ادامه مذاکره با این مقامات به منظور اعزام هموطنانمان به حج تمتمع امسال رادارد؟


بنابراین موضوع مهمی که در شرایط کنونی مهم به نظر می رسد پیروی کردن از صحبت های مقام معظم رهبری مبنی بر حفظ عزت وشرف ایرانیان درمناسک حج تمتع است که اگر قرار باشد چنین اتفاقی رخ ندهد بهتر است هموطنان ما امسال به حج تمتع اعزام نشوند.

                               

  احمدرضا صباغی
 
  آدرس ایمیل :
  آدرس سایت/وبلاگ:
پیامهای بازدید کنندگان
  ناشناس
  دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۸
متاسفم از نویسنده که اعمال حج واجب را تجاری فکر میکند


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :