موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رصد سیاسی

a/74176 :کد

0

احتمال اقامه دعوای خانواده قربانیان ۱۱ سپتامبر علیه عربستان

  چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۳:۱۶
تعداد بازدید : ۲۰۶   
 تحلیل ایران -احتمال اقامه دعوای خانواده قربانیان ۱۱ سپتامبر علیه عربستان

سنای آمریکا طرحی را تصویب کرد که به خانواده قربانیان حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر آمریکا اجازه می دهد در صورتی که این طرح به قانون تبدیل شود، از عربستان سعودی شکایت کنند.

سنای آمریکا طرحی را تصویب کرد که به خانواده قربانیان حملات تروریستی 11 سپتامبر آمریکا اجازه می دهد در صورتی که این طرح به قانون تبدیل شود، از عربستان سعودی شکایت کنند.

 

به گزارش تحلیل ایران و به نقل از  رسانه های آمریکایی، این طرح روز سه شنبه 28 اردیبهشت به تصویب سنای تحت کنترل جمهوریخواهان رسید اما همان روز کاخ سفید اعلام کرد که بعید است باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا با امضای آن این طرح را به قانون تبدیل کند.


طرح سنا با نام قانون عدالت علیه حامیان تروریسم شناخته می شود و به اتفاق آراء به تصویب رسید.


این طرح همچنین باید در مجلس نمایندگان آمریکا به تصویب برسد. در صورتی که طرح به قانون تبدیل شود، به شاکیان (بازماندگان حادثه 11 سپتامبر) اجازه می دهد در دادگاه فدرال نیویورک علیه عربستان سعودی شکایت کنند.


شماری از وکلا سعی دارند اثبات کنند که عربستان سعودی در حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 به برج های تجارت جهانی و پنتاگون دست داشته است.


پیشتر شماری از قانونگذاران آمریکایی از دولت آمریکا خواسته بودند گزارشی 28 صفحه ای را که گفته می شود در آن به نقش مقامات سعودی در پشتیبانی از عاملان حملات تروریستی 11 سپتامبر اشاره شده، برای عموم منتشر کند.


اما برخی از مقامات دولت اوباما ضمن آن که گفتند در آن گزارش چنین اشاره ای نشده، اعلام کردند بخش هایی از آن محرمانه است و گزارش نباید علنی شود.


روزنامه نیویورک تایمز پیشتر گزارش داده بود که دولت عربستان تهدید کرده است اگر طرح انتشار گزارش در کنگره آمریکا تصویب شود، چند صد میلیارد دلار از دارایی های خود در آمریکا از جمله اوراق قرضه خزانه داری آمریکا را به فروش می گذارد.


منبع : خبرگزاری ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :