موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/73794 :کد

0

برگزاری همایش ملی آمایش دفاعی امنیتی مناطق کویری ایران

  دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۲:۵۶
تعداد بازدید : ۲۶۰   
 تحلیل ایران -برگزاری همایش ملی آمایش دفاعی امنیتی مناطق کویری ایران

با برگزاری این همایش ملی در تلاش هستیم یک گفتمانی به نام کویر و بیابان ایجاد کنیم تا اذهان و افکار عمومی را از کویر هراسی دور کند و به قابلیت‌های مناطق کویری بیشتر توجه شود.

 

رییس همایش ملی آمایش دفاعی امنیتی مناطق کویری و بیابانی ایران درباره اهداف برگزاری این همایش اظهار کرد: با برگزاری این همایش ملی در تلاش هستیم یک گفتمانی به نام کویر و بیابان ایجاد کنیم تا اذهان و افکار عمومی را از کویر هراسی دور کند و به قابلیت‌های مناطق کویری بیشتر توجه شود.

 

به گزارش تحلیل ایران ، سردار مجید بکایی رییس همایش ملی آمایش دفاعی امنیتی مناطق کویری و بیابانی ایران با اشاره به برگزاری همایش ملی آمایش دفاعی امنیتی مناطق کویری و بیابانی ایران گفت: با برگزاری این همایش ملی در تلاش هستیم یک گفتمانی به نام کویر و بیابان ایجاد کنیم تا اذهان و افکار عمومی را از کویرهراسی دور کند و به قابلیت های مناطق کویری بیشتر توجه شود.

 

وی در تشریح ضرورت برگزاری این همایش اظهار کرد: بسیاری از پادگان ها و مراکز نظامی ما در مناطق کویری یا بیابانی قرار دارند و یکی از موضوعاتی که ما همواره حتی از دوران وزارت دفاع دنبال می کردیم کویر و بیابان بود و از همان زمان نیز حس می کردیم ما داریم دچار یک انقطاع فرهنگی بین مرکز و شرق کشور می شویم و این می تواند بسیار خسارت زا باشد.

 

بکایی در تشریح اهمیت کویر و بیابان در کشور تصریح کرد: هم اکنون 9 استان و 70 درصد از وسعت خاک ما دچار این پدیده است، خیلی از دستگاهها به حل این موضوع ورود کردند اما نه به عنوان یک طرح راهبردی و ملی که به صورت چندوجهی به آن نگریسته شود، بلکه هرکسی به فراخور نیازی که داشته به مسئله پرداخته است و این نمی تواند تعیین کننده باشد.

 

جانشین سابق وزیر دفاع با تأکید بر تعریف موضوع کویر و بیابان در مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی، افزود: در ابتدا خیلی ها معتقد بودند ورود به این عرصه شاید خیلی مرتبط با مرکز تحقیقات راهبردی نباشد ولی کار را شروع کردیم و در این رابطه واقعا منابعی نداشتیم ولی عزممان را جزم کردیم که این کار بزرگ را دنبال کنیم و سعی کردیم که همه فرصت های فرارو را شناسایی کنیم و ببینیم چطور می شود از این فرصت ها برای انجام یک کار بزرگ بهره برداری کرد.

 

رییس همایش ملی آمایش دفاعی امنیتی مناطق کویری و بیابانی ایرانی با اشاره به به کارگیری دانشجویان و کسر خدمت برای اجرای این طرح افزود: یکی از این فرصت هایی که داشتیم وجود دانشجویان و عزیزان کسر خدمت در در دوره های ارشد و دکتری بود که اینها را به خدمت گرفتیم و با پروژه هایی که تعریف شد و سازماندهی که صورت گرفت توانستیم با کویر و بیابان یک ارتباط منطقی برقرار کنیم، البته کار خیلی بزرگتر از این حرف هاست و ادامه دارد.

 

وی ادامه داد: ما در مرحله اول باید در حوزه کویر و بیابان گفتمان سازی کنیم و فکر می کنیم تا یک حدودی به این موضوع ورود کردیم و این همایش هم اولین نتیجه اش گفتمان سازی در بیابان و کویر به عنوان یکی از مزیت های نسبی کشور است.

 

 

بکایی با تأکید بر تصویب میز آمایش سرزمینی در معماری دفاعی امنیتی جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: این میز باید تحقیقات آمایش سرزمین را در کل کشور انجام بدهد، هم اکنون 9 استان کشور درگیر با پدیده کویر یا بیابان هستند که کار سازمان یافته و همهجانبه ای تاکنون روی آن صورت نگرفته بنابراین اولویت را روی کویر قرار دادیم.

 

وی همچنین با اشاره به حادثه طبس در سال 1359گفت: حادثه‌ای که در صحرای طبس اتفاق افتاد می تواند در خیلی از نقاط دیگر هم بیفتد، آن موقع شن ها مأمور خدا شدند ؛ بنابراین بنای ما این است که بتوانیم از بُعد دفاع و امنیت این مناطق را بررسی کنیم .

 

سردار بکایی با اشاره به اینکه از 3هزار سال قبل در مناطق کویری و بیابانی جمعیت ساکن بوده است تأکید کرد: کویر و بیابان های ما در گذشته جمعیت زیادی داشته است، مردم ما در طول سه هزارسال قبل در این مناطق زندگی می کردند، و آثار آن در مناطق خشک و بیابانی کشور مثلا در اطراف یزد قابل مشاهده است یعنی مردم با کویر خو گرفته بودند، چندین هزار روستا در بیابان و کویر وجود داشت،اما اکنون بسیاری از آن روستاها وجود خارجی ندارد و به مناطقی متروکه و مخروبه تبدیل شده در حالی که قطعا استقرار جمعیت در آنها یک علت وجودی داشته است.

 

وی با بیان اینکه بحث دفاع و امنیت در کویر با استقرار نیروهای مسلح امکان پذیر نیست افزود: بحث دفاع و امنیت با استقرار نیروهای مسلح امکان پذیر نیست بلکه راهبردی که ما دنبال می کنیم استقرار جمعیت پایدار است ، هم اکنون مشکلات و چالش های فراوانی در شهرهای بزرگ نه تنها ایران بلکه در جهان وجود دارد و خیلی از مردم علاقمند هستند اگر حداقل رفاهی برایشان فراهم شود به جایی برگردند که آرامش داشته باشند و از تنش های شهرها بزرگ دور باشند. ما باید بتوانیم شرایطی را مهیا کنیم که به همان علت هایی که آن روستاها در قدیم بوده اندآنها را دوباره ایجاد کنیم.

 

بکایی با برشماری فرصت ها و نقاط قوت مناطق کویری گفت: در کویر و بیابان بیش از 300 روز آفتابی داریم که میزان تابش خورشید در آن عدد بالایی است این تابش در اروپا 40 یا 50 روز درسال بیشتر نمی رسد؛ بنابراین ما چندبرابر آنها از انرژی خورشید برخورداریم یا بادهای 120 روزه که بسیار معروف است و می تواند به عنوان منابع انرژی پاک و ارزان مورد بهره برداری قرار بگیرد.

 

سردار بکایی گردشگری را از دیگر قابلیت های مناطق کویری و بیابانی کشور عنوان کرد و افزود: گردشگری کویر به اذعان خیلی از افراد، بسیار زیباتر از و آرامش بخش تر از کنار دریاست، ولی ما دررسانه هایمان کویرهراسی داریم و آن کسانی که کویر را نمی شناسند از کویر چشم اندازی را ترسیم می کنند که بسیار خطرناک و خشن بوده و زندگی کردن در آن غیرممکن است و این اشتباه درضمیر ناخودآگاه مردم در حال نقش بستن است.

 

وی با اشاره به راه اندازی 14 کارگروه در حوزه کویر در مرکز تحقیقات راهبردی افزود: تمام تلاش ما این است که در حوزه کویر بتوانیم گفتمان سازی کنیم و قشر دانشگاهی را با کویر و بیابان به صورت دغدغه مندانه آشنا کنیم و با احتساب 14 کارگروهی که ایجاد کردیم و 700 نفر از دانشجویان و کسرخدمت ها و اساتید راهنمایشان، یک جمعیت چندهزار نفره از اقصی نقاط ایران در حال کار بر روی کویر و بیابان هستند.

 

رییس گروه آماد و فناوری دفاعی مرکز تحقیقات راهبردی گفت: عمده استان های کویری ما مراکز دانشگاهی بسیار خوبی دارند مانند اصفهان، یزد، خراسان جنوبی، سمنان و کرمان و سیستان و بلوچستان که مراکز بسیار فعالی هستند و همه اینها ظرفیت های بسیار بالایی دارند اما طرح جامعی وجود ندارد که این ظرفیت های علمی را به هم پیوند بدهد و بتواند در رابطه با یک برنامه توسعه ملی به کارگیری نماید.

 

وی با اشاره به اهمیت راهبردگذاری در حل مشکلات کشور افزود: اگر ما به بحث راهبردگذاری توجه کنیم بسیاری از مشکلات کشور حل می شود ما در برنامه ریزی راهبردی ابتدا چشم انداز را داریم بعد از اهداف، سیاست های کلی را داریم که این سیاست ها جهت گیری و باید و نبایدها را نشان می دهد ولی گویای طریقه وصول به یک هدف نیست.

 

وی افزود: درچارچوب سیاست ها باید راهبرد تنظیم شود و راهبرد به جای اینکه سلسله حرف های آرمانی باشد، باید مسیری را نشان بدهد که از دل واقعیت ها، ما را به هدف برساند با این همه متأسفانه مسئول تنظیم راهبرد در کشور ما مفقود است و در هیچ کجای قانون نمی بینیم که راهبردگذاری دقیقا بر عهده کدام دستگاه است و هر دستگاهی این کار مهم را وظیفه خودش می داند.

سردار بکایی با اشاره به تعدد مراکز راهبردگذاری و اتاق های فکر در آمریکا گفت: در آمریکا که دشمن شماره یک ما است، بیش از 2 هزار اتاق فکر راهبردی وجود دارد که بعضی از اینها مانند موسسه رند در حد میلیار دلار بودجه سالیانه دارند. دهها هزار نفر در آمریکا دارند فکر می کنند که چگونه منافع نامشروعشان را در منطقه ما حفظ کنند، ولی در مقابل کشور ما چند اتاق فکر رسمی و راهبردی دارد که برای آن هزینه بشود و یک عده در آن کارشان فکر کردن باشد.

 

وی با تأکید بر جایگاه علمی مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی خاطرنشان کرد: مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی باید این خلاء را پر کند و اگر بتواند شرایطی را به وجود آورد که از پتانسیل های وجود در کشور خوب استفاده کنیم و اتاق های فکر متعددی را راه اندازی کنیم تا افرادی که نسبت به موضوعات راهبردی علاقه دارند وکار اجرایی کرده اند را به کار بگیریم.

 

بر اساس این گزارش، همایش ملی آمایش دفاعی امنیتی مناطق کویری و بیابانی ایران فردا دوشنبه 28 اردیبهشت ماه با حضور شخصیت های لشکری و کشوری در سازمان عقیدتی سیاسی ارتش برگزار خواهد شد.

 منبع : ایسنا

 

                               

همایش     دفاعی     کویر     بیابان     اهداف    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :