موضوعات ‌مرتبط: سیاسی دولت

a/74670 :کد

تغییرات در کابینه دولت یازدهم

ناصر محمدي

  جمعه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۵:۱۰
تعداد بازدید : ۱۲۸۱   
 تحلیل ایران -تغییرات در کابینه دولت یازدهم

با توجه به گذشت ۳ سال از عمر دولت یازدهم زمزمه هایی در رابطه با ایجاد تغییر در کابینه به گوش می رسد و به نظر می رسد این بار جدی است که مصداق این امر می توان به سخنان رئیس جمهور دو هفته قبل در سفر...

با توجه به گذشت 3 سال از عمر دولت یازدهم زمزمه هایی در  رابطه با ایجاد تغییر در کابینه به گوش می رسد و به نظر می رسد این بار جدی است که مصداق این امر می توان به سخنان رئیس جمهور دو هفته قبل در سفر به شیراز گفت: «اگر نیاز به ترمیم کابینه باشد، انجام می‌دهیم» لذا رئیس جمهوری باید یک ارزیابی از عملکرد خود و مجریان کشور داشته باشد و در این ارزیابی‌ها، جابه‌جایی برخی افراد نیز ضروری می باشد بویژه آنکه  دولت دوره اول خود راسپری می نماید و با توجه به عملکرد خود نگاهی به جلب رای مردم برای دور دوم خود دارد لذا در تلاش خواهد بود که  هرچه بیشتر نقاط ضعف خود را برطرف و نقاط قوت خود را شدت بخشد که این امر سبب رضایت افکار عمومی از تحقق برنامه‌ها خواهد شد در صورت اعمال این تغییرات و ترمیم کابینه این امیدواری وجود دارد که چرخ اقتصاد روان‌تر بچرخد، سرمایه‌گذاری‌های خوبی درکشور انجام شود و علاوه بر اینها، نشاط سیاسی بر جامعه حکمفرما شود که نتایج آن در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 96 آشکار می‌شود.تغییرات در کابینه باید به گونه ای صورت پذیرد که نتیجه آن منجر به اعتلای اقتدار و عزت نظام جمهوری اسلامی ایران در نظام بین الملل و جهان اسلام و  بهره مندی اقشار جامعه از یک زندگی با سطح رفاه مطلوب  شود.


در لیست احتمالی برای تغییر نام 4 وزیر بیش از سایرین خودنمایی می‌کند البته نام یک معاون رئیس‌جمهور و رئیس دفتر دکتر روحانی و یک رئیس سازمان هم در این لیست به چشم می‌خورد؛ محمد شریعتمداری در مقام معاون اجرایی، علی ربیعی در نقش وزیر کار و تعاون اجتماعی، محمدرضا نعمت‌زاده در مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت، محمود گودرزی در جایگاه وزارت ورزش و جوانان، علی اصغر فانی در جایگاه وزیر آموزش و پرورش و محمود اسلامیان رئیس سازمان بازنشستگی، اسامی لیست احتمالی تغییر هستند. البته در لیست تغییرات باید نام برخی استانداران را هم ذکر کرد که نتوانستند انتظارات دولت را بر آورده سازند.


وزارت کار از جمله وزارتخانه‌هایی است که برای جامعه از اهمیت زیادی برخوردار است چنانکه معیشت بسیاری از اقشار به تصمیمات این وزارتخانه ارتباط مستقیم دارد به ویژه بازنشستگان و اقشار خاص که هر تصمیم این وزارتخانه در روند جاری زندگی آنها با اهمیت تلقی می‌شود.


اما حضور علی ربیعی در این وزارتخانه از همان روزهای نخست بی‌حاشیه نبود و هنوز هم که حدود 3 سال از حضور ربیعی در وزارت کار و امور اجتماعی می‌گذرد این حواشی ادامه دارد. این در حالی است که اشتغال جوانان که قشر وسیعی را در جامعه در بر می گیرد بویژه آنکه اکنون کشور از نظر جمعیتی در در دوران طلایی خود که از نظر کارشناسان پنجره جمعیتی نام گرفته است از اهمیت بسزایی برخور دار است و دولت باید تمامی تلاش خود را بکار ببندد که  زمینه اشتغال را در جامعه فراهم آورد. و به تبع آن بسیاری از مشکلات از جمله افزایش جمعیت و ازدواج جوانان فراهم خواهد شد. از دیگر وزرای مطرح شده وزیر صنعت و معدن و تجارت است.محمدرضا نعمت‌زاده که از روز اول منتقدانی سرسخت در مجلس داشت و با گذشت 3 سال روز به روز بر منتقدان او افزوده می شود. به اعتقاد برخی عملکرد نعمت‌زاده تولید را در وضعیت بسامانی قرار نداده است. ضروی است که رئیس جمهور یک ارزیابی از عملکرد وزرای خود داشته باشد. این وزارتخانه که از ادغام سه وزارتخانه بازرگان و صنعت و معندن در دولت قبل و با مصوبه مجلس ایجاد شد از وظیفه سنگینی بر خورد دار است و گویا اقای وزیر  با همان دوران تفکر  دوران وزارت صنعت  این وزراتخانه عریض و طویل را اداره می نماید  و  انتقاد های فراوانی را در جامعه بوجود آورده  و گویا گوش دولت به این حرفها بدهکار نیست،بدیهی است بی توجهی به این امر مشکلاتی را در راه دولت  ایجاد خواهد نمود. از گزینه مطرح در این زمینه محمد شریعتمدار ی معاون اجرایی رئیس جمهور است وی در دوران اصلاحات عهده دار وزارت بازرگانی بوده است.


از دیگر افراد مطرح محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان است که از اول هم نتوانسته بود چندان برای طیف هواداران دولت وزیری قابل توجه باشد، اخیرا زیر بار انتقادات دولتی‌‌ها هم رفته و همزمان انتقاد از او در جمع‌های ورزشی نیز بالا گرفته است. عملکرد این وزارت در حوزه ورزش و خصوصا در بخش جوانان، ناکامی‌های چندین رشته ورزشی در حوزه قهرمانی، حضور افراد نامرتبط در پست‌های مدیریتی از مهم‌ترین دلایل انتقادها به گودرزی باشد که البته او برای این ضعف‌ها دلایلی را مطرح کرده که ظاهرا مورد پذیرش منتقدان قرار نگرفته است.وزارت ورزش و جوانان مشکلاتی دارد که وزیر باید در جهت برطرف کردن این مشکلات اهتمام بورزد.» از دادکان و اسلامیان و... به عنوان گزینه‌های جانشین احتمالی گودرزی نام برده می‌شود.


از دیگر وزارتخانه مطرح برای تغییر در کابینه دولت وزارت آموزش و پرورش است که عملکردش مورد نقد جدی ا ست. فرهنگیان از عدم اجرایی شدن برخی وعده‌های کلیدی انتقاد دارند. طرح بسته حمایتی هم نتوانست در ارتقای آموزش و پرورش موثر باشد و مورد انتقاد معلمان و کارشناسان قرار گرفت. توسعه خصوصی‌سازی هم که مطرح شد نه تنها راهکار حل مشکلات این وزارتخانه نبود بلکه باید دانست برخلاف سیاست عدالت آموزشی است.


برخی منتقدان بر این باور هستند که عملکرد فانی در آموزش و پرورش نمره قبولی نمی‌گیرد. فانی در برابر معترضان به عملکرد این وزارتخانه هم رفتار تعاملی دارد و در این میان بلکه از نوع سیاست خاصی پیروی می‌کند. چنانکه با وجود اینکه نمایندگان مجلس هم از عملکرد فانی رضایت نداشتند و 3 کارت زرد و یک استیضاح را در پرونده دارد اما روش تعاملی خود را به نحوی سازگار با مجلسیان تنظیم کرد که این روند ادامه پیدا نکند. لذا درحوزه‌های فوق به نظر می‌رسد دولت باید کابینه خود را اصلاح کند. همچین دربحث توسعه سیاسی نیازمند تصمیم‌گیری‌های اساسی هستیم که مدیران این حوزه نیز باید درهماهنگی با خواست قاطبه مردم باشد، به هرحال بسیاری از فعالان سیاسی واقتصادی ترمیم کابینه را نیاز مبرم می‌دانند.

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :