موضوعات ‌مرتبط: سیاسی تروریسم

a/741 :کد

مصادره پیروزی های مردمی علیه داعش در عراق

رضا مهرعطا

  جمعه ۰۸ اسفند ۱۳۹۳ — ۱۴:۵۴
تعداد بازدید : ۸۰۲   
 تحلیل ایران -مصادره پیروزی های مردمی علیه داعش در عراق

مصادره پیروزی های مردمی علیه داعش در عراق توسط جریان آمریکایی و انگلیسی

مصادره پیروزی های مردمی علیه داعش در عراق توسط جریان آمریکایی و انگلیسی

در ابتدای تابستان سال 1393 پس از یورش همه جانبه داعش علیه حکومت عراق و تصرف استان موصل در شمال این کشور ، با فتوای آیت ا... سیستانی و بسیج مردمی و عشایر عراق در قالب ارتش مردمی ، جنگی سراسری علیه تروریست‌های جنایتکار داعش در این کشور شکل گرفت و کمکهای محور مقاومت بخصوص جمهوری اسلامی ایران در حد مستشاری و اعزام کارشناسان نظامی طرح بسیج مردمی و عشایر در عراق جواب داد و جنگ نامنظم علیه داعش توانست از کارآئی آنان بکاهد بطوریکه در دو عملیات بزرگ آمرسی و کوبانی داعش عملاً از پیشروی در عراق ایستاد و در حال حاضر به فکر عقب‌نشینی به سمت سوریه هستند .

از طرفی در نقطه مقابل ائتلاف آمریکائی ضد داعش ، غرب نتوانست راهبرد مناسبی در مواجهه با تروریست‌های داعش برگزیند حتی شواهد نشان داد که تاکید عربستان سعودی و حتی آمریکا در مواقعی از لحاظ لجستیک به ارسال سلاح و تجهیزات به تروریست‌ها پرداختند . در حالیکه حملات هوائی آمریکا و بریتانیا بسیار محدود بوده و نتوانستند خط پیشروی داعش را بشکنند .

در حال حاضر ، آمریکا و بریتانیا بدنبال فضاسازی رسانه ای هستند تا این پیروزی بزرگ بسیج مردمی در عراق را به نام خود مصادره کرده و راهی برای نفوذ به لایه‌های اجتماعی مردم عراق باز نمایند .

در این میان سخنان " جان‌آلن " هماهنگ کننده نیروهای ائتلاف ضد داعش کمی قابل تأمل است که وی اظهار داشته که ارتش عراق با کمک ائتلاف ضد داعش حمله زمینی را علیه تروریست‌ها آغاز خواهد کرد . این در حالی است که ارتش و بسیج مردمی عراق از ماه‌ها قبل در یک مقاومت جانانه مانع پیشروی داعش به دیگر استان‌های عراق شده و آنان را به عقب راندند .

آلن در دیگر اظهاراتی عنوان داشته است ؛ ائتلاف ضد داعش از بسیج عشایر حمایت می کند و آمریکا و بریتانیا بدنبال آموزش عشایر علیه داعش می باشند . این در حالی است که در تابستان 1393 در شرایط بسیار بُحرانی عراق ، جز ایران و حزب ا... لبنان بود که توانست بسیج مردمی و عشایر عراق را سازماندهی کرده و با ایجاد یک وحدت بین آنان مقاومت علیه داعش را تقویت نماید و در آن هنگام بریتانیا و آمریکا در یک سکوت معنی‌دار از هرگونه کمک به حکومت عراق خودداری ورزیدند و تا زمانی که داعش شهروندان آمریکائی را سَر نبرید آنان سکوت اختیار کردند و پس از جنایات داعش علیه شهروندان آمریکائی و انگلیسی آنان سکوت را شکستند و در یک ائتلاف نمایشی و فاقد قدرت لازم ، جنگ با داعش را اعلام نمودند اما در عمل این جمهوری اسلامی ایران و حزب‌ا... لبنان بود که با آموزش های لازم به ارتش و بسیج مردمی عراق راه مقابله با تروریست های داعش را نشان داد و با مقاومت و پیشروی در شمال عراق عملاً داعش را از مناطق اشغال شده عقب راندند .

اما در این میان بریتانیا بدنبال مصادره کردن پیروزی‌های ارتش مردمی عراق به نام ائتلاف غربی ضد داعش است و تلاش دارد تا حضور خود را در منطقه ، زمینه‌ساز مبارزه با تروریسم معرفی نماید . بریتانیا قرار است که جهت حمایت از نیروهای ضد داعش در عراق و سوریه به اُردُن نیرو اعزام نماید و با افزایش نیروهای مستشاری آموزش اکراد و اعراب سُنی و شیعه عراقی را از نو آغاز نماید و اینطور وانمود نماید که حضور آنان در پیروزی نیروهای عراقی علیه داعش موثر بوده است.

اما یک نکته دیگر وجود دارد که آنان از برخورد حامیان اصلی منطقه ای داعش جلوگیری بعمل می آورند از جمله عربستان سعودی و ترکیه که نقش مستقیم در شکل‌گیری داعش ایفا نمودند و هسته تروریسم را فراموش کرده و بدنبال ضربه به پوسته آن هستند .

اما نباید فراموش کرد که جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه دیگر یک بازیگر تنها نیست بلکه یک بازیگردان مؤثر در منطقه است و اعزام نیروهای انگلیسی و آمریکائی به مناطق سوریه و عراق بی‌ارتباط با قدرت‌گیری جمهوری اسلامی ایران در منطقه نخواهد بود چراکه آنان نمی‌خواهند که جمهوری اسلامی ایران منطقه را تحت کنترل داشته باشد و خواهان حضور و کنترل منطقه خواهند بود لذا هدف اصلی آنان کنترل جمهوری اسلامی ایران است و داعش فقط وسیله این کار را فراهم می نماید .

                               

  رضا مهرعطا
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : Momtad2011@yahoo.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :