موضوعات ‌مرتبط: فناوری فناوری های نوین

a/74102 :کد

0

چاپ غضروف با پرینتر سه بعدی

  ﺳﻪشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۶:۱۳
تعداد بازدید : ۲۱۹   
 تحلیل ایران -چاپ غضروف با پرینتر سه بعدی

محققان دانشکده امپریال کالج لندن و دانشگاه میلانو بیکوکا ایتالیا موفق به تولید یک شکل منعطف از شیشه زیستی شده‌اند که می‌تواند برای بازسازی زانو به کار گرفته شود.

محققان دانشکده امپریال کالج لندن و دانشگاه میلانو بیکوکا ایتالیا موفق به تولید یک شکل منعطف از شیشه زیستی شده‌اند که می‌تواند برای بازسازی زانو به کار گرفته شود.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از 3ders، چاپ مواد زیستی افق آینده در چاپ سه‌بعدی است و محققانی که با این مواد کار می‌کنند، از آنها برای جایگزینی رگ‌های خونی، پوست و سایر اعضا استفاده کرده‌اند.

 

اکنون با دستاورد جدید محققان می‌توان یک غضروف سه‌بعدی را نیز به این فهرست فزاینده اضافه کرد.

 

دانشمندان یک ماده شیشه زیستی جدید طراحی کرده‌اند که از سیلیکا و پلیمر پلی‌کپرولاکتون تشکیل شده است. این مواد در زمان ترکیب از خواص غضروف یعنی منعطف اما محکم، بادوام و ارتجاعی برخوردار هستند.

 

این ماده نه تنها از ویژگی‌های غضروف برخوردار است، بلکه برای استفاده در یک چاپگر زیستی نیز مناسب است و به دانشمندان اجازه می‌دهد تا مواد زیستی را به اشکال مختلف برای پاسخگویی به آناتومی منحصر به فرد هر بیمار چاپ کنند.

 

محققان قصد دارند از این ماده برای تولید یک جایگزین غضروف مانند برای ستون فقرات و مفاصل آسیب‌دیده استفاده کنند. تولید این ماده نسب به سایر مواد کنونی که باید در آزمایشگاه پرورش یابند، بسیار ساده‌تر و ارزانتر است. همچنین نسبت به سایر جایگزین‌های مفصل مصنوعی از شباهت بیشتری به بافت طبیعی برخوردار است که اغلب هزاران برابر سخت تر از غضروف مصنوعی هستند.

 

این تیم اکنون بر کاربردهای پزشکی این ماده متمرکز شده‌اند و نخستین دیسک غضروف شیشه زیستی را برای پیوند در افرادی که از درد کمر رنج می‌برند، تولید کرده‌اند. آن‌ها قصد دارند یک نسخه دیگر از شیشه زیستی را تولید کنند که بتواند به عنوان غضروف جایگزین در مفاصل زانو و بازو عمل کند.

 

کاربرد پیشنهادی دیگر برای این ماده، استفاده از آن به عنوان یک چارچوب است که رشد مجدد سلول‌ها را در مفاصل آسیب‌دیده ترغیب می‌کند. از آنجایی که این ماده یک پلیمر است، می‌توان آن را طوری مهندسی کرد که با گذشت زمان تجزیه شود تا غضروف جدید بتواند مجددا رشد کرده و جایگزین شیشه زیستی شود.

 منبع : ایسنا

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :