موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی توسعه

a/74188 :کد

0

رکوردی که چمران و همراهان مانع شکستنش شدند!

  چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۵:۰۴
تعداد بازدید : ۸۷   
 تحلیل ایران -رکوردی که چمران و همراهان مانع شکستنش شدند!

برخلاف آمار و ارقام که حکایت از افزایش سرانه فضای سبز در تهران در سالهای اخیر دارند، تعداد درختان پایتخت کاهش یافته و این روند کاهش ادامه دارد. آنقدر که پایتخت کشورمان با فاصله زیادی از سایر شهرها در

برخلاف آمار و ارقام که حکایت از افزایش سرانه فضای سبز در تهران در سالهای اخیر دارند، تعداد درختان پایتخت کاهش یافته و این روند کاهش ادامه دارد. آنقدر که پایتخت کشورمان با فاصله زیادی از سایر شهرها در پله نخست تخریب باغ ها قرار گرفته و روز به روز بر آپارتمان هایی که جای درختانش را می‌گیرند، افزوده می‌شود.

 

طرح «صیانت و حفاظت از باغات و اراضی مزروعی شهر تهران» که به پیشنهاد کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران به صحن شورا رفته بود، با مخالفت جدی چهار نفر از اعضای شورای شهر تهران، از جمله رئیس شورا، تصویب نشد و به چرخه بررسی در شورا بازگشت.

به گزارش تحلیل ایران ، برخلاف آمار و ارقام که حکایت از افزایش سرانه فضای سبز در تهران در سالهای اخیر دارند، تعداد درختان پایتخت کاهش یافته و این روند کاهش ادامه دارد. آنقدر که پایتخت کشورمان با فاصله زیادی از سایر شهرها در پله نخست تخریب باغ ها قرار گرفته و روز به روز بر آپارتمان هایی که جای درختانش را می‌گیرند، افزوده می‌شود.

اوضاع به گونه ای شده که پیشرو بودن تهران در عرصه نابودی باغات، به دیگر عرصه‌ها نیز کشیده شده است. از جمله طرح ساخت «برج-باغ» که به نوعی در تهران باب شد و حالا نمونه های مشابهی از آن در برخی دیگر از شهرهای کشورمان در حال اجراست؛ طرحی که اگرچه «باغ» در عنوان آن به چشم می‌خورد اما در اصل نابودی کامل معدود باغ های باقیمانده در شهرهای دود گرفته و تبدیلشان به برج هایی گران قیمت و خوش نشین است.

در چنین شرایطی جای بسیار خرسندی دارد که می‌بینیم برخی از اعضای شورای شهر تهران دست به کار شده و طرحی در 10 ماده تحت عنوان «صیانت و حفاظت از باغات و اراضی مزروعی شهر تهران» تدارک دیده‌اند که می‌تواند به روند نابودی درختان تهران پایان دهد. طرحی که قصد دارد لایه باغات شهر تهران را به عنوان یکی از لایه های طرح تفصیلی این شهر تبدیل کرده و نه تنها مانع دخل و تصرف در آن شود، که مجموعه مدیریت شهری را ملزم به محافظت از آن نماید.


رحمت اله حافظی، رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در این باره می‌گوید: «بر اساس این طرح شهرداری تهران ملزم شده تا ضمن تکمیل سند اجرایی قانون حفظ و گسترش باغات، لایه باغات شهر تهران را به عنوان یکی از لایه های طرح تفصیلی تهیه کند، همچنین شهرداری تهران برنامه عملیاتی پنج ساله ادواری صیانت و گسترش فضای سبز باغات را همراه با تامین منابع تهیه و به شورا ارائه نماید.»

او می‌افزاید: «در ماده چهارم این طرح آمده که هرگونه مداخله و صدور مجوز ساخت در باغات کمتر از 5 هزار متر مربع در صورتی که اراضی فاقد فضای سبز تثبیت شده طبق طرح تفصیلی تهران باشد، فقط بر اساس ضوابط زیر پهنه سبز مسکونی (R241) مجاز است. همچنین هرگونه مداخله و صدور مجوز ساخت در تمام باغات پراکنده بیش از 5 هزار متر مربع صرفا در چارچوب G2 امکانپذیر شود.»

حافظی در ادامه با بیان اینکه ماده های دیگر این طرح در راستای حفظ، گسترش و صیانت از باغات است، می‌گوید: «شهرداری تهران بر اساس این طرح مکلف است به منظور حفظ باغات در محدوده شهر و تبدیل عرصه آنها به فضاهای سبز هر ساله مبلغی را در بودجه سنواتی سالانه شهر پیش بینی کند.» گزاره ای که به معنای خارج کردن شهرداری از موضع انفعال در قبال باغ های در حال تخریب در پایتخت دود گرفته و آلوده و حضور فعال مجموعه مدیریت شهری در حراست و حفاظت از باغ های باقیمانده در سطح شهر است.

افقی امید بخش که البته چندان مورد تایید رئیس شورای اسلامی شهر تهران و برخی دیگر از اعضای این شورا نیست، آنقدر که به مخالفت جدی با این طرح پرداخته‌اند و مانع از تصویب آن شده‌اند؛ مخالفت قدرتمندانه ای که مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران، محمد سالاری، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی، احمد دنیامالی رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل، اسماعیل دوستی عضو کمیسیون عمران و حبیب کاشانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در مقابل این طرح از خود نشان دادند.

این در حالی است که به گفته حافظی، بیشترین دلیل مخالفت این اعضا با طرح صیانت و حفاظت از باغات تهران، به ماده 4 این طرح بر می‌گردد. یعنی ماده ای که اگر مصوب شود، ساخت و ساز در باغ های با متراژ کمتر از 5 هزار متر را بسیار محدود خواهد کرد و مانع از چنگ اندازی سودجویان به این عرصه های بی پناه برای ساخت و ساز خواهد شد.

 

منبع : تابناک

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :