موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/74277 :کد

0

اجرای آتش‌بس پایدار در سوریه دشوار است

  چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۴:۰۹
تعداد بازدید : ۱۴۲   
 تحلیل ایران -اجرای آتش‌بس پایدار در سوریه دشوار است

معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه کشورمان گفت تا زمانی که اراده جدی برای کنترل مرزهای سوریه به وسیله همسایگان و جلوگیری از ورود تروریست‌ها به این کشور وجود نداشته باشد...

معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه کشورمان گفت تا زمانی که اراده جدی برای کنترل مرزهای سوریه به وسیله همسایگان و جلوگیری از ورود تروریست‌ها به این کشور وجود نداشته باشد اجرای آتش‌بس پایدار در سوریه دشوار است.
 

به گزارش تحلیل ایران، حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه با بیان اینکه تا زمانی که برخی حمایت‌های آشکار و پنهان از تحرکات تروریست‌ها و مسلحان متوقف نشود، آتش‌بس پایدار در سوریه دیده نخواهد شد، اظهار داشت: تا زمانی که اراده جدی برای کنترل مرزهای سوریه به وسیله همسایگانش و جلوگیری از ورود تروریست‌ها وجود نداشته باشد ایجاد آتش‌بس پایدار در سوریه دشوار است.  
 
وی با اشاره به نشست مقامات 20 کشور و سازمان‌های بین‌المللی در ژنو برای بحران سوریه گفت:‌ در این نشست یکی از موضوعات اساسی و مورد توجه ضرورت پایبندی به آتش‌بس بود.
 
معاون وزیر خارجه با بیان اینکه در نشست سوریه روی کاغذ توافق شد اما امیدواریم در عمل نیز کشورها اراده داشته باشند، عنوان کرد: ‌متاسفانه همچنان فاصله و شکاف بسیاری میان کشورهای حامی توسل به روش‌های نظامی که به شکل حمایت از تروریست‌ها و گروه‌های مسلح بی‌مسئولیت است و کشورهایی که به روش‌های سیاسی پایبند هستند، وجود دارد.
 
امیرعبداللهیان ادامه داد: در گفت‌وگو با روس‌ها و متحدان دیگرمان تلاش می‌کنیم گروه‌های مختلف و مسلحی که با تروریست‌ها هستند در فهرست سیاه سازمان ملل قرار گیرند اما برخی بازیگران و کشورها با استفاده ابزاری از تروریسم موجب نقض آتش‌بس،‌ کشتار بیشتر مردم سوریه، ‌ناکارآْمدی مذاکرات ژنو و نرسیدن کمک‌های انسان دوستانه به مردم سوریه شده‌اند.
 
وی با اشاره به اینکه برخی کشورها معتقدند آینده سیاسی سوریه باید به وسیله مردم این کشور رقم بخورد و این موضوع را باور دارند اما برخی فقط شعار آن را می‌دهند، تصریح کرد: کشورها و طرف‌هایی که در 5 سال گذشته با توسل به روش‌های نظامی و امنیتی در پی تغییر نظام سیاسی سوریه بوده‌اند اکنون تلاش می‌کنند از میز مذاکرات سیاسی برای تحقق اهداف خود استفاده کنند.
 
امیرعبداللهیان با بیان اینکه آمریکا و برخی کشورهای منطقه این ایده را دنبال می‌کنند اما آمریکایی‌ها هر روز یک حرفی می‌زنند، تاکید کرد: همه تحولات سوریه به رای مردم این کشور بستگی دارد.
 
معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه افزود:‌ ظریف در این نشست به شرکت‌کنندگان متذکر شد توافق‌ها روی کاغذ نه تنها اجرا نمی‌شود بلکه هم از طرف گروه‌های مسلح و هم از طرف برخی کشورها نقض می‌شود.
 
وی در پایان خاطرنشان کرد: ظریف در این نشست گفت اجازه ورود کمک‌های انسان‌دوستانه به برخی از مناطق از جمله فوعه و کفریا داده نمی‌شود و چهره‌های شناخته شده تروریست به‌جای نمایندگان واقعی گروه‌های معارض و سیاسی مردم سوریه در نشست ژنو حضور می‌یابند که این خود ناقض راهکار سیاسی است.
 منبع : میزان
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :