موضوعات ‌مرتبط: سیاسی دفاعی امنیتی

a/74858 :کد

0

از حربه تحریم تا ابزارهای سیاسی و استقرار سپر موشکی

  شنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۵:۱۸
تعداد بازدید : ۲۷۹   
 تحلیل ایران -از حربه تحریم تا ابزارهای سیاسی و استقرار سپر موشکی

"اگر دورتادور ایران را دیوار بکشند تولید موشک ما متوقف نخواهد شد"؛ این بخشی از سخنان سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران در یک برنامه تلویزیونی در تاریخ ۱۹ اسفند ۹۴ است که ...

"اگر دورتادور ایران را دیوار بکشند تولید موشک ما متوقف نخواهد شد"؛ این بخشی از سخنان سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران در یک برنامه تلویزیونی در تاریخ 19 اسفند 94 است که از خودکفایی جمهوری اسلامی ایران در بحث توسعه توانمندی موشکی حکایت می‌کند.
 
به گزارش تحلیل ایران : توانمندی موشکی ایران که یک عنصر بازدارنده محسوب می شود، این روزها فکر و ذکر آمریکایی‌ها را مشغول کرده است؛ آن‌ها پس از آنکه توانستند در موضوع هسته‌ای به خواسته‌های خود برسند و از سرعت پیشرفت برنامه صلح آمیز هسته‌ای کشورمان بکاهند حالا بحث توانمندی موشکی کشورمان را مطرح می‌کنند و قصد دارند در مسیر پیشرفت‌های شگفت‌انگیز جوانان ایرانی در عرصه موشکی مانع ایجاد کنند.

هراس آمریکایی‌ها از توان موشکی جمهوری اسلامی ایران آن‌ها را واداشته است تا در قالب تشکیلات ناتو با صرف هزینه‌های هنگفت، اقدام به استقرار سپر دفاع موشکی در  پایگاه هوایی "دوسلو رومانی" کنند؛ اقدامی که اگرچه خشم مسکو را به همراه داشته است اما «رابرت بل» نماینده وزیر دفاع آمریکا در ناتو در توجیه آن، از افزایش قابلیت‌های موشکی ایران سخن گفته است و تاکید کرده که این سپر دفاع موشکی در رومانی علیه روسیه بکار گرفته نمی‌شود.

تحریم موشکی،فردای اجرایی شدن برجام

سنگ اندازی آمریکایی‌ها در مسیر توسعه و پیشرفت توانمندی موشکی و دفاعی کشورمان از همان فردای اجرایی شدن برجام آغاز شد؛ آمریکایی‌ها که می‌دانستند برجام متضمن محدودیتی برای پیشبرد برنامه‌های موشکی کشورمان نیست، برای مقابله با این برنامه، به حربه نخ نما و پوسیده تحریم روی آوردند؛ فردای اجرایی شدن برجام در تاریخ 28 دی ماه 94  وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌های تازه‌ای را در واکنش به آزمایش‌ موشکی ایران علیه چند فرد و موسسه وضع کرد.

بلافاصله پس از اعلام وضع این تحریم‌ها، وزارت امور خارجه کشورمان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: "ایران نسبت به این گونه اقدامات تبلیغاتی و ایذایی، با پیگیری جدی‌تر برنامه قانونی موشکی و ارتقاء توانمندی‌های دفاعی و امنیت ملی خود پاسخ خواهد داد".

تلاش برای متوقف کردن برنامه موشکی ایران با استناد به قطعنامه 2231

آمریکایی‌ها در گام اول تلاش کردند تا پس از برجام، با معیار قرار دادن الگوی انعقاد این سند، مسیر پیشرفت موشکی کشورمان را مسدود کنند؛ قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل که به فاصله 48 ساعت پس از انعقاد برجام صادر شده بود، استناد آمریکایی‌ها برای این امر بود.

اواخر اسفندماه94 بود که در جریان آخرین روز رزمایش موشکی اقتدار ولایت، موشک‌های بالستیک قدر H  با موفقیت به سمت اهداف از پیش تعیین شده در فاصله یک هزار و چهارصد کیلومتری شلیک شدند.

این رزمایش که به گفته سردار سلامی جانشین فرماندهی کل سپاه پاسداران حامل پیام امنیت و آرامش برای سرزمین‌های اسلامی بود، در همان زمان با واکنش مقامات آمریکایی مواجه شد و تقریبا تمام اعضای هیئت حاکمه آمریکا در باب آن داد سخن سر دادند و این رزمایش را ناقض قطعنامه‌های بین المللی دانستند.

شلیک خطرناک!

سامانتا پاور نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز دو روز پس از رزمایش موشکی ایران در جمع خبرنگاران از طرح موضوع  این رزمایش در شورای امنیت خبر داد و این رزمایش را شلیک خطرناک نامید!

همچنین جان کری وزیر خارجه آمریکا در نشست خبری خود در پاریس به رزمایش موشکی ایران واکنش نشان داد و تهدید کرد در صورتی که ایران به آزمایش‌های موشکی ادامه دهد، تحریم‌های بیشتری بر این کشور اعمال خواهد شد.

تلاش آمریکا و اذناب اروپایی‌اش برای صدور قطعنامه علیه برنامه موشکی ایران در شورای امنیت

در اواسط فروردین ماه آمریکا و متحدان اروپایی این کشور در نامه‌ای خطاب به دبیرکل سازمان ملل آزمایش موشک‌‌های بالستیکی از سوی ایران را نامنطبق و همچنین مخالف  قطعنامه 2231 شورای امنیت دانستند؛ در این نامه ادعا شده بود که آزمایش‌‌های اخیر بالستیک ایران شامل موشک‌‌هایی هستند که می‌توانند تسلیحات هسته‌ای حمل کنند.

در همان زمان اگرچه همه طرف‌های مذاکرات منتهی به توافق هسته‌ای، اشتراک نظر داشتند که رزمایش  موشکی ایران نقض برجام محسوب نمی‌شود اما  بحث‌های فراوانی میان کارشناسان و صاحبنظران و دست اندرکاران برجام در  گرفت که آیا این رزمایش نقض قطعنامه 2231 هست یا نه؟

رزمایش‌های موشکی ایران نه نقض برجام است و نه نقض قطعنامه 2231

عده‌ای چنین استدلال می‌کردند که ادبیات قطعنامه در قبال برنامه موشکی ایران لحنی توصیه آمیز دارد و متضمن تکلیفی نیست؛ در قطعنامه 2231 شورای امنیت در دو سطح به بحث موشکی پرداخته شده است؛ اول آنکه محدودیت‌ها علیه نقل و انتقال تجهیزات موشکی به ایران تا پایان یک دوره هشت ساله ادامه یابد و دوم آنکه شورای امنیت به ایران توصیه نموده است که از توسعه موشک‌های بالستیکی که توانایی حمل سلاح های هسته ای را دارند خودداری نماید.

کارشناسان اعتقاد دارند زبان بکار رفته در قطعنامه سازمان ملل متحد این امکان را به ایران می‌دهد تا به توجیه برنامه موشکی خود پرداخته و عنوان کند محدودیت‌های موجود در قطعنامه 2231 سازمان ملل متحد متوجه موشک‌های بالستیک نمی‌شوند.

استناد کارشناسان به این بخش از قطعنامه 2231 است که می‌افزاید: "از ایران درخواست می‌شود از انجام هرگونه فعالیت مربوط به طراحی موشک‌های بالستیک که قادر به حمل سلاح هسته‌ای باشند، از جمله راه اندازی استفاده از فن‌آوری موشک‌های بالستیک، ممانعت نماید".
روزنامه واشنگتن پست اخیرا به نقل از یک مقام سابق در وزارت دفاع آمریکا گزارش داده که " تصمیم‌گیران آمریکایی به سبب بار معنایی خنثی قطعنامه 2231، مستاصل و درمانده شده‌اند و در صدد هستند با ابزارهای سیاسی در روند پیشرفت موشکی ایران سنگ‌اندازی کنند". 

آمریکا به دنبال برجام موشکی!

چندی پیش خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت: "از چند وقت پیش به دنبال راهی برای مقابله با برنامه موشکی ایران بوده‌ایم و تحریم‌ یکی از این راه‌هاست".

پایگاه اینترنتی آمریکایی "امریکن تینکر" هفته پیش طی گزارشی با اشاره به قدرت بازدارندگی ایران به واسطه موشک‌های دور برد و بالستیک، نوشت: "اکنون با خنثی شدن برنامه هسته‌ای ایران بوسیله انجام مذاکرات هسته‌ای، نوبت به آن رسیده‌است که مقادیر سخت و تنبیهی جدی و گسترده‌ای را علیه برنامه موشکی ایران اتخاذ کنیم. باید آزمایش‌های موشکی ایران پی‌درپی با تحریم‌های سخت پاسخ داده شوند".

اجماع مقامات کشورمان به قابل مذاکره نبودن برنامه موشکی


اما به موازات تلاش آمریکایی‌ها و اذناب اروپایی و منطقه‌ای این کشور برای ایجاد خلل در توسعه توانمندی موشکی ایران با تمسک به اهرم‌های سیاسی، تاکید و اجماع مقامات و مسئولان کشورمان مبنی بر قابل مذاکره نبودن توانمندی‌های موشکی و دفاعی کشورمان، به آمریکایی‌ها فهماند که تلاششان برای مشابه سازی مدل برجام در بحث موشکی، به مثابه "آب در هاون کوبیدن" است.

"اگر دورتادور ایران را دیوار بکشند تولید موشک ما متوقف نخواهد شد"؛ این بخشی از سخنان سردار حاجی زاده  فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران در یک برنامه تلویزیونی در تاریخ 19 اسفند 94 است که از خودکفایی جمهوری اسلامی ایران در بحث توسعه توانمندی موشکی حکایت می‌کند؛ این اظهارات فردای همان روز در دیدار مقام معظم رهبری با اعضای مجلس خبرگان، مورد استناد  معظم‌له قرار گرفت.  

سرلشکر جعفری فرمانده سپاه پاسداران نیز دوم اردیبهشت ماه در سالروز تاسیس این نیرو طی مصاحبه‌ای تلویزیونی،علت جنجال‌آفرینی کشورهای غربی  به خصوص آمریکا در زمینه توانمندی موشکی ایران را نگرانی آن‌ها از قدرت بازدارندگی این موشک‌ها دانست.

موشک‌های ایران وارد فاز سیاسی نمی‌شوند

سردار وحیدی رئیس مرکز مطالعات راهبردی دفاعی هم طی مصاحبه‌ای با تاکید بر اینکه موشک های ایران وارد فاز سیاسی نمی شوند، گفـت: "این مبحث که موشک‌های بالستیک و غیربالستیک باید تحت کنترل باشند، اساسا خلاف حقوق بین‌المللی است و هر قطع‌نامه‌ای هم در این رابطه صادر شود، چون مبتنی بر هیچ اصول بین‌المللی نیست، مسموع و قابل‌قبول نخواهد بود".

البته تاکید بر حفظ و توسعه دستاوردهای دفاعی و موشکی کشورمان تنها به نظامیان منحصر نماند، بلکه دولتمردان و سیاسیون نیز فارغ از گرایشات حزبی و جناحی شان بر استمرار این مسیر تاکید کردند؛ دی ماه 94 پس از تداوم سیاست‌های خصمانه آمریکا در قبال برنامه‌های دفاعی کشورمان، رئیس جمهور طی نامه‌ای  به وزیر دفاع تاکید کرد:"برنامه تولید انواع موشک‌های مورد نیاز نیروهای مسلح با سرعت و جدیت بیشتری ادامه یابد". 

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز پس از آنکه آمریکایی‌ها در ماه گذشته ایران را تهدید به تحریم مجدد به واسطه رزمایش های موشکی کردند، در یک نشست خبری در اسلام آباد پاکستان، گفت: "اقدامات اخیر آمریکا ضد برنامه موشکی ایران را با تقویت هر چه بیشتر توان موشکی خود پاسخ می‌دهیم".

ظریف با بیان اینکه هیچ محدودیتی برای برنامه موشکی خود قائل نیستیم، یادآور شد:"این برنامه هیچ ارتباطی با سلاح هسته‌ای ندارد و براساس دستور و تاکید رئیس جمهوری به وزیر دفاع، توان موشکی ایران تقویت خواهد شد".
 منبع : میزان
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :