موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی تاریخ معاصر

a/74420 :کد

0

مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در سی ام اردیبهشت ماه

  پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۸:۲۸
تعداد بازدید : ۲۲۸   
 تحلیل ایران -مهم ترین رویداد های تاریخ معاصر در سی ام اردیبهشت ماه

امروز پنجشنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۹۵ هجری خورشیدی، دوازدهم شعبان ۱۴۳۷هجری قمری و نوزدهم می ۲۰۱۶ میلادی است. ۶۸سال پیش در چنین روزی، تظاهرات ضدصهیونیستی در مسجد شاه تهران (مسجد امام خمینی کنونی) برگزار

امروز پنجشنبه سی ام اردیبهشت 1395 هجری خورشیدی، دوازدهم شعبان 1437هجری قمری و نوزدهم می 2016 میلادی است. 68سال پیش در چنین روزی، تظاهرات ضدصهیونیستی در مسجد شاه تهران (مسجد امام خمینی کنونی) برگزار شد.

 

به گزارش تحلیل ایران، ایرنا نوشت: مهم ترین رویدادهای تاریخ معاصر در این روز، به شرح زیر است:

30 اردیبهشت 1357
وزارت دفاع آمریکا به کنگره این کشور اعلام کرد که قصد دارد 208 میلیون دلار تجهیزات چرخبال و وسایل تعمیر هواپیماهای جنگنده اف 14 به ایران بفروشد.

30 اردیبهشت 1352
مطبوعات از ورود یک هیات بزرگ اقتصادی از شوروی به تهران خبر دادند. موضوع های مورد بررسی این هیات در گفت و گو با مقام های اقتصادی درباره برق، ماشین سازی، خانه سازی، تکنولوژی و امور کشاورزی بود.

30 اردیبهشت 1333
محمدرضا پهلوی با فرجام خواهی محمد مصدق موافقت کرد. ماموران فرمانداری نظامی، محمد مصدق را در جریان کودتای 28 مرداد 1332 هجری خورشیدی بازداشت کرده بودند. وی در فروردین 1333 هجری خورشیدی در دادگاه نظامی به سه سال زندان محکوم و پرونده وی به شعبه 9 دیوانعالی کشور فرستاده شد. این شعبه نیز رأی دادگاه تجدیدنظر را نسبت به محکومیت مصدق تأیید کرد.

30 اردیبهشت 1329
موافقت نامه نظامی میان ایران و آمریکا به امضاء رسید. به موجب این موافقتنامه آمریکا 10 میلیون دلار تجهیزات نظامی به ایران فروخت.

30 اردیبهشت 1327
تظاهرات ضد صهیونیستی گسترده ای در مسجد شاه تهران (مسجد امام خمینی کنونی) به رهبری آیت الله کاشانی برگزار شد. این تظاهرات در پی اعلام تشکیل رژیم اشغالگر در فلسطین صورت گرفت.

30 اردیبهشت 1307
حسین پیرنیا رییس مجلس شورای ملی، در حکمی قانون اجازه تشکیل بانک ملی ایران را اعلام کرد. این قانون، مشتمل بر 15 ماده بود، که در آن به مواردی چون مکلف کردن دولت به تأسیس این بانک برای پیشرفت امر تجارت، فلاحت، زراعت و صناعت با مرکزیت تهران، آغاز به کار بانک و شرایط پرداخت قرض به وسیله دولت، تبیین وظایف رییس بانک و ضرورت به کارگیری زبان و خط فارسی در تمامی دفاتر و... اشاره شده بود.

30 اردیبهشت 1290
ابوالفتح میرزا سالارالدوله برادر محمدعلی شاه قاجار که مدعی تاج و تخت ایران بود، وارد سنندج شد.
برگرفته از: روزشمار تاریخ معاصر ایران(جلد 1 و 4)

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :