موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/75304 :کد

0

احتمال توقف همکاری‌های نظامی سوئد با ناتو

  دوشنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۸:۵۹
تعداد بازدید : ۱۷۷   
 تحلیل ایران -احتمال توقف همکاری‌های نظامی سوئد با ناتو

پارلمان سوئد احتمالا به زودی طرح توقف یکساله یک سری از همکاری‌های نظامی این کشور با پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را تصویب خواهد کرد.پارلمان سوئد احتمالا به زودی طرح توقف یکساله یک سری از همکاری‌های نظامی این کشور با پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را تصویب خواهد کرد.


به گزارش تحلیل ایران، حزب دموکرات‌های راست‌گرای سوئد و حزب چپ در پارلمان این کشور مراحل تصویب توقف اجرای توافقنامه حمایت و پشتیبانی کشورهای عضو ناتو میان سوئد و این پیمان نظامی را به مدت یک سال آغاز کرده‌اند.


بنا بر گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، توافقنامه پشتیبانی کشورهای عضو ناتو در اواخر سال 2014 میلادی با سوئد به امضا رسیده بود که بر اساس آن، ناتو این اجازه را داشت تا در خاک این کشور به انجام مانورهای نظامی بپردازد و در مواقع ضروری و به دعوت سوئد به کمک این کشور بیاید.


این توافقنامه برای این که همچنان اجرایی باشد باید مجددا به تصویب پارلمان این کشور برسد و پارلمان اجرای آن را برای یک سال دیگر تمدید کند.


اما به تازگی احزاب چپ و راست در پارلمان سوئد تلاشی را برای توقف تصویب این توافقنامه به مدت یک سال آغاز کرده‌اند. برای توقف این توافقنامه در پارلمان، و به تأخیر افتادن مراحل تصویب آن دست‌کم حمایت 58 نفر از قانونگذاران پارلمان سوئد از میان 349 کرسی نیاز است که این دو حزب 69 کرسی پارلمان را در اختیار دارند.


بر اساس این گزارش، سوئد رسما اعلام کرده که یک کشور بی‌طرف است. و علیرغم اینکه بخشی از این بلوک نظامی به شمار می‌آید تنها در برخی از عملیات‌های نظامی ناتو مشارکت دارد. سوئد در سال 2011 میلادی تنها کشوری بود که نه عضو ناتو بود و نه اتحادیه عرب اما به درخواست ناتو نیروی هوایی خود را برای اجرای منطقه پرواز ممنوع بر فراز لیبی به این کشور اعزام کرد.


منبع: فارس
                               

سوئد     ناتو     پارلمان     توافقنامه        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :