موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/75259 :کد

0

در سوریه سیاست اصولی ایران حمایت از بشار اسد است

  دوشنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۶:۱۳
تعداد بازدید : ۳۴۶   
 تحلیل ایران -در سوریه سیاست اصولی ایران حمایت از بشار اسد است

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه بشار اسد خط قرمز ایران است و بدیلی برای وی برای حل مشکلات منطقه وجود ندارد، گفت:‌ رئیس‌جمهور سوریه نیز همچون همیشه در مسیر محور مقاومت..

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه بشار اسد خط قرمز ایران است و بدیلی برای وی برای حل مشکلات منطقه وجود ندارد، گفت:‌ رئیس‌جمهور سوریه نیز همچون همیشه در مسیر محور مقاومت ایستادگی کرده است.

 

به گزارش تحلیل ایران، علی‌اکبر ولایتی رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز دوشنبه سوم خرداد ماه با مقامات عالی مرکز تحقیقات استراتژیک روسیه در تهران دیدار و در خصوص همکاریهای های مطالعاتی و همچنین موضوعات منطقه ای و بین المللی و روابط استراتژیک دو جانبه بحث و تبادل نظر نمود.


ولایتی ضمن خیر مقدم به هیأت روسی گفت: جمهوری اسلامی ایران و روسیه در مسیر همکاری‌های دو جانبه و بین‌المللی به طور مستمر نقطه نظرات خود را به صورت مستقیم و شفاف با یکدیگر تبادل می کنند و این سفر هم به دلیل اهمیت و جایگاه تبادلات و ارتباطات تحقیقاتی و پژوهشی و انتقال دیدگاه‌های دقیق به مسئولان و تصمیم گیران بسیار مهم و قابل توجه است.


رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: مقامات عالی دو کشور عزم جدی برای ترسیم و تعیین روابط استراتژیک با یکدیگر دارند و در طول حدود 35 سال تجربه کار بین المللی و حضور در ملاقات های فراوان، باید تصریح کنم که ملاقات رئیس جمهور روسیه با مقام معظم رهبری بی نظیر و ویژه بوده و این نشانه اراده رهبران عالی دو کشور برای توسعه روابط است.

وی افزود: در سطوح دیگر اجرایی و حتی برنامه ریزی‌های مرتبط باید همین اراده به طور جدی شکل گیرد و مراکز تحقیقاتی دو طرف در این زمینه می توانند نقش جدی و تاثیرگذار داشته باشند.


ولایتی در ادامه تاکید کرد: در آستانه آخرین سفر و در مصاحبه با رسانه ها اعلام کردم که جمهوری اسلامی ایران و روسیه در تلاش برای گسترش روابط تا سطح استراتژیک هستند و این کلام به دقت بیان شده بود و روابط امروز دو طرف در تاریخ روابط فیمابین بی سابقه هست و البته نیازمند تلاش و همکاری های بیشتر و روز افزون دست اندرکاران در سطوح مختلف است و یقینا نشستی که دو مرکز در روسیه داشته و در حال حاضر در تهران خواهند داشت باید به صورت ویژه و به عنوان نگاه پژوهشی و برنامه ریزی به مسئولان منتقل گردد تا در اجرا و نمونه عملی روابط مشاهده گردد.


وی نمونه همکاری های دو کشور در سوریه را یادآور شد و گفت: همکاری دو طرف در سوریه قابل توجه بوده و هست و می توان با در نظر گرفتن جنبه های مختلف آن، نسبت به تاکید بر نکات مثبت و رفع برخی مشکلات اقدام نمود.


وی تصریح کرد: همکاری دو کشور در سوریه بسیار مهم است و سناریوهایی که آمریکایی ها و برخی متحدین برای منطقه و از جمله رفتن بشار اسد و یا تجزیه سوریه به پنج قسمت طراحی کرده اند، بی تردید برای مردم سوریه و کشورهای منطقه هیچ گونه منافعی را به دنبال نخواهد داشت و باید در این زمینه با هوشیاری عمل کرد و جمهوری اسلامی ایران قطعا با این طراحی های شوم ایستادگی خواهد کرد و بشار اسد خط قرمز ایران است و بدیلی برای وی برای حل مشکلات منطقه وجود ندارد و رییس جمهور سوریه نیز همچون همیشه در مسیر محور مقاومت ایستادگی کرده است و ایران و روسیه هم اقتدار لازم را در منطقه دارند و حتما راه حل نظامی برای سوریه وجود ندارد.


رئیس‌ مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام به حوزه های اقتصادی هم اشاره و تاکید کرد: در زمینه های اقتصادی ، انرژی ،ترانزیتی و ... بستر های فراوانی برای همکاری وجود دارد که باید در این خصوص هم برنامه ریزی لازم صورت پذیرد ضمن آن که در دیگر زمینه ها در منطقه آسیای مرکزی، قفقاز و ... نیز امکان همکاری وجود خواهد داشت.


خانم دکتر یلنا سوپونینا رییس هییت روسی هم با اشاره به تلاش جدی دو طرف برای ترسیم نقشه راه همکاری ها گفت :روسیه تلاش دارد تا در تمامی عرصه های منطقه ای و بین المللی به طور فعال عمل نماید و در این میان اهمیت ویژه ای برای روابط با جمهوری اسلامی ایران قائل است و مراکز تحقیقاتی دو طرف نقش بسیار مهمی در این زمینه دارند.


وی با اشاره به برنامه قبلی دو مرکز در روسیه گفت: نشست قبلی در دستیابی به نقاط مثبت و شناسایی برخی ضرورت ها و فرصت ها و تهدیدها در ترسیم روابط استراتژیک فیمابین بسیار مطلوب ارزیابی می شود و امیدواریم نشستی که در تهران خواهیم داشت هم بتواند تاثیر مثبت خود را در حوزه اجرا و برنامه ریزی و ارائه دیدگاه های مشورتی به مسئولان به دنبال داشته باشد.


در ادامه این برنامه در مورد موضوعات و محورهای مباحث پیش بینی شده در نشست مشترک دولت طرف بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

منبع : فارس

 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :