موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/74677 :کد

0

مذاکره با روسیه پیش از نشست سران ناتو

  جمعه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۶:۱۸
تعداد بازدید : ۲۱۷   
 تحلیل ایران -مذاکره با روسیه پیش از نشست سران ناتو

دبیر کل ناتو می‌گوید اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی درباره دیدار با روسیه پیش از نشست سران این سازمان در ماه جولای به توافق دست یافته‌اند.

دبیر کل ناتو می‌گوید اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی درباره دیدار با روسیه پیش از نشست سران این سازمان در ماه جولای به توافق دست یافته‌اند.


به گزارش تحلیل ایران؛ ینس استولتنبرگ روز جمعه گفت در ضیافت شام پنج شنبه شب در بروکسل، وزرای امور خارجه ناتو درباره دنبال کردن «رویکرد دوسویه» در قبال روسیه توافق کردند.


وی گفت براساس این رویکرد، از یک سوی ناتو مواضع خود در برابر آنچه افزایش تهدید روسیه می‌خواند، گسترش می‌دهد و از سوی دیگر به مذاکره با کرملین برای حل و فصل اختلافات موجود ادامه خواهد داد.


استولتنبرگ گفت وزرای امور خارجه ناتو «همگی در شرایط کنونی اتفاق نظر دارند که ما نیازمند برنامه‌ای شبیه شورای ناتو – روسیه هستیم تا قابلیت پیش بینی و درک (رویدادها) را داشته باشیم.»


شورای ناتو – روسیه در سال 2002 و در شرایطی تشکیل شد که روابط دو طرف بسیار بهتر از شرایط کنونی بود؛ این شورا ماه گذشته برای اولین بار در دو سال گذشته تشکیل جلسه داد، اگرچه این جلسه به حل و فصل اختلافات موجود میان طرفین کمکی نکرد.روابط روسیه و ناتو در سال‌های اخیر به دلیل آنچه مسکو تقویت این سازمان نظامی در نزدیکی مرزهای خود می‌خواند، به تیرگی گراییده است.همچنین ناتو در آوریل 2014 پس از آنکه شبه جزیره کریمه در پی یک همه پرسی به جمهوری فدراسیون روسیه پیوست، تمامی روابط خود را با مسکو به حال تعلیق در آورد.

گفتنی است، در جدیدترین اقدام ناتو در جهت گسترش حضور در مناطق شرق اروپا، روز پنج شنبه سند عضویت مونته نگرو در ناتو به امضا رسید.


استولتنبرگ در مراسم امضای عضویت مونته نگرو در ناتو گفت امضای این سند «بار دیگر نشان داد که درهای ناتو به روی کشورهایی همانند گرجستان، مقدونیه و بوسنی هرزگوین که خواهان عضویت (در این سازمان نظامی) هستند، باز است.»


امریکا و ناتو همچنین روز پنج شنبه 23 اردیبهشت سامانه موشکی خود را در پایگاهی نظامی در رومانی در شرق اروپا راه اندازی کردند که این موضوع اعتراض شدید مسکو را به دنبال داشت.

روسیه نیز در واکنش به اقدامات نظامی ناتو در مناطق شرقی قاره اروپا، حضور نظامی در مرزهای غربی و جنوبی خود را افزایش داده است.


با این حال روسیه تاکید دارد که هدف واقعی این اقدامات نظامی ناتو، خنثی کردن قدرت زرادخانه‌های اتمی مسکو است.


الکساندر گروشکو نماینده روسیه در ناتو ماه گذشته به رویترز گفت: «سامانه‌های دفاع موشکی بالستیک می‌تواند تهدیدی برای ثبات و مراکز راهبردی فدراسیون روسیه محسوب شود.»

 منبع : پرس تی وی فارسی

                               

دبیرکل     ناتو     دیدار     روسیه     توافق    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :