موضوعات ‌مرتبط: فناوری علم و فناوری

a/73942 :کد

0

ساخت سوئیچ نوری گرافنی برای تولید حافظه

  ﺳﻪشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۳:۲۸
تعداد بازدید : ۳۷۱   
 تحلیل ایران -ساخت سوئیچ نوری گرافنی برای تولید حافظه

پژوهشگران فرانسوی موفق به ساخت سوئیچی از جنس گرافن شدند که می‌تواند در ساخت حسگرها و حافظه‌ها مورد استفاده قرار ‌گیرد.

پژوهشگران فرانسوی موفق به ساخت سوئیچی از جنس گرافن شدند که می‌تواند در ساخت حسگرها و حافظه‌ها مورد استفاده قرار ‌گیرد.

 

گروهی از محققان اروپایی به منظور کنترل دقیق ویژگی‌های گرافن و کسب خروجی مطلوب، با ترکیب ویژگی‌های منحصر به فرد این ماده با دقت بالای شیمی مولکولی، اولین گام را در این راستا برداشتند.

 

این دانشمندان با انتشار مقاله‌ای در نشریه Nature Communications ، امکان ایجاد ابزارهای گرافنی حساس به نور را نشان داده‌اند. این ابزارها می‌توانند کاربردهای وسیعی از جمله در حسگرهای نوری و حافظه‌های قابل کنترل نوری داشته باشند.

 

برنامه راهبردی گرافن (Graphene Flagship) یک نوآوری اروپایی است که همکاری میان محققان برای رساندن گرافن و مواد مربوط به آن را از آزمایشگاه به بازار و جامعه ترویج می‌کند.

 

این تحقیق میان رشته ای که توسط پروفسور پائولو ساموری از دانشگاه استراسبورگ و CNRS فرانسه رهبری شده، توسط این برنامه و راهبرد همکاری‌ محور آن، به خصوص با پروفسور آندریا فراری از مرکز گرافن کمبریج تسهیل شده است.

 

پروفسور ساموری گفت: پیشرفت در حوزه‌های تحقیقاتی میان‌ رشته‌ای مستلزم همکاری میان گروه‌های برجسته با تخصص‌های مکمل است و برنامه راهبردی گرافن اتحادیه اروپا بستر بسیار خوبی برای این منظور به شمار می رود.

 

در این تحقیق نشان داده شده که چگونه می‌توان با ترکیب کردن پودر گرافیت با ماده‌ای که در اثر تابش نور کنفرماسیون خود را عوض می‌کند، جوهرهای گرافنی غلیظ با ساختار لایه‌ای در فاز مایع ایجاد کرد؛ از این جوهرهای گرافنی می‌توان در تولید ابزارهایی بهره برد که وقتی در معرض نور مرئی یا ماورای بنفش قرار می‌گیرند، می‌توانند به عنوان سوئیچ‌های نوری برگشت‌پذیر جریان عمل کنند.

 

این محققان با رسوب‌دهی جوهر هیبریدی گرافن-آزوبنزن روی یک بستر SiO2 الگودهی شده با الکترودهای طلا یک سوئیچ مولکولی نوری تولید کردند؛ از آنجایی که ایزمریزاسیون این مولکول با تابش نور سفید و ماورای بنفش به صورت کاملا برگشت‌پذیر صورت می‌گیرد، سوئیچ مولکولی تولیدشده نیز عملکرد برگشت‌پذیر دارد که برای یک سوئیچ بسیار مهم است.

 

 

منبع:تابناک

                               

فرانسه     فرانسوی     حافظه     شیمی     حسگر    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :