a/74989 :کد

0

اعتیاد هوشمند در سایه دنیای نامحدود مجازی

  یکشنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۰:۰۴
تعداد بازدید : ۲۲۵   
 تحلیل ایران -اعتیاد هوشمند در سایه دنیای نامحدود مجازی

فضای اعتیاد آور تلفن های هوشمند و شبکه های اجتماعی نامناسب سبب افزایش افسردگی کاربران، کاهش روابط صمیمی بین آنها و همچنین بروز آسیب های اجتماعی در جامعه می شود.فضای اعتیاد آور تلفن های هوشمند و شبکه های اجتماعی نامناسب سبب افزایش افسردگی کاربران، کاهش روابط صمیمی بین آنها و همچنین بروز آسیب های اجتماعی در جامعه می شود.
 

 

به گزارش تحلیل ایران، تلفن همراه به عنوان جزئی لاینفک و جدایی ناپذیر در زندگی بشر امروز تلقی می شود تا جایی که جامعه بشری را دچار وابستگی و اعتیاد به خود کرده است.امروزه با توجه به اینکه در عصر ارتباطات قرار گرفته ایم اما استفاده از فناوری های نوین ارتباطی برای برقراری ارتباط مستمر و تسریع در انجام بسیاری از امور روزانه، امری مهم تلقی می شود.با توجه به رشد و گسترش فناوری های نوین، بسیاری از فعالیت های بشری تحت تأثیر استفاده از این قبیل لوازم ارتباطی قرار گرفته است و موجب شده تا بسیاری از کارها به وسیله این تکنولوژی ها در کمترین زمان ممکن هر چه سریعتر انجام شود.

اختراع تلفن و گسترش انواع مدل های آن با امکانات و کیفیت های مختلف باعث شده تا همه افراد در هر جامعه ای امکان دسترسی به تجهیزات و فناوری های نوین را داشته باشند و انجام کوچک ترین کارها و حتی کارهای فوری خود را بیابند.وجود گوشی های مختلف در دست اشخاص سبب شده تا با انجام چند حرکت کوچک و یا نصب برنامه ها و نرم افزارهای مخصوص علاوه بر برقراری ارتباط صوتی با دیگران امکان برقراری ارتباط تصویری و مکاتبه ای را پیدا کنند.

البته در این میان باید گفت که اختراع و ورود وسایل ارتباطی نوین مثل تلفن های هوشمند به چرخه فناوری ارتباطات و اطلاعات علاوه بر تسهیل در انجام انواع کارهای اجتماعی و اقتصادی از دورترین نقاط جهان همچنین می توانند در هر ساعتی از شبانه روز با داشتن اشتراک و دسترسی به اینترنت ارتباط مستمر برقرار کنند.

با رواج استفاده از تلفن های همراه و هوشمند، کاربران ساعت های زیادی را صرف چت کردن در این فضاها و گفت و گوهای تلفنی می کنند، به طوری که آن ها در یک لحظه می توانند در محیط خانه، کار و درس حضور جسمانی و فیزیکی داشته باشند اما ذهنشان درگیر چت کردن در محیط مجازی گوشی های هوشمند است.

امروزه بازار گوشی های تلفن همراه توسط فناوری های پیشرفته در عرصه ارتباطات با انواع گوشی ها و لوازم هوشمند اشباع شده است و متناسب با درآمد اقشار مختلف و با قیمت های متنوع در دسترس است به طوری که گفته می شود داشتن تلفن همراه هوشمند از نان شب هم واجب تر بوده و به نوعی هر چه گوشی کاربر پیشرفته تر باشد شأن اجتماعی او نیز در انظار عمومی بالاتر می رود.

با توجه به این که زندگی روزمره خانواده ها و بویژه نسل جوان به گوشی های هوشمند و فضای مجازی گره خورده و علی رغم این که این وسایل موجب تسهیل امور روزانه آن ها شده اما با خود تبعات جبران ناپذیری را به همراه داشته است.

استفاده غیراصولی و بی رویه کاربران از وسایل ارتباطی مثل گوشی های هوشمند موجب کاهش گفت و گو و مکالمه عادی اعضای خانواده ها با یکدیگر و همچنین کمرنگ شدن و سردی روابط صمیمی بین آن ها شده است.

طوری که اشخاص ساعت های زیادی را در خانه و حتی محیط کار خود صرف چت و مکالمه های طولانی می کنند و علی رغم نزدیک بودن به دیگر اعضای خانواده اما از هم دورند.

کاربرانی که گوشی همراه هوشمند دارند با استفاده از این وسیله ارتباطی روز به روز به اضطراب های آن ها افزوده می شود چرا که فرد به این علت که ارتباطش با دیگران قطع و یا کمرنگ شده است دیگر قادر به ایجاد ارتباط با دیگران نبوده و دچار افسردگی و ترس می شود.نوجوانان و جوانان به دلیل این که در شبانه روز با گوشی های همراه هوشمند و فضای مجازی بیشتر سر و کار دارند اغلب دچار اختلالات روانی - عصبی و اعتیاد به استفاده از این وسایل ارتباطی می شوند و به همین دلیل در روابط اجتماعی خود با مشکلات بسیاری مواجه می شوند.

باشگاه خبرنگاران نوشت: استفاده بیش ­از اندازه تلفن همراه در ذهن و اعصاب کاربران نوعی اعتیاد پدید می‌آورد که درست مانند اعتیاد به مواد مخدر، الکل، پرخوری، رابطه غیراخلاقی، بازی‌های‌ رایانه‌ای، اینترنت و … مخرب است.معتادانی که از تلفن همراه استفاده می کنند معمولا از دوستان و خانواده فاصله می‌گیرند، انزواطلب می‌شوند، اولویت‌های سنی و اجتماعی نظیر تحصیل و اشتغال را پس می‌زنند، هنگامی که تلفن همراه در دسترس‌ آن ها نیست به آن فکر می‌کنند و از دوری آن رنج می‌برند.

خاموش بودن تلفن همراه در افراد معتاد تحمل‌ناپذیر است و موجب می‌شود حتی هنگام خواب یا در مواقع خاصی که گوشی تلفن همراه را خاموش می‌کنند یا در حالت سکوت قرار می‌دهند به استرس و دلشوره دچارشوند.

اغلب اوقات وابستگی برخی افراد به­ ویژه جوان‌ترها به تلفن همراه و همین طور هویت کاذبی که به وسیله آن در فضای مجازی به دست آورده اند شرایطی را به وجود می آورد که برای مثال در یک مهمانی خانوادگی یا فامیلی مشاهده می‌کنیم، عده‌ای به جای ارتباط کلامی با استفاده از چت یا پیامک به صحبت با یکدیگر می‌پردازند.

در نتیجه بر اساس نظرسنجی پایگاه «کامن سنس میدیا» مشخص شده که میزان وابستگی به گوشی های هوشمند در میان نوجوانان روبه افزایش است. تقریبا 80 درصد از نوجوانان گوشی های خود را هرساعت یک بار کنترل می کنند و 72 درصد از آنها احساس می کنند که بلافاصله باید به هر پیام و تماسی که در گوشی هوشمند آنها می آید، پاسخ دهند.

اعتیاد و وابستگی شدید کاربران به تلفن همراه هوشمند نه تنها میزان افسردگی آن ها را بالا می برد بلکه در این میان به علت دسترسی راحت و بدون مزاحمت کودکان و نوجوانان به سایت ها و صفحات اجتماعی مختلف منجر به بروز ناهنجاری های اجتماعی در جامعه می شود.

 در همین راستا ابوالقاسم مرادطلب دادستان عمومی و انقلاب ورامین بر اساس اظهارات مددکار اجتماعی متهم پرونده قتل دختربچه6 ساله افغان توسط نوجوان 17 ساله ایرانی در خصوص دلایل ارتکاب این اتفاق می گوید: عوامل محیطی و تأثیر شبکه های اجتماعی ناسالم از جمله مهم ترین دلایل ارتکاب چنین جرایمی در جامعه است.

با این وجود دسترسی آسان نوجوانان و جوانان به موضوعات و سایت های غیراخلاقی از عوامل مهمی است که شاید ناخواسته منجر به دامن زدن به افزایش جرایم اجتماعی در بین اقشار مختلف جامعه به ویژه نسل جوان می شود.به همین جهت لازم است تا علاوه بر توجه و نظارت مسئولان در حوزه امنیت فضای مجازی، خانواده ها نیز با کنترل مناسب و رعایت برخی هنجارها از بروز و گسترش آسیب های اجتماعی حاصل از دسترسی نا محدود به این گونه فضاها جلوگیری کنند.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :