موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی حج و زیارت

a/74301 :کد

0

عربستان حج را سیاسی‌کرده و مانع حج ایرانی‌ها می‌شود

  چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۵:۳۱
تعداد بازدید : ۱۴۰   
 تحلیل ایران -عربستان حج را سیاسی‌کرده و مانع حج ایرانی‌ها می‌شود

یک رسانه عربی با دروغ خواندن ادعای رژیم آل سعود مبنی بر خدمت‌رسانی به حجاج تاکید کرد سعودی‌ها در برابر اعزام حجاج ایرانی کارشکنی می‌کنند و به دنبال جلوگیری از حضور آنها در موسم حج امسال هستند.

یک رسانه عربی با دروغ خواندن ادعای رژیم آل سعود مبنی بر خدمت‌رسانی به حجاج تاکید کرد سعودی‌ها در برابر اعزام حجاج ایرانی کارشکنی می‌کنند و به دنبال جلوگیری از حضور آنها در موسم حج امسال هستند.


 به گزارش تحلیل ایران، پایگاه خبری العهد به نقل از منابع بلندپایه‌‌ای نوشت برای دومین بار پس از جنایت نیروهای امنیتی سعودی علیه حجاج ایرانی در سال 1987 میلادی که به شهادت صدها نفر از آنها منجر شد، جمهوری اسلامی ایران، موسم حج امسال را تحریم می‌کند. روابط دیپلماتیک متشنج میان سعودی و جمهوری اسلامی ایران در پی تشدید تنش‌ورزی مستمر عربستان سعودی و موضع متعصبانه و افراطی آن در برابر ایران، بر اجرای مناسک دینی تاثیر گذاشته است.

رژیم سعودی که از هیچ تلاشی برای شکستن حرمت زنان و کودکان و ارتکاب جنایات علیه آنها در یمن دریغ نکرده، هیچ مانعی در برابر خود برای جلوگیری از زیارت بیوت الله و کارشکنی در برابر فریضه حج هزاران مسلمان از طریق اعمال فشارها و تحمیل شروط دشوار و غیرعملی بر حجاج ایرانی نمی‌بیند.

العهد به نقل از این منابع نوشت موضع جمهوری اسلامی ایران در تحریم موسم حج امسال پس از شروط دشوار و غیر عملی تحمیل شده از سوی عربستان سعودی بر حجاج ایرانی اتخاذ شده است، سعودی‌ها برای ممانعت از حج‌گزاری حجاج ایران تلاش می‌کنند.

العهد به نقل از منابع خود نوشت که عربستان سعودی سه شرط در برابر ایران قرار داده است که شامل:

1- این‌که هر یک از حجاج ایرانی، از طریق کشور ثالث روادید حج دریافت کنند نه در داخل ایران

2- اینکه‌ حجاج ایرانی که تعدادشان حدود 60 هزار نفر است از طریق هواپیمایی کشور ثالث و نه هواپیمایی ایران به عربستان منتقل شوند. سعودی‌ها با انتقال حجاج ایرانی توسط هواپیمایی ایران مخالف هستند.

3- پس از پیشنهاد ایران در معرفی سوئیس به عنوان حافظ منافع حجاج ایران در موسم حج، عربستان سعودی این پیشنهاد را رد کرده و کمیته حج سعودی را که یک کمیته غیردولتی است، برای این منظور در نظر گرفته است که معنایش این است که حجاج ایرانی از خدمات سرپرستی و حمایتی دولت ایران یا نمایندگانش محروم می‌شوند.

این شروط دشوار و غیر عملی که عربستان سعودی در برابر ایران وضع کرده در حالی است که این رژیم در رسانه‌هایش ادعا می‌کند که ایران، حج را سیاسی می‌کند. این در حالی است که حکومت سعودی که مدعی خدمت‌رسانی به حجاج است، به سبب قصور و کوتاهی‌اش سبب کشته شدن بیش از هزار مسلمان در حادثه منا شد.

سعودی‌ها ادعا می‌کنند که تمام امکانات مادی و انسانی خود را برای خدمت به ضیوف‌الرحمن و تضمین امنیت و سلامتی و راحتی آنها در جریان ادای مناسک حج و عمره به خدمت گرفته‌اند. سعودی ادعا می‌کند که تصمیم جلوگیری از سفر شهروندان ایرانی برای ادای حج به مسئولان ایرانی برمی‌گردد و آنها در مقابل خداوند و جهان مسئول هستند.

العهد نوشت در حالی که شورای وزیران سعودی ادعا می‌کند که «رهبران، حکومت و ملت عربستان از ضیوف الرحمن شامل حجاج، عمره‌گزاران و زائران از تمام ملیت‌ها استقبال کرده و به خدمت رسانی به آنها افتخار می‌کنند و مانع ورود هیچ مسلمانی به سرزمین وحی نمی‌شوند، منابع العهد تاکید می‌کنند که پادشاهی سعودی با دادن روادید حج به شهروندان ایرانی در داخل ایران مخالفت می‌کند و از طریق شروط خود تلاش می‌کند مانع حج ایرانی‌ها به دلایل سیاسی شود و مناسک دینی و فرایض بزرگ را گروگان جاه‌طلبی و تعصبات خود قرار می‌دهد.
 
منبع: تسنیم
                               

رژیم آل سعود     ادعا     خدمات     حجاج     دروغ    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :