موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/74522 :کد

0

ترکیه رئیس نمایندگی اتحادیه اروپا در آنکارا را احضار کرد

  پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۸:۱۲
تعداد بازدید : ۱۸۶   
 تحلیل ایران -ترکیه رئیس نمایندگی اتحادیه اروپا در آنکارا را احضار کرد

وزارت امور خارجه ترکیه رئیس نمایندگی اتحادیه اروپا در آنکارا را در اعتراض به سخنان اخیرش احضار کرد.

وزارت امور خارجه ترکیه رئیس نمایندگی اتحادیه اروپا در آنکارا را در اعتراض به سخنان اخیرش احضار کرد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از آناتولی، "هانسجورگ هابر" رئیس نمایندگی اتحادیه اروپا در آنکارا به دلیل اظهرات جنجالی اخیرش درباره پیشنهاد اتحادیه اروپایی ترکیه، به وزارت امور خارجه ترکیه احضار شد.

 

وزارت امور خارجه ترکیه روز سه‌شنبه هابر را فراخوانده و اظهارات وی را محکوم کرده است.


هابر هفته پیش در جمع خبرنگاران به 72 معیاری که ترکیه برای دستیابی به قانون ورود به اتحادیه اروپا بدون ویزا نیاز دارد، اشاره کرد و گفت که این معیارها از سال 2013 تامین شده است.

 

وی سپس به یک ضرب المثل ترکی نیز اشاره کرد که می‌گوید: همانند ترک‌ها آغاز کنید و همانند آلمان‌ها کار را به پایان برساند" که به این موضوع اشاره دارد که ترک‌ها برای آغاز کار بسیار مشتاق بوده و برای ادامه آن باید به صورت منظم به پیش بروند.

 

چهارشنبه گذشته پارلمان اروپا روند سفر بدون ویزا برای اتباع ترکیه به منطقه شنگن را متوقف کرده و اعلام کرد که ترکیه در برآورد کردن معیارهای ضروری برای این توافق کامل عمل نکرده است.

 

در حالی که اتحادیه اروپا بارها خواستار اصلاح قوانین مقابله با تروریسم در ترکیه به‌ازای اعطای سفر بدون ویزا به اتباع این کشور شده است ولی ابراهیم کالین سخنگوی رئیس جمهور ترکیه، هرگونه تغییر قوانین مقابله با ترور را رد کرد و گفت: این اقدام سازمان‌های تروریستی را برای انجام فعالیت‌های خود تشویق خواهد کرد.

 

ترکیه حاضر نیست تا تغییرات درخواستی از سوی بروکسل را در قانون مقابله با تروریسم اعمال کند و این مسئله موجب تشدید بن‌بست بین آنکارا و اتحادیه اروپا بر سر توافق آزادسازی ویزا برای اتباع ترکیه و اجرای توافق مهاجرت شده است.

 

مقام‌های اتحادیه اروپا و گروه‌های حقوق بشر ترکیه را متهم کرده‌اند که با استفاده از قانون ضدتروریسم، همه مخالفان خود را سرکوب می‌کند ولی آنکارا اعلام کرده است که به قانون مقابله با تروریسم نیاز دارد تا با شبه‌نظامیان کرد و تروریست‌های داعش بجنگد.

 

اتحادیه اروپا هفته گذشته اعلام کرد که ترکیه هنوز باید بخشی از قوانین ضدتروریسم را اصلاح کند تا بتوان به توافق نهایی برای آزادسازی ویزا دست یافت. در صورت نهایی شدن توافق بر سر آزاد سازی ویزا، قرارداد مربوط به مهاجرت نیز بین اتحادیه اروپا و ترکیه به‌صورت کامل اجرا خواهد شد.

 

منبع:تسنیم

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :