موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/74100 :کد

0

نگرانی پاکستان از تکرار سیاست آمریکا برای تحریم اسلام‌آباد

  ﺳﻪشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۶:۰۷
تعداد بازدید : ۱۷۸   
 تحلیل ایران -نگرانی پاکستان از تکرار سیاست آمریکا برای تحریم اسلام‌آباد

پاکستان در حال ارزیابی است که آیا اقدام اخیر واشنگتن مبنی بر توقف کمک مالی به اسلام‌آباد برای خرید ۸ جنگنده «اف-۱۶»، به طور موقت روابط با آمریکا را تیره کرده یا تحریم دهه ۸۰ میلادی تکرار خواهد شد.

 

پاکستان در حال ارزیابی است که آیا اقدام اخیر واشنگتن مبنی بر توقف کمک مالی به اسلام‌آباد برای خرید ۸ جنگنده «اف-۱۶»، به طور موقت روابط با آمریکا را تیره کرده یا تحریم دهه ۸۰ میلادی تکرار خواهد شد.

 

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از «اکسپرس تریبون»، در حالی که احتمال تیرگی بیشتر روابط واشنگتن – اسلام‌آباد دور از انتظار است اما پاکستان برای بدترین وضعیت خود را آماده کرده است.

 

مقامات اسلام‌آباد خاطرنشان کردند که آمریکا در سال 1989 میلادی با ترک منطقه به طور ناگهانی پاکستان را برای پیگیری برنامه هسته‌ای این کشور تحریم کرده بود.

 

مقامات اسلام‌آباد پروژه «کریدور اقتصادی پکن – اسلام‌آباد» و لابی هندی را عوامل اصلی افزایش «روایت ضد پاکستانی» در واشنگتن عنوان کرده‌اند.

 

«سرتاج عزیز» مشاور امور بین‌الملل نخست‌وزیر پاکستان پس از اعلام توقف کمک مالی برای معامله 699 میلیارد دلاری جنگنده‌های «اف-16» به این کشور گفته بود که روابط واشنگتن – اسلام‌آباد از سه ماه گذشته با تنش مواجه شده است.

 

با این حال، با توجه به ماهیت آسیب‌پذیر روابط پاکستان و آمریکا، بسیاری از سیاست‌گذاران در اسلام آباد با تصمیم نمایندگان کنگره این کشور شگفت زده نشده‌اند.

 

به گفته «شری رحمان» سفیر سابق پاکستان در آمریکا، قرارداد ماندگار دوستی بین واشنگتن و اسلام‌آباد امضا نشده است.

 

یکی از مقامات اسلام‌آباد با اشاره به تاریخ روابط متشنج پاکستان و آمریکا گفت: روابط اسلام‌آباد با واشنگتن همواره پر تنش بوده است.

 

این مقام پاکستانی خاطرنشان کرد که چگونه واشنگتن در سال 1989 میلادی تحریم‌ها علیه پاکستان را تحت «اصلاح پریسلر» بر این کشور اعمال کرد که در نهایت اسلام‌آباد باوجود پرداخت 658 میلیون دلار از در اختیار داشتن 28 جنگنده «اف-16» محروم شد.

 

بسیاری از مقامات واشنگتن مدتی بعد اعتراف کردند که چگونه آمریکا با اشتباه بزرگی، پس از خروج شوروی سابق از افغانستان، پاکستان را تنها گذاشت.

 

دولت «اوباما» تعهد کرده بود که اشتباهات گذشته را تکرار نخواهد کرد و با آغاز مذاکرات استراتژیک با اسلام‌آباد، بحث‌های امنیتی را کنار خواهد گذاشت تا روابط دو کشور تحت تاثیر قرار نگیرد.

 

با این حال، یک مقام دیگر اسلام‌آباد نیز گفت: پیشرفت‌های اخیر مانند اختلاف نظر بر سر معامله F-16 ، و همچنین فشار آمریکا بر پاکستان برای اقدام جدی علیه شبکه حقانی و مسئله هسته‌ای نشان می دهند که "منافع واشنگتن در حال تغییر سریع در منطقه است."

 

این مقام پاکستانی گفت: تاکتیک فشار آمریکا به وضوح نشان می‌دهد که این کشور برای دلجویی از هند در منطقه تلاش می‌کند.

 

عامل دیگر کریدور اقتصادی پکن – اسلام‌آباد است و آمریکا هرگز فکر نمی‌کرد که این همکاری اقتصادی با چین به یک واقعیت تبدیل شود.

 

وی تصریح کرد: آمریکا احتمال است برای تضعیف این پروژه با هند همکاری کند.

 

مقام پاکستانی همچنین ادعا کرد که تنش موجود بین اسلام‌آباد – واشنگتن تنها مسئله جنگنده‌های اف-16 نیست بلکه بازی بزرگی در جریان وجود دارد.

 

آمریکا برای رقابت با چین در منطقه نیز تلاش می‌کند زیرا پکن بدنبال گسترش نفوذ در منطقه است.

 

منبع:تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :