موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط زیست

a/74440 :کد

0

نقش کارآمدی چوپانان در حفظ محیط زیست

  پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۰:۲۹
تعداد بازدید : ۶۶۷   
 تحلیل ایران -نقش کارآمدی چوپانان در حفظ محیط زیست

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به نقش کارآمدی چوپانان در حفظ محیط زیست، گفت: تعادل دام و مرتع و جلوگیری از تخریب مراتع یکی از این کارکردهاست.

 

 

 

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به نقش کارآمدی چوپانان در حفظ محیط زیست، گفت: تعادل دام و مرتع و جلوگیری از تخریب مراتع یکی از این کارکردهاست که با ارایه آموزش های لازم به چوپانان می توان مشکلات موجود این حوزه را رفع کرد.

 

 

 

به گزارش تحلیل ایران، خداکرم جلالی در همایش روز ملی چوپان در شبستر، کار چوپانی را شغل انبیایی دانست و افزود: چوپانان همواره خود را با با طبیعت وفق داده و دوست و حافظ طبیعت هستند.


وی نقش چوپانان را در تعادل اکوسیستم طبیعت بسیار حیاتی توصیف کرد و گفت: چوپانان در زمینه حفظ مراتع و گیاهان و نیز بذرپاشی و مراقبت از طبیعت همواره می کوشند.


رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با بیان اینکه در فرایند زمان اگر مرتع را مدیریت نکنیم سیر نزولی و قهقرایی خواهیم داشت، اظهار کرد: در زمینه آسیب های منایع طبیعی مثل تخریب و تصرف، چوپانان باید آموزش دیده و آگاه سازی صورت گیرد.


ایرنا نوشت: جلالی، احیای مراتع را یکی از کارهای مهم این سازمان عنوان کرد و گفت: در استان گلستان مرتعی با عملیات احیایی و کاشت گونه های گیاهی مناسب، میزان تولید علوفه اش در سال یک تا پنچ تن افزایش یافت.


وی خاطر نشان کرد: کمبود آب شیرین و بیابان زایی پدیده خطرناکی است که به دلیل عملکرد نامناسب بشر دامن گیر عالم شده است که خشک شدن شدن دریاچه ارومیه یکی از این موارد می باشد.


جلالی با بیان اینکه در زمینه مقابله با گرد و غبار و ریز گردهای نمکی از سال گذشته کار را شروع کرده و کارنامه موفقی نیز داریم، افزود: توجه به مسایل زیست محیطی زیر بنای همه فعالیت های ماست که باید با مشارکت مردم انجام گیرد.


وی خاطر نشان کرد: اقتصاد مقاومتی محقق نمی شود مگر اینکه ما محیط زیست را حفظ کنیم و امروزه ما گرفتار بلایی شده ایم که ناشی از عملکرد خودمان است.


جلالی با بیان اینکه فرهنگ حفظ طبیعت به فرموده رهبر معظم انقلاب باید به معارف تبدیل شود، اظهار کرد: حفظ طبیعت در آموزه های دینی همواره تاکید شده است.


همایش روز ملی چوپان به مدت یک روز با حضور تشکل مردمی زیست محیطی در شهرستان شبستر برگزار شد.


شهرستان شبستر در 70کیلومتری غرب تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی واقع است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :