موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بانک ، بیمه ، بورس

a/7516 :کد

0

علت وضعیت نزولی بازار سرمایه

  دوشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۴ — ۱۳:۳۵
تعداد بازدید : ۲۱۰   
 تحلیل ایران -علت وضعیت نزولی بازار سرمایه

مدیرعامل شرکت بورس عملکرد ۵ ماهه بورس را تشریح کرد و در خصوص علت وضعیت نزولی بازار سرمایه توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش خبرنگار ایسنا،حسن قالیباف اصل- مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران- در نشست خبری صبح امروز در خصوص عملکرد بورس اوراق بهادار تهران در پنج ماه ابتدای امسال گفت: ارزش بازار سرمایه از 280 هزار میلیارد تومان در ابتدای سال به 286هزار میلیارد تومان رسیده است که نشان‌دهنده رشد 2 درصدی ارزش جاری بازار است.همچنین ارزش اسمی بازار از 95 هزار میلیارد تومان به 100 هزار میلیارد تومان رسیده است که نشان‌دهنده افزایش 5 درصدی ارزش اسمی بازار است.

قالیباف به افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی اشاره کرد گفت: از ابتدای سال تاکنون 300 هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه صورت گرفته است که 2 هزار میلیارد تومان آن مربوط به پذیرش سرمایه جدید و مابقی آن مربوط به افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی است.

مدیرعامل شرکت بورس به رشد 5 درصدی شاخص کل از ابتدای سال تاکنون اشاره کرد و افزود: شاخص کل بورس در حال حاضر 65 هزار و 700 واحد است که این رقم در ابتدای سال 62 هزار و 500 واحد بوده است، بنابراین شاخص کل بازار سرمایه با رشد 5 درصدی از ابتدای سال تا کنون مواجه شده است.

قالیباف با بیان اینکه P/E بازار سرمایه با رشد 2 درصدی مواجه شده و به 5.6 مرتبه رسیده است،به معاملات خرد و بلوک اشاره کرد و افزود: معاملات خرد و بلوک سهام در سال جاری از 15 هزار میلیارد تومان در سال گذشته به 12 هزار و 600 میلیارد تومان رسیده است که با کاهش 17 درصدی مواجه شده است.

مدیرعامل شرکت بورس در ادامه این نشست به عملکرد معاملات برخط اشاره کرد و گفت: ارزش معاملات برخط نسبت به سال گذشته با افت 16 درصدی مواجه شده و از 74 هزار و 500 میلیار تومان به 70 هزار میلیارد تومان رسیده است.

قالیباف با بیان اینکه دفعات معاملات نسبت به سال گذشته با رشد یک درصدی مواجه شده و به 5 میلیون و 160 دفعه رسیده است، در خصوص تعداد کدهای معاملاتی گفت:در حال حاضر 40 هزار کد معاملاتی جدید در بازار ایجاد شده است.

وی در ادامه عملکرد حقوقی‌ها و حقیقی‌ها را مورد اشاره قرار داد و گفت: حقوقی‌ها در 5 ماهه اول سال‌جاری 42 درصد و 46 درصد فروش داشته‌اند این در حالی است که حقیقی‌ها 58 درصد خرید و 54 درصد فروش‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :