موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اقتصاد

a/74544 :کد

0

دولت و بانک‌های ایرانی برای طرف‌های خارجی اعتمادسازی کنند

  پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۲۲:۴۳
تعداد بازدید : ۲۳۰   
 تحلیل ایران -دولت و بانک‌های ایرانی برای طرف‌های خارجی اعتمادسازی کنند

معاون صندوق بین‌المللی پول که میهمان بانک‌های ایرانی بوده به آنها و دولت کشورمان توصیه کرده که با «اعتمادسازی» مسیر ورود بانک‌های خارجی به ایران را هموار کنند.

معاون صندوق بین‌المللی پول که میهمان بانک‌های ایرانی بوده به آنها و دولت کشورمان توصیه کرده که با «اعتمادسازی» مسیر ورود بانک‌های خارجی به ایران را هموار کنند.

 

به گزارش تحلیل ایران، «دیوید لیپتون» معاون اول مدیرعامل صندوق بین‌المللی پول که این هفته برای ملاقات با مدیران عامل بانک‌های ایرانی به تهران آمده بود، به دولت و بانک‌های ایران توصیه کرده که با اعتمادسازی، بانک‌های خارجی را به ورود به کشور تشویق کنند.

 

بر اساس گزارش بلومبرگ، لیپتون در برابر مدیران ایرانی، مشکل عدم تمایل موسسات مالی حارجی به ورود به ایران را مشکلی ایرانی دانسته و راه‌حل آن را نیز در «دولت و بانک‌های ایران» پیدا کرده است.

 

مشکل کجاست؟

 

بحث امتناع موسسات مالی بین‌المللی از تعامل با ایران، پس از هشدار و اعلام نارضایتی آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب در اوایل سال جاری، خبرساز شد و حتی هفته گذشته، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا برای سوق دادن بانک‌های خارجی به سمت بازار ایران پسابرجام، به لندن رفت..

 

سران موسسات مالی اما همانجا در لندن به جان کری متذکر شدند که مشکل، آن سوی اقیانوس آرام و در وزارت خزانه‌داری خود آمریکایی‌هاست زیرا تحریم‌های اولیه ایران (تحریم‌های اتباع و شرکت‌های آمریکایی برای تعامل با ایران) هنوز برداشته نشده و در صورت سرمایه‌گذاری موسسات اروپایی در ایران، مایملک آنها در آمریکا در خطر خواهد بود.

 

شرکت‌کنندگان در نشست مشترک با وزرای خارجه آمریکا در انگلیس، از کری خواستند که در کنار اصرار شفاهی به ورود این موسسات به بازار ایران، چند خط تضمین کتبی هم برای عدم تحریم این موسسات در آینده بدهد؛ جان کری این درخواست را رد کرد.

 

فردای آن روز، سرمقاله‌نویس تحریریه دیپلماتیک آسوشیتدپرس نوشت که آمریکا می‌داند با ارائه چنین تضمینی، سایه تهدید تحریم‌ها از بالای سر ایران کنار می‌رود و بازگرداندن تحریم‌ها مشکل می‌شود.

 

منبع:فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :