a/75487 :کد

0

جنگلداری ایران در نیمه راه است

  ﺳﻪشنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۵:۵۸
تعداد بازدید : ۲۲۳   
 تحلیل ایران -جنگلداری ایران در نیمه راه است

معاون امور جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور، رویکرد جنگلداری را حفظ، احیا و توسعه دانست و گفت: جنگلداری در ایران در نیمه‌راه است.

معاون امور جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور، رویکرد جنگلداری را حفظ، احیا و توسعه دانست و گفت: جنگلداری در ایران در نیمه‌راه است.

به گزارش تحلیل ایران، بهزاد انگورج عصر دوشنبه در کارگاه آموزشی بین‌المللی مدیریت پویای جنگل‌های طبیعی که در دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی دانشگاه تربیت مدرس نور برگزار شد، بابیان اینکه مدیریت در جنگل همیشه تنها بوده است بیان داشت: این در حالی که کارگاه‌های متعددی در رابطه با مدیریت جنگل در طول سال برگزارشده است.


وی تصریح کرد: جنگلداری در ایران در نیمه‌راه بوده والان نباید درباره اینکه جنگلداری موفق یا ناموفق عمل کردیم قضاوت کنیم چراکه این قضاوت عجولانه بوده است.


معاون امور جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور تعداد جنگلبان را ۸۷ هزار و ۳۹۰ خانوار عنوان کرد و گفت: جنگل‌داری برنامه‌ای بلندمدت ۱۲۰ تا ۱۶۰ ساله می‌خواهد نه اینکه ۱۰ یا ۲۰ ساله در قالب یک کتابچه نوشته شود.


انگورج با اشاره به اینکه در بحث خروج دام یک‌میلیون و ۴۱۲ هزار واحد دامی آزاد، چهار هزار و ۷۲۰ خانه سرا خریداری‌شده است، اظهار داشت: ۳۴ تا ۳۵ هزار عرصه جنگلی برای احیا و بازسازی داریم که سه هزار و ۶۳۲ هکتار عرصه در مازندران به دامداران واگذار شد تا به معیشت خود بپردازند.


وی رویکرد در جنگل‌داری را حفظ، احیاء و توسعه دانست و عنوان کرد: بهینه‌سازی، جامع‌نگری در مطالبات، اصلاح سیاست‌های اجرایی با رویکرد مشارکت مردمی در جنگل‌داری بسیار مهم است و باید به آن بپردازیم.


معاون سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور اضافه کرد: برای اینکه بتوانیم مشکلات و ایرادات را در طرح‌های جنگلداری رفع کنیم باید اقدامات شایسته را صورت دهیم و به‌خوبی عمل کنیم.


انگورج با اعلام اینکه طرح صیانت از جنگل‌ها سال ۸۲ تصویب‌شده است، گفت: در برنامه صیانت از جنگل قرار بود هیچ صنعتی در کشور ایجاد نشود و اگر هم صنعتی ایجاد شد با اجازه سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور باشد.


معاون امور جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری اضافه کرد: باید آمایش سرزمینی صورت می‌گرفت تا سازمان در اجرای طرح صیانت تنها نباشد و همه باید کمک کنند تا مدیریت، در جنگل‌ها تاوان کم‌توجهی را پس ندهد.


وی با اعلام اینکه در دو سال اخیر قاچاق چوب تنزل پیداکرده است، بیان داشت: در شش ماه اخیر همه انرژی رئیس سازمان صرف قانون حفظ کاربری اراضی شده است و در این راستا تلاش‌های بسیار زیادی صورت گرفت.


انگورج بابیان اینکه در بحث واردات چوب به کشور قانون تجارت حاکم است، گفت: اگر بهره‌برداری از جنگل‌ها را توقف دهیم دیگر انگیزه‌ای برای کنترل نخواهد ماند.


معاون امور جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور به دو شرکت کاغذ شفا رود و چوکا اشاره کرد و گفت: شرکت صنعتی چوکا با ورشکستگی مواجه شده و شرکت شفا رود نیز بدهکار بوده ازاین‌رو ضرورت دارد برای رفع نقاط ضعف کارشناسی صورت گیرد.

منبع : مهر
                               

جنگل     مراتع     ایران     آموزش     توسعه    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :