موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی حج و زیارت

a/74008 :کد

0

نباید در سفر حج عزت مسلمانان و شیعیان زیر پا گذاشته شود

  ﺳﻪشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۰:۲۱
تعداد بازدید : ۲۱۸   
 تحلیل ایران -نباید در سفر حج عزت مسلمانان و شیعیان زیر پا گذاشته شود

نباید در سفر حج تمتع عزت مسلمانان و شیعیان ایران زیر پا گذاشته شود و باید کشور میزبان محترمانه با حجاج ایرانی رفتار کند.

 

 

 

 مدیرکل حج و زیارت استان زنجان گفت: نباید در سفر حج تمتع عزت مسلمانان و شیعیان ایران زیر پا گذاشته شود و باید کشور میزبان محترمانه با حجاج ایرانی رفتار کند.

 

 

 

فرامرز بابایی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پیگیری برای برقراری حج تمتع امسال در دستور کار مسئولان قرار دارد. 


وی یادآورشد: تاکید عربستان سعودی بر دریافت ویزای زائران ایرانی در کشور ثالثی است. 


بابایی اظهار کرد: در حقیقت طرح این موضوع، سنگ بزرگی برای نه گفتن به حضور ایرانیان در حج تمتع امسال است. 


مدیرکل حج و زیارت استان زنجان گفت: روند صدور ویزا، طولانی و زمان بر است و اجرای آن در کشوری دیگر مباحث امنیتی نیز به دنبال دارد. 


وی خاطرنشان کرد: به حتم مسئولان سازمان حج و زیارت، به هیچ وجه برنامه ای را پیگیری و اجرا نخواهند کرد که عزت مسلمانان و شیعیان ایران را زیر سوال ببرد. 


بابایی به تاخیر ایجاد شده در هماهنگی برای استقبال از زائران ایرانی اشاره کرد و ادامه داد: مسئولان ایرانی ثابت کرده اند که می توانند در سریعترین زمان ممکن مقدمات لازم را برای برگزاری حج تمتع انجام دهند. 


مدیرکل حج و زیارت استان زنجان گفت: هم اکنون در زنجان گزینش های لازم برای انتخاب کاروان ها و مدیران آنها انجام شده است. 


آل سعود، حج را به مواضع سیاسی خود گره زده است و بر همین اساس مخالفان سیاست ها و مواضع سعودی ها در انجام مناسک حج با مشکل جدی مواجه و یا از انجام آن محروم هستند. 


در همین راستا مقامات سعودی انجام مراسم حج امسال حجاج ایرانی را منوط به شش شرط دانسته اند. 


شرط اول: ویزای حجاج ایرانی توسط یک کشور ثالث صادر شود. 
شرط دوم: انتقال حجاج ایرانی تنها با هواپیماهای سعودی انجام گیرد. 
شرط سوم: نخواندن دعای کمیل که هر ساله در طی مراسم حج با هماهنگی مقامات دولتی و امنیتی عربستان در فضای مقدس بین الحرمین واقع در مسجد النبی شهر مدینه در کمال آرامش برگزار شده است. 
شرط چهارم: سعودی ها خواستار برگزاری نشدن مراسم برائت از مشرکان شده اند. 
شرط پنجم : مقامات سعودی اعلام کرده اند که در حج امسال نباید پرچم ایران بر سر در بعثه کشورمان در مکه و مدینه و روی شیشه اتوبوس های متعلق به حجاج ایرانی برافراشته و نصب شود. 
شرط ششم : مقامات سعودی از دست اندرکاران امر حج ایران خواسته اند تا از چاپ و انتشار نشریه زائر متعلق به حجاج ایرانی امتناع ورزند. 


از سوی دیگر ایران نیز اعلام کرده است در صورتی با اعزام حجاج خود به عربستان موافقت خواهد کرد که مقامات این کشور امنیت جانی حجاج خانه خدا را در حج امسال تضمین کنند اما تاکنون هیچگونه تضمین و پاسخ روشنی از سوی ریاض دریافت نشده است. 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :