موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/74714 :کد

0

نماینده دبیرکل سازمان ملل به وزارت خارجه لبنان فراخوانده شد

  جمعه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۹:۱۱
تعداد بازدید : ۱۱۱   
 تحلیل ایران -نماینده دبیرکل سازمان ملل به وزارت خارجه لبنان فراخوانده شد

« جبران باسیل» وزیر امور خارجه لبنان امروز(جمعه)، « سگرید کاگ» نماینده ویژه « بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل متحد در لبنان را فراخواند.

« جبران باسیل» وزیر امور خارجه لبنان امروز(جمعه)، « سگرید کاگ» نماینده ویژه « بان کی مون» دبیرکل سازمان ملل متحد در لبنان را فراخواند و خواستار توضیح وی در باره گزارش بان کی مون در خصوص اقامت دائم آوارگان سوری در کشورهای میزبان از جمله لبنان شد.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرگزاری ملی لبنان، جبران باسیل نامه ای را که خطاب به بان کی مون مبنی با مخالفت لبنان با اقامت طولانی مدت آوارگان سوری در این کشور به هر شکل و تحت هر بهانه ای نوشته شده است، تسلیم خانم کاگ کرد.

 

دولت لبنان هم در جلسه دیروز(پنجشنبه) خود با هرگونه اقامت دائم و اعطای شناسنامه لبنانی به آوارگان سوری مخالفت کرد و وزیر خارجه لبنان این موضع دولتش را هم به نماینده بان کی مون مورد تاکید قرار داد.

 

بان کی مون بتازگی به لبنان سفر وعلاوه ملاقات با مقامات ارشد لبنانی از اردوگاه آوارگان سوری در لبنان دیدن کرد.

 

دولت لبنان با این بخش گزارش دبیرکل سازمان مبنی بر اقامت آوارگان سوری در کشورهای میزبان و ضرورت ادغام آنها در جوامع این کشورها و اتخاذ سیاست هائی از سوی آنها از جمله اعطای شناسنامه به آنها مخالفت کرده است.

 

در نامه وزیر خارجه لبنان به بان کی مون علاوه بر اعلام مخالفت قاطع دولت لبنان با اقامت طولانی و دائم آوارگان سوری در این کشور و اعطای شناسنامه لبنانی به آنان، آمده است: تنها راه حل بحران سوریه بازگشت سریع و امن آوارگان سوری به کشورشان است.

 

براساس آمارها ، بیش از یک و نیم میلیون آواره سوری و حدود 500 هزار آواره فلسطینی در اردوگاه ها و شهرها و شهرک های لبنانی زندگی می کنند و این وضعیت طولانی مشکلات اقتصادی ، اجتماعی و امنیتی برای لبنان به دنبال داشته است.

 

لبنان حدود ده هزار کیلومتر مربع وسعت و حدود چهار میلیون نفر جمعیت مقیم دارد و گفته می شود بین 10 تا 12 میلیون لبنانی هم در کشورهای دیگر اقامت دارند که دولت لبنان درصدد است به آنان در صورت تمایل شناسنامه لبنانی بدهد.

 

منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :